Ayasofya ile ilgili duruşma bugün yapılıyor

Ayasofya ile ilgili duruşma bugün yapılıyor

Ayasofya Cami’nin ibadete açılıp açılmayacağı ile alakalı kararla ilgili tüm gözler Danıştay’ın vereceği karara çevrildi. Vatandaşlarımız Ayasofya’nın ibadete açılıp açılmayacağını merak ediyor.

1934 yılından beri ibadete kapatılan ve cami statüsünden çıkarılan Ayasofya Cami’nin ibadete açılacak mı açılmayacak mı konusunda Danıştay karar veriyor. Danıştay 10. Dairesi, bugünden itibaren veya 15 gün içerisinde kararı açıklayacak.

“Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Deneği”nin bugün yapacağı savunma, Ayasofya’nın cami statüsüne kazandırılması için çok önemlidir. Karar olumlu sonuçlanırsa 89 yıldır müze olan Ayasofya tekrardan cami olarak kullanılacak. 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararın iptali için dava açılmıştı. Davanın bu gün ilk duruşması yapılacak. Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Deneği’nin yapacağı savunma dinlenecek. Bu savunmanın üzerine karar olumlu olursa Ayasofya yeniden cami olacak ve ibadete açılacak.

Ayasofya Cami Olabilir

Daha önce konuşan Danıştay savcısı, Ayasofya’nın müze olmasında herhangi bir kanuna aykırılığın söz konusu olmadığını ver bu şekilde kullanılabileceğini dile getirmişti. Savcı bir görüş beyan etmiş olsa da karara herhangi bir etkisi yoktur. Eğer Danıştay 10. Dairesi Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesi kararını kanunlara ve hukuka aykırı olarak görürse, 1934 yılında alınan bu kararı iptal edebilecek. Karar bozulursa tam 89 yıl sonra Ayasofya yeniden cami olarak ibadete açılabilecek. Kararın kesinleşmesi halinde kanun 30 gün içerisinde yürürlüğe girecek. Çünkü İdari Yargılama Usulü Kanunu’nda bulunan 23. Maddedeki ifadelerde bunlar yer alıyor.

İlk Adımlar 2005’te Atıldı

Ayasofya’nın yeniden ibadete açılmasını ön gören çalışmaları Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Deneği 2005 yılında başlattı. Danıştay 10. Dairesi ise davayı detaylı bir şekilde inceledi ancak 1934 yılındaki Bakanlar Kurulu kararında herhangi bir kanuna aykırılık tespit edilemediği için müze olarak kullanılmasına devam edilmesi yönünde bir karar verdi. 10 Aralık 2012 tarihinde ise karar onandı. Sonrasında davacı bu karar düzeltme talebinde bulunsa da 6 Nisan 2015 tarihinde bu talep reddedilerek rafa kaldırıldı. Denek bu mücadeleyi bırakmadı ve 2016 yılında yine bir dava açtı. Bununla alakalı karar bugün Danıştay 10. Dairesi tarafından yeniden verilecek.

Anayasa Mahkemesi Reddetti

Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Deneği 2015 yılında Anayasa Mahkemesi’ne giderek bireysel başvuruda bulundu. Mahkeme, Ayasofya’nın ibadete açılmasını yetersiz inceleme ve yetkisizlik olarak nitelendirerek kabul etmedi. Bugün verilecek karar büyük bir merakla bekleniyor. Eğer Bakanlar Kurulu kararı iptal edilirse Ayasofya 89 yıl sonra cami olarak ibadete açılacak.

Bu kararın tarihi bir niteliği bulunuyor. Eğer olumlu olursa gerçekten Müslümanlar için önemli bir adım olacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.