Almanya OBM Firması 3 Bin Euro Maaşla 10 Bin Türk İşçi Alımı Başvuru İlanı Yayımlandı! İşçi Alım Yapılacak Meslek Grupları ve Detaylar Belli Oldu!

Almanya OBM Firması 3 Bin Euro Maaşla 10 Bin Türk İşçi Alımı Başvuru İlanı Yayımlandı! İşçi Alım Yapılacak Meslek Grupları ve Detaylar Belli Oldu!

Almanya'da OBM firması 10 bin personel alımı yapılacağını duyurdu. Başvuru ilanı yayınlandığı andan itibaren yoğunluk sebebiyle site kilitlendi. Almanya'da çalışmak üzere işçi alımı yapılacak meslek gruplar, başvurularla ilgili detaylar ve aranan şartlar haberimizin devamında açıklandı.

OBM Türkiye firması Almanya’da bulunan havalimanlarında 10 bin kişinin istihdam edileceğini duyurdu. Farklı meslek gruplarında yer alan kişilerin alınacağı ifade edilirken, başvurulara yoğun ilgi olması sebebiyle sayfa erişime kapanmıştı. OBM Türkiye, Almanya’da personel alımları ile ilgili yeni bir duyuru yayınladı.

Başvuru Detayları Nelerdir?

OBM Türkiye firma yetkilisi, OBM firmasının Almanya’da 17 yıldır faaliyet gösterdiğini duyurdu. Türkiye’de de İstanbul ve Almanya’da hizmet verildiğini anlatan yetkili, Almanya’da da değişik eyaletlerde istihdam olanağı açıldığını anlattı. Personel arayışlarının halen sürdüğünü belirten yetkili, başvuruların www.obm-turkiye.com adresinden yapılabildiğini anlattı.

Başvuru formunun doldurulmasının yanında bireyler hangi meslek grubuna başvuruda bulunacaksa diploma, sertifika ve sağlık raporu beyan etmelidir. Başvuruları onaylanan kişiler için iş sözleşmesi yapılacak ve personel için Almanya’da iki kişilik odalar ayarlanacak. İkamet ettiğiniz yerden çalışacağınız yere servis bulunmamakla birlikte yemek ücretleri çalışanlara ait. Yetkili, saatlik ücret ile çalışıldığını duyurdu ve başvuru için bir ücret talep edilmediğini anlattı. Başvurular resmi web sayfası üzerinden gerçekleştirilecektir.

AB Ülkeleri Dışında İşçi Alımı Tasarısı Geçti

OBM firması 61 farklı meslek grubundan bireyleri istihdam etme kararı aldı. Bakanlar Kurulu geçtiğimiz günlerde AB üye üyeleri dışından yabancı işçi çalıştırılmasına olanak sağlayan yasayı onayladı. Almanya’da nüfusun yaşlanması ve nitelik eleman açıklarının büyümesi sebebiyle hemşire, hasta bakıcı, inşaat ve metal dahil 61 branşta personel alınacak.

Yabancılar İş Aramak İçin 6 Ay Kalabilecek

Almanya’ya gelmeden önce iş sözleşmesi imzalayan bireyler vasıflı personel olarak Almanya’da çalışmaya başlayabilecekler. Başvuracak kişilerin istihdam edilmek istedikleri alanla ilgili meslek diploması sahibi olması gerekmekte. Diplomasını Almanya temsilciliklerinde denkleştiren kişiler iş teklifi olmasa dahi Almanya’da 6 ay boyunca iş arayabilecek. Ancak AB üyesi olmayan ülkelerden Almanya’ya gelenlere sosyal yardım verilmeyecek.

Adayların mesleği yapmasına yeterli seviyede Almanca biliyor olmasını kanıtlamalı ve 6 ay vize büyükelçilik tarafından sağlanacak. Son dönemlerde Almanya’da nitelikli personel eksikliği söz konusudur. Ekonomik açıdan rekor bir ilerleme kaydedilmesine karşın, Almanya’da nitelikli eleman eksikliği sebebiyle 30 milyar Euro’luk kayıp olduğu belirtiliyor. Uzmanlar, bu eksikliğin uzun vadede Alman ekonomisini çökertebileceğini savunuyor.

İşçi Alımlarında Aranan Şartlar Nelerdir?

İşçi alımları için bireylerin 20-45 yaş grubu arasında yer alması gerekmekte. Bu yaş aralığındaki bütün kimseler Almanya’ya işçi başvurularında bulunabiliyor. Üstelik çoğu yerde eğitim veya dil bilme zorunluluğu da aranmamaktadır.