Ak Parti-MHP Cumhur İttifakında Aday Listeleri Belli Oldu! 51 ilde Seçimlere Cumhur İttifakı ile Girilecek

Ak Parti-MHP Cumhur İttifakında Aday Listeleri Belli Oldu! 51 ilde Seçimlere Cumhur İttifakı ile Girilecek

Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi'nin belediye başkanlığı aday listeleri belli oldu. 30 Büyük şehirde daha önce anlaşma sağlayan Ak Parti ve MHP parti heyetleri, liderlerin memleketleri Rize ve Osmaniye dahil olmak üzere 51 ilde seçimlere Cumhur İttifakı ile girileceğini açıkladı.

Aday listelerinin seçim kurullarına verilmesine bir gün kala parti genel merkezleri AKP’nin Iğdır ve Kırklareli’nde adaylarını geri çekeceği de bildirildi.

AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı 503 ayrı bölgede yarışacaklar. Büyük şehirlerde Ak Parti 27, Milliyetçi Hareket Partisi ise 3 belediye başkanı ile seçilme yarışı verecek. MHP 36 ilde, AKP ise MHP’nin çekildiği iller de dahil olmak üzere toplam 75 ilde kendi adaylarıyla seçime katılacak.

Cumhur İttifakında Belediye Başkanlığı aday listesinde son durum şöyle:

* Adana, Mersin, Manisa'da MHP adayı, kalan 27 büyükşehirde AK Parti'nin adayları desteklenmesinde herhangi bir değişikliğe gidilmedi.

* Büyük şehirler dışındaki 51 ilden; cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın memleketi olan Rize, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin memleketi Osmaniye'ye karşılıklı jest yapılarak diğer partiye bırakıldı.

* Varılan mutabakat gereği AK Parti Iğdır ve Kırklareli'nde adaylarını geri çekti. Bu iki ilde MHP'nin adayları desteklenecek.

* MHP'ye bırakılacağı belirtilen Kars'ta AK Parti'nin adayının desteklenebileceği bilgisi verildi.

* Gümüşhane ve Tokat illerinde herhangi bir uzlaşma sağlanamadı. Son kararı liderlere bırakıldı. Uzlaşma sağlanamazsa bu iki ilde diğer 33 ilde olduğu gibi iki parti de kendi adaylarını çıkaracak.