ABD Dışişleri S-400 Tehditleri bitmiyor, yeni bir tehdit daha!

ABD Dışişleri S-400 Tehditleri bitmiyor, yeni bir tehdit daha!

S-400 Savunma Füzeleri ile ilgili ABD Dışişleri Sözcüsü Morgan Ortagus yaptığı basın toplantısında yaptırımların devam ettiğini söyledi. Türkiye'nin Rusya'dan almayı planladığı S-400'ler ile ilgili her gelişmeyi takip ettiklerini bildiren Ortagus, alınması halinde düşünülen yaptırımlar devam edeceğini belirtti.

Türkiye’nin Rusya’dan almayı planladığı S-400 savunma füzeleri ile ilgili ABD’nin yaptırımları devam ediyor. Bu yaptırımlara bir yenisi daha eklendi. Erdoğan yaptırım yok demişti fakat ABD’den yapılan açıklamalar bunun tersini kanıtlar nitelikte duruyor. Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Sözcüsü Morgan Ortagus yaptığı konuşmada,”Türkiyenin S-400 savunma füzeleri ile ilgili gelişmelerini hergün takip ediyoruz ve bu konuda ABD’mim yaptırımlarında bir değişiklik yok” dedi.

ABD Dışişleri S-400 Tehditleri bitmiyor, yeni bir tehdit daha!

Yaptırımlar Devam Edecek

ABD Dışişleri Sözcüsü Morgan Ortagus Bakanlıkta yaptığı basın toplantısında dünya gündemini değerlendirirken Türkiye ve S-400 savunma füzeleri üzerinde durdu. Eğer ki S-400’ler alınırsa ABD’nin yapmayı planladığı yaptırımların hayata geçirileceğini söyledi.

Yaptırımlara Bir Yenisi Daha Eklenecek

Washington’dan yapılan açıklamada S-400’ler konusunda ısrarlı olunması halinde Türkiye’nin F-35 savaş uçaklarının ortak üretim programından çıkarılacağını belirtti. Amerikan Başkanı Donald Trump, Türkiye’ye Amerika’nın Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası (CAATSA) doğrultusunda yaptırımlar yapacağını bildirdi. Yasa kapsamına Rusya ve onunla iş birliği yapan ülkeler giriyor.

S-400’ler konusunda kararlı olan Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı son açıklamada tam tarihin belli olmadığını belirtti.