4. Yargı Paketinde neler var, neleri içerecek? Yeni yargı paketin detayları

4. Yargı Paketinde neler var, neleri içerecek? Yeni yargı paketin detayları

Yeni yargı paketi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanan İnsan Hakları Eylem Planının uygulama takviminin belli olmasıyla birlikte bilinmektedir. 4.Yeni yargı paketi meclise sunulması ardından vatandaşlar 4. Yargı Paketinde neler var, neleri içerecek? sorusuna yanıt arıyor. Bu yazımızda sizlere yeni yargı paketin detayları sunacağız.

4.yeni yargı paketi meclise sunulmasının ardından gündemde popülerliğini sürdürüyor. Vatandaşlar 4. Yargı Paketinde neler var, neleri içerecek? Yeni yargı paketin detaylarını araştırırken bu yazımızda sizlere yargı paketini ayrıntıları sunacağız. 4.Yargı paketinde adliyeler yer almaktadır. İfade işlemleri kesintisiz 7/24 saat esası alınarak çocuk hükümlüler için aile görüşü imkanı sağlanabilmesine, ceza artırımında boşanmış eşlerin de göz önüne alınmasından, tutukluluğa itirazlara dair yeni düzenlemelere kadar pek çok değişikliği içeren paket Meclis gündemine geliyor.

Kamuoyuna henüz net bir açıklama yapılamazken TBMM gündeminde 4.yeni yargı paketi konu merkezinde.

Yeni yargı paketinde kadına şiddet eylemlerinde artık boşanmış eşe eylemlerde de ceza artacak. Son zamanlarda kadına şiddet ülkemizde varlığını sürdürürken günden güne kadın katillerin sayısı artıyor. Bu sebeple şiddetin önüne geçilebilmesi için 4.yargı paketinde boşanan eşlerle alakalı yeni düzenlemeler elde edilecek. Kişilere ağır cezalar verilirken fiziki takip, mesaj ile rahatsız etme tarzı tek taraflı ısrarlı takipler de suç kapsamında değerlendirilecek.

İfade işlemleri 7 gün 24 saat boyunca yapılabilecek. İfade işlemleri belirttiğimiz gibi mağduriyetlerin önlenmesi için artık 7/24 kesintisiz olarak yapılacak. Bu anlamda yol denetimlerinde ya da otellerde tespit edilen kişilere bir defaya mahsus olmak üzere taahhütte bulunma imkânı getirilecek ve bu şekilde bu kişilerin geceyi nezarethanede geçirmesinin önüne geçilmiş olacak.

Yargı paketi ile çocuk hükümlülere özel yeni düzenleme kapsamında ceza evinde kalan çocukların ziyaretçileri geldiği zaman ‘açık görüş’ yapabilecek. Ayrıca çocuk hükümlüler için ‘aile görüşü’ olacak. Bu anlamda hapishanede kalan çocuklara aileleri konusunda düzenleme gelirken çocuklar üzerindeli davalar istinaf hem de temyiz olarak incelenecek. Ceza İnfaz Kurumları İzleme Kurulları raporları Türkiye İnsan Hakları Eşitlik Kurumuna ve Kamu Denetçiliğine de gönderilecek.

Sulh Ceza Hakimliği ise tutuklama kararı ile karşı bir üst numaralı Sulh Ceza Hakimliği yerine Asliye Ceza Mahkemelerine itiraz olanağı da getirilecek. Bu anlamda yargı kapsamında katalog suçlarına göre ayrılacak ve ‘somut delil’ şartı bulunacak. Yurtdışı şehir dışı gibi yasaklar kontrol ile üst sınır olacak.

Küçük çocuğu olan anneler artık hapse girmeyecek! Düzenlemeye göre 15 yaşından daha küçük olan anneler,

çocuğun babasının ölmüş olması veya ceza infaz kurumunda olması halinde, annenin de işlediği suç sebebiyle ceza infaz kurumuna girmesi önlenecek.

Bu sebeple infaz ileri tarihe ertelenirken 10 yıldan daha az ceza alan anneler ise e-posta yoluyla haberleşme imkan ve hakkı sağlanacak.

Vergi suçları ise pişmanlık hükümlüleri imkanı olacak. Bu anlamda başvurularda idarenin cevap verme süresi 60 günden 30 güne inecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.