31 Mart Yerel Seçimlerinde Oy Kullanmayan Kişilere Ne Kadar Ceza Verilecek? Oy Kullanmamanın Cezası Kaç TL?

31 Mart Yerel Seçimlerinde Oy Kullanmayan Kişilere Ne Kadar Ceza Verilecek? Oy Kullanmamanın Cezası Kaç TL?

Oy kullanmayacak vatandaşlara ne kadar ceza verilecek? Yerel seçimler kapsamında Türkiye’de 31 Mart 2019 tarihinde sandığa gidilecek. Seçimlerle ilgili olarak bütün ön hazırlıklar sona erdi ve seçimin gerçekleşeceği gün bekleniyor. Aynı zamanda Oy Kullanmayanlara Ne Kadar Ceza Verilecek? Sorusunun yanıtı da belli oldu. İşte ayrıntılar…

Oy Kullanmayanlara Ne Kadar Ceza Verilecek?

Oy kullanmak her bireyin vatandaşlık görevidir. Her birey oy kullanmak ile yükümlüdür. Oy kullanmayı bekleyen vatandaşlar 31 Mart tarihini bekliyorlar. Fakat oyunu kullanmayacak olan bir grup vatandaş da yok değil. Peki oy kullanmayacak vatandaşlara ceza verilecek mi?

31 Mart tarihinde gerçekleşecek olan yerel seçimlere bu kadar az zaman kalmışken, siyasi partiler de seçim çalışmalarını ara vermeden sürdürüyorlar. Adaylar seçim bölgelerinde oy almaya çalışırken, seçmenler de hangi partiye ve kişiye oy vereceklerini düşünüyorlar. Oy kullanmayı planlamayan vatandaşlar ise bir yandan Oy kullanmamanın cezası var mı diye soruşturuyor.

31 Mart yerel seçimlerine bu kadar az zaman kalmışken partiler ellerindeki belediyeleri muhafaza edebilmek için ve bu belediyelere yenilerine katabilmek için seçim faaliyetlerine devam ediyorlar. YSK Başkanı Sadi Güven, yapmış olduğu konuşmasında ülkede 57.078.461 kişinin oy kullanacağını ifade etti. Tahmin edilen sandık sayısı ise 194.715 olarak belirtildi. Peki 31 Mart yerel seçimlerinde oy kullanmamanın bir cezası var mı ?

Vatandaşların seçme haklarını kullanmaları mecburiyeti bulunmaktadır. YSK tarafından oy kullanmayan kişiler belirlenmektedir ve ceza verilmektedir. Herkes vatandaşlık görevini yerine getirmek ile yükümlüdür.

31 Mart seçimleri kapsamında oy kullanmama cezası şu an için belirlenmiş değildir.

Tutar belirlendikten sonra 31 Mart seçimlerinde oy kullanmayan kişiler tespit edilecek ve ceza uygulanacak. Bu cezalar Maliye Bakanlığı’na ödenecek. Aynı zamanda cezaların ödenmesi için kullanılacak bir diğer yöntem ise cezaların PTT şubelerine ödenmesidir.

1 Kasım Seçimlerinde 22 TL Tutarında Ceza Ödendi

2017 senesinde yapılan referandum seçimlerinde YSK tarafından belirlenen oy kullanmama cezası 22 TL olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebepten herkesin oy kullanması hem ülke adına hem de kendi adına daha yararlı olacaktır.