3 Aylar Ne Zaman Başlayacak? Recep Ayı Ne Zaman? 2019 Yılı Mübarek Hicri 3 Aylar Başlangıç Tarihi

3 Aylar Ne Zaman Başlayacak? Recep Ayı Ne Zaman? 2019 Yılı Mübarek Hicri 3 Aylar Başlangıç Tarihi

3 aylarda tutulacak orucun nasıl tutulması ile ilgili bilgiler verdiğimiz yazımızda 2019 senesindeki dini günler takvimini de siz değerli okurlarımız ile paylaştık.

2019 Senesinde 3 Aylar Ne Zamana Denk Geliyor?

Mübarek 3 ayların başlaması ile beraber bu ayların faziletlerinden yararlanmak isteyen tüm İslam alemi mensuplarının en çok yaptıkları ibadetlerden biri olan oruç tutmak için imsak ve iftar saatleri son derece önemlidir. Bilindiği gibi Türkiye’nin matematiksel konumu 26-45 boylamları arasındadır. Bu durumda ülkenin en doğusundan en batısına 76 dakikalık bir zaman farkı ortaya çıkıyor. Doğal olarak iller arasında da iftar ve imsak vakitleri değişiklik gösteriyor. Vakitler arasında en doğuda bulunan Ağrı ile En batıda olan Edine arasında 1 saat 16 dakika zaman farkı bulunuyor.

Hadis-i Şerif’e göre ‘’Receb-i Şerîf’in birinci gününde oruç tutmak üç senelik, ikinci günü oruçlu olmak iki senelik ve yine üçüncü günü oruçlu bulunmak bir senelik küçük günahlara kefaret olur. Bunlardan sonra her günü bir aylık küçük günahların af ve mağfiretine vesile olur.’’ Denmekte.

Peygamberlerimiz. Özellikle Regaip gecesinde, Şaban’ın 15. Gecesinde yani Beraat Kandilinde, Cuma gecelerinde ve Ramazan ile Kurban bayramları gecelerinde edilen duaların kabul edildiğini söylemişlerdir.

Öncelikle belirtelim ki 3 aylar boyunca kaç gün oruç tutulması konusunda net bir açıklama yoktur. Fakat Hz. Muhammed 3 aylar boyunca pek çok nafile orucu tutarmış.

İbn Abbas "Efendimiz, Recep ayında o kadar çok oruç tutardı ki hiç iftar etmeyecek sanardık. Kimi zaman da Recep ayında oruca o kadar ara verirdi ki hiç tutmayacak sanardık." Demiştir.

Hz. Ayşe ‘’Peygamberimiz perşembe ve pazartesi günki oruca önemli görürdü. O şöyle buyururdu: "Bu iki günde ameller Yüce Rabbe iletilir. Ben de bu esnada oruçlu olmayı severim." Demiştir.

Ebu Davud'ta, hiç ara vermeden sürekli oruç tutan bir kişiye Peygamberimiz Aleyhissalatü Vesselamın bazı tavsiyelerden sonra şöyle buyurduğu söylenmektedir:

"Haram aylarından bazısını tut, bazısını bırak, haram aylarda tut ve bırak, haram aylarda tut ve bırak. Resulullah 'tut' dedikçe, üç parmağını yumdu, 'Bırak' deyince de üç parmağını bıraktı." Böylece Peygamberimizin o kişiye, "Üç gün tut, üç gün ara ver." dediği anlaşılıyordu."

Receb-i Şerifinizi ve Bil Vesile Mübarek Üç Aylarımızı Tebrik Eder, Alem-i İslam'a Hayırlı Olmasını Yüce Mevlâ'dan Niyaz Ederim.

Peygamberimiz ﷺ* 3 aylara girildiğinde şu şekilde dua edermiş.

اللَّهُمَّ بَارِكْ لَنَا فِي رَجَبٍ وَشَعْبَانَ وَبلغنا رَمَضَانَ

“Allahümme bârik lenâ fî Recebe ve Şâ’ban ve belliğna Ramazan'e.”

Meali:

"ALLAH'ım; Recep ve Şaban Aylarını Bizim İçin Mübarek Kıl ve Bizi Ramazan Ayına Ulaştır". Âmin

Selam Ve Dua İle*..

2019 Senesi Diyanet Tarafından Açıklanan Dini Günler Takvimi

GÜN AY-YIL HAF.GÜN DİNİ GÜNLER

7 Mar.19 PERŞEMBE​ REGAİB KANDİLİ​

8 Mar.19​ CUMA ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICI

2 Nis.19 SALI MİRAC KANDİLİ

19 Nis.19 CUMA BERAT KANDİLİ

6 May.19 PAZARTESİ RAMAZAN BAŞLANGICI

31 May.19 CUMA KADİR GECESİ

3 Haz.19 PAZARTESİ AREFE

4 Haz.19 SALI RAMAZAN BAYRAMI (1.Gün)

5 Haz.19 ÇARŞAMBA RAMAZAN BAYRAMI (2.Gün)

6 Haz.19 PERŞEMBE RAMAZAN BAYRAMI (3.Gün)

10 Ağu.19 CUMARTESİ AREFE

11 Ağu.19 PAZAR KURBAN BAYRAMI (1.Gün)

12 Ağu.19 PAZARTESİ KURBAN BAYRAMI (2.Gün)

13 Ağu.19 SALI KURBAN BAYRAMI (3.Gün)

14 Ağu.19 ÇARŞAMBA KURBAN BAYRAMI (4.Gün)

31 Ağu.19 CUMARTESİ HİCRİ YILBAŞI

9 Eyl.19 PAZARTESİ AŞURE GÜNÜ

8 Kas .19​​ CUMA MEVLİD KANDİLİ​