2020 Yılı iptal olan hac ücretleri iade işlemleri  ne zaman başlayacak, hac paraları ne zaman geri ödenecek?

2020 Yılı iptal olan hac ücretleri iade işlemleri ne zaman başlayacak, hac paraları ne zaman geri ödenecek?

2020 yılı için iptal edileceği düşünülen kutsal toprakların ziyareti konusunda pek çok kişi 2020 yılı iptal edilen hac ücretleri iade işlemlerini araştırmaya başladı. Pek çok kişi 2020 Yılı iptal olan hac ücretleri iade işlemleri ne zaman başlayacak, hac paraları ne zaman geri ödenecek? sorusunu araştırırken Diyanet işleri Başkanlığı açıklamalarda bulundu.

Yapılan son dakika açıklamalarına göre Diyanet İşleri Başkanlığı hac ile ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklamalarda, "2020 yılı hac kurasında kesin kayıt hakkı kazanan vatandaşlarımızdan kayıt yaptıranların kura haklarının 2021 yılına kurasız olarak devredilmesi planlanmaktadır. Hacı adaylarının kesin kayıt ücretleri ilerleyen sürete sahiplerine iade edilecektir." Belirtilirken Suudi Arabistan’da bulunan ve Kabe’nin de içinde olduğu Mekke’de ki camiler hariç geri kalan tüm camiler ve vakit namazları halka çık hale getiriliyor.

2020 Yılı iptal olan hac ücretleri iade işlemleri  ne zaman başlayacak, hac paraları ne zaman geri ödenecek?

Son günlerde Covid-19’dan kaynaklanan ölüm ve vakalarda düşüşlerin yaşanması pek çok kişinin hac için gitmeyi beklediği Suudi Arabistan’ın açıklamalarını bekliyor. Suudi Arabistan’dan Mekke ziyareti için bir açıklama yapılmazken Diyanet İşleri Başkanlığı konu ile ilgili "İslam'ın beş şartından biri olan hac ibadetini yerine getirebilmek için 2 milyon 298 bin 800 kişi ön kayıt yaptırmıştır. 9 Ocak 2020 tarihinde ön kayıt yaptıranlar arasından çekilen kura ile 2020 yılında hac ziyaretini yerine getirecek 83 bin 430 vatandaşımızın isimleri belirlenmiştir. 13 Ocak 2020 tarihinden itibaren hac ücretinin ilk taksiti alınarak kesin kayıtlar yapılmıştır. Diyanet İşleri Başkanlığımız, dünya sağlığını etkileyen Covid-19 salgını sebebiyle hac ibadetinin bu yıl gerçekleşememe ihtimalini dikkate alarak 2. ve 3.taksitlerin ödemelerini ertelemiştir" ifadelerini kullanarak bir açıklama yaptı.

2020 yılında Hac ziyareti olacak mı?

Suudi Arabistan’da bulunan ve Hac ve Umre’den sorumlu Bakan Muhammed Salih bin Taher Banten’in geçtiğimiz haflarda yaptığı açıklamalar 2020 yılında sözleşme yapmadan önce beklemeleri gerektiği yönündeydi. Açıklamalarında ''Mevcut koşullar altında Allah'tan bizi korumasını ve kurtarmasını istediğimiz Covid-19 salgınından bahsederken Suudi Arabistan Müslümanları ve vatandaşlarının sağlığını korumak istiyor'' diyen Muhammed Salih sonrasında Endonezya ve Singapur 2020 yılında hacı göndermeme kararı alarak toplu olarak bulunulacak yerlerin engelleme kararı alındı.

Öte yandan son günlerde Suudi Arabistan’da camilerden sorumlu Haremeyn kurumunun sosyal mesafe kurallarına uyularak Mekke haricinde camiler ve ibadethaneleri halka açacakları duyurulmuştu. Medine’de bulunan dünyanın en büyük camisi ve Hz. Peygamber’in mezarının bulunduğu Mescid-i Nebevi de dahil olmak üzere sosyal mesafe kurallarına uyularak camilerin açılacağı açıklanması sonrasında pek çok kişi Mekke ve Kabe’nin durumunu araştırmaya başladı.

Sokağa çıkma yasaklarında da normalleşmeye gitme kararı alan Suudi Arabistan yetkilileri yasağı 06.00 – 15.00 aralığına çekmeye karar verdi. Ayrıca hasta ve yaşlıların cami ibadetlerinin yasaklandığı açıklanırken camilerde Kur’an’lar kaldırılacak denildi. Tuvalet ve abdesthanelerin de kapalı olacağı konusunda karar kılınırken Hac ve Umre Bakanlığı Mekke ziyareti için aktif kullanılan yasağın devam edeceğini ve hem ülke hem de dünya da salgının sürekli takip edilerek yeni kararlar verilebileceğini aktardı. Kutsal topraklara gidiş için normal verilen tarihlerde gidişler için 22 Haziran 2020 - 25 Temmuz 2020 tarihleri arasında gerçekleşecekti. Dönüşler ise 06 Ağustos 2020 - 02 Eylül 2020 tarihlerinde sona erecekti. Ancak pandemi nedeni ile ya tarihler ileri alınacak ve hac ziyareti ileri tarihe atılacak ya da 2020 yılı için kutsal toprak ziyaretleri pandemi nedeni ile iptal edilecek.