2019 Yerel Seçimde Sandık Görevlilerine Ne Kadar Ödenecek? İşte Görevlerine Göre Ödenecek Paralar!

2019 Yerel Seçimde Sandık Görevlilerine Ne Kadar Ödenecek? İşte Görevlerine Göre Ödenecek Paralar!

31 Mart 2019 Yerel seçimde işbaşı yapacak sandık görevlilerine ne kadar ödenecek? Ödemeler görevlere göre yapılacak ve işte görevlerine göre ödenecek paralar! YSK kararına göre sandık görevlilerine eğitim durumlarına göre günlük bazda ödeme yapılacak.

31 Mart Mahalli İdareler seçimlerinde sandık görevlilerinin alacağı para tutarları YSK tarafından duyuruldu. Seçimde sandık görevlileri ve sandık başkanları vs. görev alan bireylere gün içindeki masraflarının giderilebilmesi için ücret ödenmektedir. Seçim gününde de çalışmak isteyen kişiler gönüllü olarak sandıklarda görev alabiliyor.

Yerel seçimler için kısa bir süre kala, sandıkta görev alacak bireyler ne kadar para alacağını öğrenmek istiyor. Yalnızca T.C. vatandaşlarının görev alabildiği sandıklarda, YSK’nın 71 nolu ödeme usulüne ilişkin kanunu Resmi Gazete’de yayınlanmıştı.

Sandık Görevlisi Olma Şartları Nelerdir?

Sandık görevlileri genellikle parti üyeleri, kamu personeli ve gönüllü vatandaşlar arasından oluşmaktadır. Sandık kurulu görevlisi olunabilmesi için YSK sayfasına başvuru yapılması gerekmektedir. Bilgilerinizi eksiksiz olarak doldurmanız halinde ve eğer daha önce sandıkta görev yapmışsanız, yeniden görev alma ihtimaliniz kuvvetle muhtemel.

İdare amirleri, askeri memurlar ve TBMM üyeleri veya adayları dışındaki bütün bireyler sandıklarda görev alabiliyor. Sandık Kurulu başkanları için 3, kamu personeli için 2, siyasi parti üyeleri için ise 1 günlük ödeme yapılacaktır.

Sandık Görevlilerine Ne Kadar Ücret Ödenecek?

Sandıklarda görev alacak bireylere yapılacak ödemeler, kişinin eğitim durumuna göre değişiklik gösterir.

31 Mart yerel seçimleri için;

Sandık kurulu başkanlarına eğitim verilmişse 372 TL, eğitim verilmemişse 248 TK ödeme yapılır.

Sandık kurulu üyelerine eğitim verilmişse 230 TL, eğitim verilmemişse 115 TL ödeme yapılır.

Son olarak siyasi parti üyesi olan sandık kurulu üyeleri için 115 TL ödeme yapılmasına hükmedilmiştir.