2019 Yerel Seçim Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? Yayın Yasağı Ne Zaman Kalkacak? Sandıklar Saat Kaçta Kapanacak?

2019 Yerel Seçim Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? Yayın Yasağı Ne Zaman Kalkacak? Sandıklar Saat Kaçta Kapanacak?

Bugün, yani 31 Mart tarihinde ülkemizde gerçekleştirilmekte olan yerel seçimler kapsamında milyonlarca vatandaş oy kullanmak için sandıklarına gitti. Oyunu kullanan vatandaşlar 2019 Yerel Seçim Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? Sorusunu soruyorlar. Peki seçim sonuçlarının aktarılacağı programlar çerçevesinde Yayın Yasağı Ne Zaman Kalkacak? İşte detaylar…

2019 Yerel Seçim Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? Yayın Yasağı Ne Zaman Kalkacak?

Okullarda kurulmuş olan seçim sandıklarında oy veren vatandaşlara ayrılan süre sonlandığında, diğer bir deyişle sandıklar kapandığında, seçim sonuçları için nefesler tutulacak. Yüksek Seçim Kurulu’nun yaptığı açıklamaya bakıldığında bugün saat 18.00 ile 21.00 arasında seçimle ilgili herhangi bir haber yapılması yasak olduğu görülüyor. Ancak YSK saat 21.00’dan daha önceki bir saatte de yayın yasağını kaldırabilir. Yayın yapmak için hazırda bekleyecek olan kanallar, YSK tarafından yasak kaldırıldığında yayınlarını yapmaya başlayacaklar.

Sandıklar Saat Kaçta Kapanacak?

Oy verme işlemleri ülkemizin doğu illerinde Batı’ya göre 1 saat daha erken başlatılacak. YSK tarafından yayınlanan liste kapsamında illere göre açılış ve kapanış saatleri aşağıda sıralandığı gibidir.

07.00 - 16.00 = Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkâri, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şınak, Ardahan, Iğdır ve Kilis

08.00 – 17.00 = Yukarıda sayılmış illerin dışında kalan tüm iller.

Oy Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk olarak üzerinde T.C Kimlik numarasının bulunduğu ve resmi dairelerde kullanılabilecek nitelikte bir resmi belgenin yanınızda olması gerekmektedir. Bu belgelere önek verecek olursak, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, geçici kimlik belgesi, nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi belgeleri sıralayabiliriz.

Ayrıyeten oy kullanımının gerçekleşeceği oy verme kabinlerine telefon ve benzeri, görüntü alabilen cihazların sokulması yasaktır. Seçim görevlileri kabinlere seçmenleri yönlendirmeden evvel seçmenlerden telefon ve benzeri cihazlarını bırakmalarını söyleyecektir. Oy kullanma işleminin sonrasında herkes bıraktığı cihazını alabilmektedir.

Diğer bir dikkat edilmesi gereken husus ise oy kullanırken pusulalara herhangi farklı bir işaret koyulmamasıdır. Verilen mührün üzerinde ya EVET ya da TERCİH yazar. Bu iki ibarenin dışında pusulaların üzerinden herhangi bir damga ya da işaret bulunmamalıdır. Mührün basılmış olduğu oy pusulaları düzgün bir şekilde katlanmalıdır ve seçim görevlileri tarafından verilen zarfın içine konmalıdır.

Aşağıda sıralamış olduğumuz şehirler büyükşehir belediye başkanı, belediye başkanı, belediye meclis üyeliği ve muhtarlık ve ihtiyar heyeti için oy kullanacaklardır.

Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van.

Büyükşehir olmayan şehirlerde ise il genel meclisi üyeliği, belediye başkanı, belediye meclis üyeliği, muhtarlık ve ihtiyar heyeti için oy kullanılacaktır. Tüm oy pusulaların tek bir zarf içerisine konması büyük önem arz etmektedir.

Oy kullanma işleminin yapılması sonrasında son bir işlem daha seçmenleri bekliyor. Zarflarını dolduran ve sandığa atan seçmenler oy kullanma işleminin sonrasında seçim görevlileri önündeki kağıda isimlerinin karşısına imza atmaları gerekmektedir.