20 bin yaya geçidinde 200 bin emniyet memuru yayalar için nöbet tutacak

20 bin yaya geçidinde 200 bin emniyet memuru yayalar için nöbet tutacak

''Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz'' kampanyasıyla 20 bin yaya geçidinde 200 bin memur yayalar için nöbet tutacak. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başta olmak üzere pek çok üst düzey yönetici sahada görev alacak.

Trafikte yaya önceliğine dikkat çekilmesi için yarın 20 bin yaya geçicinde 200 bini aşkın emniyet memuru görev yapacak. Görevliler ikişer saat yaya nöbetinde olacak. Trafikte yaya önceliklerine dikkat çekilebilmesi için 20 bin yaya geçidinde 200 bin kolluk çalışanının görev yapmasına karar verildi.

İçişleri Bakanlığı’nın yapmış olduğu açıklamalarda, ülke genelinde ‘’Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz’’ kampanyası kapsamında trafikte yaya önceliğine dikkat çekileceği kaydedildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da hazır olacağı nöbette, bakan yardımcıları, valiler, il ve ilçe emniyet müdürleri, jandarma komutanları, kaymakamlar ve okul müdürleri de yer alacağı öğrenildi.

Geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara geçiş hakkı

Sürücüler; görevli bir kimse veya ışıklı trafik işareti olmayan, trafik işareti veya levhalarla belirlenen kavşak giriş ve çıkışlarıyla yaya ve okul geçidine yaklaşırken yavaşlamak, buralardan geçen veya geçmek üzere olan yayalara ilk geçiş hakkının verilmesi zorunludur. Trafik kurallarına ilişkin yapılan düzenlemelerle yaya ölümleri geçtiğimiz yıla oranla yüzde 34.5 oranında azaldı.

‘’Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’’

Ölümlü trafik kazalarının önüne geçilebilmesi için hayata geçirilen ‘’Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’’ projesiyle ölümler yüzde 34.5 oranında geriledi. Yarın yürürlüğe girecek ‘’Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz’’ sloganıyla da 13.00-15.00 saatleri arasında devletin bütün unsurlarının görev başında olacağı kaydedildi.

Kampanya kapsamında görevli personel, yayaların geçişlerini sağlayacak ve EGM’nin hazırladığı el broşürlerini sürücülere ve yayalara dağıtacak.