22 Mayıs 2021 Cumartesi 16:08
15 maddelik torba yasada neler var, ne zaman çıkacak? Yapılandırma ve sicil affı bekleyenlere müjde!
Takip Et:

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren borçların yeniden yapılandırılması, matrah ve vergi artırımının yeniden düzenlenmesini içeren kanun teklifi TBMM’ye sunuldu. AK Parti tarafından sunulan teklifte 15 madde yer alıyor.

İlgili kanun teklifinde borç yapılandırmasının yanında, matrah ve vergi artırımı, kasaortaklar cari hesap düzeltmeleri, işletme kayıtlarının düzeltilmesi, stok düzeltme beyanı, işletme aktifine kayıtlı taşınmazların kayıtlı değerlerinin yükseltilmesi gibi düzenlemeler bulunuyor.

Vatandaşlar, 30 Nisan 2021 tarihinden önceki borçları için yapılandırma kapsamına dahil edildi. Başvurular ise 31 Ağustos 2021 tarihine kadar devam edecek.

15 maddelik torba yasa neleri kapsayacak?

AK Parti tarafından meclise sunulan torba yasa ile birlikte alacakların işlenmiş olan gecikme faizleri silinerek yerine YI-UFE katsayısıyla faiz hesaplanacak ve borçluya 6, 9, 12 ve 18 taksit şeklinde iki ayda bir ödeme seçeneği sunulacak. İlk taksitler Eylül 2021’de başlayacak.

Yapılandırmadan faydalanan vatandaşların ilk 2 taksiti ödedikten sonra bir takvim yılında 2 taksit erteleme hakkı bulunuyor. Fakat zamanında ödenmeyen 2 taksit, son taksiti izleyen ayda gecikme zammıyla birlikte ödenecek. Aksi takdirde yapılandırma bozulmuş olacak ve ödenen tutarlar yapılandırma öncesi borç tutarına dönecek.

Yapılandırmadan daha önce faydalanan ancak taksitlerini ödemeyenler de yapılandırmadan borçlarının %10’unu ödemiş olma koşuluyla faydalanabilecek.

Meclise sunulan teklif ile işletmede bulunduğu halde muhasebe kayıtlarına yansıtılmayan kayıt dışı emtia, makine ve teçhizat, demirbaşların işletme kayıtlarına alınmasına imkan sağlanacak. Bunların kayıtlara alınabilmesi için KDV ödenmesi gerekecek. Bu şekilde kayıtlara intikal ettirilecek makine, teçhizat ve demirbaşlar ile emtia genel orana yani %18’e tabi ise, bunların rayiç bedeli üzerinden %10 oranı; indirimli orana %1, 8’e tabi ise, bunların rayiç bedeli üzerinden tabi oldukları oranın yarısı alınarak KDV miktarı hesaplanacak.

Borcunu peşin ödeyecek olan vatandaşlara hesaplanan ÜFE tutarından da %90 indirim uygulanacak. Borcunu ilk 2 taksitte ödeyen kişilere ÜFE’de %50 oranında indirim yapılacak. Teklif, dava açma süresi geçmeyen ya da dava durumunda bulunan kesinleşmemiş amme alacakları da kapsayacak.

Matrah ve vergi artırımına ilişkin hükümler saklı tutulmak koşuluyla, düzenlemenin yayımı tarihinden önce başlayan ancak tamamlanmamış bulunan vergi incelemeleri, takdir, tarih ve tahakkuk işlemlerine devam edilecek. Bu işlemler sonucunda düzenlenen ve yasanın yayımlanmasından sonra tebliğ edilen ihbanameler üzerine mükellefler bu madde hükmünden faydalanabilmek için 30 gün içerisinde vergi dairelerine başvuru yapabilecekler.

Bu durumda, tarh edilen verginin %50’si ile bu tutara hesaplanan gecikme faizi yerine kanunun yayım tarihine kadar hesaplanacak. Yİ-ÜFE tutarı ve kanunun yayımlanmasından sonra ihbanamenin tebliği üzerine dava açma süresinin bitim tarihine kadar hesaplanacak gecikme faizi tutarının öngörülen süre ve şekilde ödenmesi şartıyla, kalan %50 vergi aslı ile bu vergilere uygulanan gecikme faizi ve vergi aslına bağlı cezaların tamamı silinecek.

Defter, kayıt ve belgeleri yok edenler ya da defter sahifelerini yok ederek yerine başka yapraklar koyanlar ya da hiç yaprak koymayanlar, belgelerin asıl ya da suretlerini tamamen ya da kısmen sahte olarak düzenleyenler, bu fiiller sebebiyle incelemesi sürenler ile terör suçundan hüküm giyenler, haklarında terör örgütlerine ya da FETÖ gibi yapılara üyeliği, iltisakı bulunanlar matrah ve vergi artırımı kapsamına alınmayacak.

Karşılıksız çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve kredi borçlarını süresinde ödemeyenler, yükümlülüklerini yerine getirmesi durumunda geçmiş kayıtlar dikkate alınmayacak. Odalara olan aidat borçları da yapılandırılma kapsamında olacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun iş kazası, meslek hastalıkları gibi nedenlerle işverene rücu edilen alacakları ve emeli aylıklarından yersiz ödenenlerden kaynaklı alacakları, Tarım Ba-Kur’lularının prim borçlarına karşılık sattıkları ürün bedellerinden kesinti yapılmak şartıyla SGK’ya ödenmesi gereken prim alacakları da yapılandırma kapsamına dahil edildi. Bu durumda belediyelere olan borçlar da yapılandırılabilecek.

15 maddelik teklifte matrah ve vergi artırımı düzenlemeleri de bulunuyor. Matrah artırımı, yıllık gelir ve kurumlar vergisi beyanları için; vergi artırımı ise KDV ve stopaj gelir/kurumlar vergisi beyanları için olacak. 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 yılları için yıllık gelir ve kurumlar vergisi ile KDV ve gelir/kurum stopaj beyanları için matrah ve vergi artırımı yapılabilecek.

2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 hesap dönemlerine ilişkin olarak verdikleri kurumlar vergisi beyannamelerinde vergiye tabi matrah beyan eden kurumlar vergisi mükelleflerinin, bu yıllara ait vergi matrahlarını; 2016 ve 2017 yılları için %30, 2018 için %25, 2019-2020 yılları için ise %20 oranlarından az olmamak üzere artırmaları koşulu getirildi.

KDV’de ise, 2016 ve 2017 için %3, 2018 için %2,5, 2019 ve 2020 yılları için ise %2 vergi artırımı yapılması öngörülüyor. Stopaj gelir kurumlar vergisi beyanlarında ise, 2016-2017 için %5, 2018 yılı için %2, 2019 – 2020 yılları için %3 vergi artırımı yapılması gerekiyor.


Son Güncelleme: 22.05.2021 16:08
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler