Ana Sayfa TEKNOLOJİ Google, Dünyayı Küre Haline Getirdi

Google, Dünyayı Küre Haline Getirdi

Dünyanın en çok kullanılan harita uygulaması Google Maps'te yapılan yeni geliştirme ile artık dünya iki boyutlu bir düzlemde değil küresel bir şekilde görüntülenebilecek.

18
0

Dünyanın en çok kullanılan harita uygulaması Google Maps’te yapılan yeni geliştirme ile artık dünya iki boyutlu bir düzlemde değil küresel bir şekilde görüntülenebilecek.

Amerika’nın en büyük yazılım ve teknoloji firmalarından birisi olan Google, Maps adlı alt uygulamasında geliştirmeleri sürdürüyor. Kullanıma açıldığı ilk günden bu yana milyonlarca ziyaretçisine konum ve yol bilgisi sağlayan Google Maps’in masa üstü versiyonu için tarihi bir güncelleme yapılıyor. Bu güncelleme ile beraber artık Google Maps’te dünya iki boyutlu bir düzlem olarak değil küresel olarak görüntülenebilecek. Bu sayede de dünya üzerinde yer alan kıtaların ve bölgelerin büyüklükleri reel görüntüleri ve oranları ile eş değerlik kazanacak. Google tarafından aktarılan kritik bilgiler arasında özellikle Afrika Kıtası’nın Greenland’dan 12 kat büyük olmasına karşın daha küçük görünmesine neden olan izdüşüm tekniğinin artık kullanılmayacağı yer alıyor.

ŞİMDİLİK SADECE MASAÜSTÜNDE

Google’un harita severler için müjdelediği üç boyutlu küre projeksiyonunun kullanımı şimdilik sadece masaüstü uygulaması için geçerli. Zira artık yaygın olarak akıllı telefonlardan ve web browserlardan görüntülenen Google Maps’in bu özelliğinden faydalanmak isteyenler uygulamayı bilgisayarlarından görüntülemek durumundalar. Yakın tarihte geliştirmeler ile birlikte mobil platforma da uygulanabileceği düşünülen geliştirmeyi denemek için Google Maps’in resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here