Ana Sayfa GÜNDEM G-20 Beklentileri Suya Düşebilir

G-20 Beklentileri Suya Düşebilir

Bu ay sonunda düzenlenecek olan G-20 Zirvesi’nde ABD’nin Çin’e zeytin dalı uzatabileceği iddia ediliyordu. Ancak ABD’nin hazırladığı teknoloji hırsızlığı raporuna Çin’den tepki büyük oldu.

20
0

ABD, Çin’i teknoloji firmalarına sızarak ticari bilgileri izinsiz elde etmeye çalıştığını iddia etti. Çin Ticaret Bakanlığı, ABD tarafından atılan iddiayı mesnetsiz olarak nitelendirerek tepki gösterdi. Çin, ABD’nin gösterdiği rapor için kabul edilemez ifadesini kullandı. Bakanlık Sözcüsü Gao Feng, ABD ile ekonomik ilişkilerin hızlandırılması için uygun koşullar oluşturma çağrısında bulunmuştu.

Feng, ABD’nin ticari ilişkilere zarar veren söz ve eylemlerin son bulmasını umduğunu paylaştı. G-20 zirvesinde iki ülke arasındaki ilişkiler iyiye gidebilir ifadeleri kullanırken, bir kriz daha patlak verdi denebilir. Üstelik zirve öncesinde ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkanı Chinping telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.

Her Şey 23 Mart’ta Başlamıştı

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı gerilimi 23 Mart’ta ithal çelik ve alüminyuma gelen ek gümrük vergileriyle başlamıştı. ABD’nin bu yaptırımlarına karşın Çin’de ABD menşeili 128 ürüne yüzde 15-25 arasında ek vergi uygulaması başlatmıştı. Karşılıklı olarak vergi yaptırımları sonrasında ABD Başkanı Donald Trump, Çin’in vergilerini artırması halinde yüzde 10 vergi uygulanacağı ifadelerini kullanmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here