Ziraat sigorta araç prim tutarı ne kadar? Ziraat Bankası trafik sigortası fiyatları 2020

Ziraat sigorta araç prim tutarı ne kadar? Ziraat Bankası trafik sigortası fiyatları 2020

Araç sigortası fiyatlarında indirim yapılmasıyla birlikte vatandaşlar Trafik Sigortası şartlarını araştırmaya başladı. Ziraat Bankası Trafik Sigortasında indirime giden bankalardan biri oldu. Araç sahipleri Ziraat Bankası Trafik Sigortası 2020 yılı poliçe detayları merak ediyor.

Araç sigortalarındaki artış araç sahiplerini düşündürmeye başladı. Sigorta prim ödemelerinde indirim yapılmasıyla birlikte vatandaşlar sigorta fiyatlarını araştırmaya başladı. Araç sigortası kapsamında birçok banka kampanyalar düzenliyor. Bu bankalardan biri de Ziraat Bankası’dır.

Ziraat Bankası trafik sigortası fiyatları 2020

Ziraat Bankası bireysel müşterilerinin yanı sıra müşterisi olmayan kişilere de trafik sigortası yapmaktadır. Banka sigorta poliçelerini herkesin maddi durumuna göre düzenlemektedir. Ayrıca belirlenen tutarlar araç plakası, prim risk durumu gibi kriterlere göre değişir. Ziraat Bankası araç sigortası için doğru bilgilendirmeyi banka şubelerine giderek alabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi araç sigortası herhangi bir kaza durumunda aracın tamiri için verilen ücrettir. Ziraat Bankası Trafik Sigortası Poliçe tutarlarının durumu intenet üzerinden öğrenilmektedir. Bunun dışında zorunlu araç sigortası sorgulaması kimlik numarası, araç plakası ve güvenlik koduyla yapılmaktadır.

Ziraat sigorta araç prim tutarı ne kadar?

Ziraat Bankası trafik sigortası ile herhangi bir kaza durumu veya kazadaki diğer araçların zarar bedelini karşılar. Ayrıca herhangi bir kaza durumunda karşı taraftan birinin ölmesi veya yaralanması durumlarında karşı tarafa ödenecek olan zararın bedeli zorunlu sigortanın teminat kapsamına girer.

Poliçe teslimi karşılığında sözleşmenin ardından peşin ödenen Zorunlu Trafik Sigortası Prim tutarı Ziraat Bankası’na yatırılır. Ziraat Bankası poliçe kapsamında peşin olarak verilen ödemelerde taksitte yapabiliyor. Buna göre banka ödenmesi gereken tutarın dörtte birini peşinat olarak alır ve geri kalanını ise taksitle kabul ediyor. Banka araç sigortasında herhangi bir kaza durumunda kişinin maddi ve manevi tüm hasarlarını giderir. Sigorta kapsamının belirtilmesi açısından Resmi Gazete’de yayımlanan kanunla sigorta şirketlerinin kapsamı belirtilmiştir.

Buna göre sigorta şirketleri en az iki nüsha ile form doldurur ve bu formlar şirket ve sözleşmeye taraf olan kişiye verilir.

Resmi Gazete’de trafik sigortası hakkında

Resmi Gazete’de yayımlanan trafik sigortası düzenlemesinde koltuk ferdi kaza sigortası, ihtiyari mali sorumluluk sigortası, hukuksal koruma sigortası ve teminat dışı hallere yer verilmiştir.

Koltuk ferdi kaza sigortası araç hareket halinde, park halinde, aracın bakım yapıldığı halde veya araca binilip inilirken gerçekleşen tüm kazaları içerir.

İhtiyarı mali sorumluluk sigortası aracın kullanılması nedeniyle Karayolları Trafik Kanunu ile Genel Hükümlerine göre araç işletmecisine ait olan hukuki sorumlulukları belirtir. Bu poliçe teminat kapsamında olmakla beraber Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasını da poliçeye dahil eder.

Hukuksal koruma sigortası ile sigortacı haklarının korunduğu poliçedir. Buna göre sigortalı ve karşı tarafın sözleşmede yer alan konular çerçevesinde doğan hakları ile ilgili hukuksal işleri düzenler.

Teminat dışı hallerde ise aracın kurallara uygun olarak taşınmasına izin verilen patlayıcı, parlayıcı ve yakıcı maddelerin taşınması durumunda oluşan zararlarda teminat geçerli olmaz. Bunun dışında teminat dışı haller şu şekildedir;

  • Yağsızlık,
  • Susuzluk,
  • Donma,
  • Bozukluk,
  • Eskime,
  • Çürüme,
  • Paslana ve bakımsızlık.