Ziraat Bankası sıfır faizle sığır yetiştiriciliği kredisi başvuru şartları ve kredi için gerekli evraklar

Ziraat Bankası sıfır faizle sığır yetiştiriciliği kredisi başvuru şartları ve kredi için gerekli evraklar

Ziraat Bankası tarafından sıfır faizli sığır yetiştiriciliği kredi ile ilgili ayrıntılar duyuruldu. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi ortaklığıyla sıfır faizli sığır ve manda yetiştiriciliği kredisi finanse ediliyor.

3 Ocak 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan karanameye göre birçok sektörde hayvansal üretim konularında düşük faizlerle kredi kullandırılacak. Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatifleri ile sağlanan kredide farklı kredi limiti ve faiz indirimi uygulanacak.

Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatifi ile sunulan hayvancılık üretim konusunda sağlanan krediler çerçevesinde; sığır yetiştiriciliği ve inek kredisi başvuruları açıldı. 1 Ocak 2020 ila 31 Aralık 2020 tarihleri arasında geçerli olan tarımsal üretimde düşük faizli kredi olanağı ile ilgili detaylar belli oldu.

Ziraat Bankası sıfır faizle sığır yetiştiriciliği finansmanı temin ediyor

Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatifleri hayvancılık alanında 9 farklı türde kredi kullandıracaktır. Buna göre;

Sütçü ve kombine sığır,

Damızlık düve,

Büyükbaş ve küçükbaş hayvan,

Arıcılık,

Kanatlı, kanatlı damızlık,

Su ürünleri,

Geleneksel yaygın hayvansal üretimde faaliyet gösteren üreticiler olmak üzere 9 farklı türde kredi kullandırılmaktadır.

Sütçü ve kombine sığır yetiştiriciliğinde sağlanan kredilerin üst limiti 25.000.000 TL’dir. Yatırım ve işletme dönemlerindeyse yüzde 50 oranla faiz indirimi yapılıyor.

Sıfır faizli kredi kriterleri nelerdir?

Sığır yetiştiricileri için verilecek faizsiz kredi için bazı şartlar aranır. Buna göre kredi olanaklarından yararlanabilmek için;

Öncelikli bölge,

Atıl işletme alımları,

Yurtiçi hayvan kullanımı,

Yem üretimi,

Yenilenebilir, atık enerji veya jeotermal enerji,

Organik tarım,

Genç veya kadın çiftçi olmak üzere 8 kriter bulunuyor.

Yüzde 50 indirime sahip sütçü ve kombine sığır yetiştiricileri en fazla yüzde 100’lük faiz indiriminden faydalanabilecek.

Ziraat Bankası sığır yetiştiriciliği başvuru şartları nelerdir?

Karara göre üreticilerin faiz indirimli işletme ve yatırım kredisi kullanabilmesinde; 50 veya daha yüksek sayıdaki kapasitelerde manda ve damızlık sığır işletmesi kurulması, işletme kapasitesinin 50 baş ve üzerine çıkarılması gerekmektedir. Sığır yetiştiriciliğinde kullandırılacak yatırım kredisi, sütçü ırk, kombine ırk, manda alımı, barınak yapımı, tadilat, süt ünitesi, süt soğutma tankı, balya makinesi ve daha birçok ekipman giderleri kredi için aranan şartları kapsıyor.

Krediyle alınacak sığırın Bakanlık kayıt sistemine kaydedilmiş olması, damızlık belgesi bulunması, en fazla 36 aylık olması gerekir. Mandalardaysa en fazla 48 ay olma şartı aranıyor.

Başvuru için gereken evraklar nelerdir?

Sığır yetiştiriciliği başvurusunda bulunacak üreticilerin;

T.C. kimlik belgesi,

Başvuru dilekçesi,

Çiftçi Kayıt Sistemi belgesi,

İkametgah belgesi,

Vergi levhası,

İşletme tapusu

Kira kontratı,

SGK hizmet döküm belgesi ile başvuru yapması gerekir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.