Ziraat Bankası harçlık avans nedir? Genç Bankkart Harçlık Avans özellikleri ve limitleri

Ziraat Bankası harçlık avans nedir? Genç Bankkart Harçlık Avans özellikleri ve limitleri

KYK öğrenim kredisi ya da bursunu ilk kez çeken öğrenciler harçlık avans kavramıyla karşılaşıyor. Pek çok öğrenci harçlık avansın tam olarak ne anlam geldiğini bilmiyor. Öğrenciler için bilinçli kullanıldığında oldukça faydalı olan Ziraat Bankası harçlık avans nedir sorusuna beklenen yanıt geldi. İşte Genç Bankkart harçlık avans özellikleri ve limitler…

Ziraat Bankasının üniversite öğrencilerine özel çıkardığı Genç Bankart’ın harçlık avans özelliği hala tam anlamıyla anlaşılamıyor. Karta yeni sahip olan öğrenciler bu özelliği nasıl kullanacağını merak ediyor. Bilinçli kullanımda oldukça faydalı olan bu özellik, yanlış kullanımda beraberinde çeşitli borçları da getiriyor. Ziraat Bankası Genç Bankkart’ın ne anlama geldiği ve nasıl kullanılması gerektiğiyle ilgili detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

Harçlık Avans tahsilatı nedir?

Ziraat Bankası aracılığıyla Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından her yıl binlerce üniversite öğrencisine geri ödemeli kredi ve burs verilmektedir. Öğrenciler, belirtilen süre boyunca bu kredi ve bursu her ay hesaplarından çekmektedir. Hesapta para kalınmaması durumunda öğrenci mağduriyeti t-yaşanmaması adına Ziraat Genç Bankart harçlık avans ile öğrencinin yardımına koşmaktadır. Bu sayede öğrenciler kartlarını kullanmaya devam edebilmektedir. Ancak Genç Bankkartın harçlık avans sistemiyle nakit para çekimi yapılamamaktadır.

Harçlık Avans nedir?

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından üniversite öğrencileri için aylık olarak geri ödemeli kredi veya burslar her ay binlerce öğrencinin hesabına yatırılmaktadır. Bu ödemeler Ziraat Bankası aracılığıyla ödenmekte ve Ziraat Genç Bankkart ile temin edilmektedir. Dönem başında başvuru yapan ve kabul eden her öğrencinin bir adet Ziraat Bankası Genç Bankkart hesabı bulunmaktadır. Bu sene 475 TL olarak belirlenen ödeme öğrenciler için yeterli olmamaktadır. Genç Bankart’ın öğrencinin tamamen mağdur olmaması adına bulundurduğu harçlık avans sistemi tam da bu noktada devreye girmektedir. Nakit çekim olmaması koşuluyla öğrenci, bir sonraki ay yatacak olan parasından avans kullanabilir. Avansın miktarı aylık ödenen miktar kadardır. Bu kullanım yalnızca POS cihazları aracılığıyla gerçekleşmektedir.

Harçlık Avans özellikleri nelerdir?

  • Burs ya da kredi çeken öğrencilerin ödemeleri dahilinde harçlık avanstan yapılan çekim bir sonraki ayın ödemesinden otomatik olarak düşmektedir.
  • Harçlık avans sistemi kartın ilk tesliminde aktif olmamakla beraber aktif edilmek istendiğinde kart sahibi tarafından Ziraat Bankası şubesine gidilerek aktive edilmektedir. Bu işlem için herhangi bir ücret alınmamaktadır.
  • Genç Bankkartın hem kredi kartı özelliği hem de banka kartı olma özelliği bulunmaktadır. Kredi kartını aktif hale getirmek ya da getirmemek için başvuru esnasında belirtilmesi gerekir.
  • Kredi kartı Combo kartın özellikleri taşımaktadır. 50 TL altı alışverişlerde temassız işlem yapılmaktadır ve maxi puanlar kazanılmaktadır.
  • Harçlık avans uygulamasında nakit para çekimi yapılamazken, kredi kartı özelliğinde nakit çekim yapılabilmektedir.

Genç Bankkart’a başvuru yolları nelerdir?

Genç Bankkart’a başvuru yapmak isteyenler belirtilen adımları takip ederek başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler. Harçlık avans kullanmak için ise bir burs ya da öğrenim krediniz bulunulması gereklidir. Ardından harçlık avans kullanımı aktif edilmektedir. Genç Bankkart’ın tek başına harçlık avans kullanımı uygulaması bulunmamaktadır.

Genç Bankkart başvurusu yapmak gerekli olan başvuru yerleri;

  • Ziraat Bankası şubelerine gidilerek başvuru yapılabilir,
  • Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri (0850 258 00 00) aranarak çağrı merkezinden başvuru yapılabilir,
  • Ziraat Bankası intenet bankacılığı ya da Ziraat Bankası mobil bankacılık kullananlar intenet üzerinden başvuruda bulunabilir,
  • SMS yoluyla başvuruda bulunulabilir (GENC BANKKART yazıp 4747’ye gönder).

Harçlık Avans limiti ne kadardır?

Harçlık avans limiti miktarı her ay yatan kredi ya da bursun miktarına paralel olarak belirlenmektedir. Her yıl kredi ve bursların artışı doğrultusunda harçlık avans kullanım limiti de artırılmaktadır. Belirlenen son harçlık avans miktarı 475 TL olarak bilinmektedir.

Harçlık Avansın limiti arttırılabilir mi?

Harçlık avansın miktarının arttırılıp arttırılmadığı öğrenciler tarafından oldukça merak edilen bir başka husustur.

Harçlık avans, öğrencilere aylık olarak yatırılan kredi veya bursun miktarına göre belirlenmiş olmakla birlikte artırılması ya da azaltılması mümkün değildir.

Ziraat Genç Bankkart harçlık avans limiti ne zaman yenilenmektedir?

Kredi ve Yurtlar Kurumunun öğrencilere Ziraat Bankası aracılığıyla verdiği kredi ya da burslar başvuru esnasında belirtildiği süre kadar öğrencinin hesabına yatmaktadır. Harçlık avans uygulaması öğrencilerin hesaplarında paralarının kalmaması durumunda öğrenciye bir kredi imkanı sunar ve faizsiz şartsız bir sonraki ay yatacak olan kredi ya da bursundan kesilmektedir. Kişi eğer 475 TL’lik ödemesinin tamamını harcaması durumunda bir sonraki ay yatacak olan 475 TL’lik ödemesinden 200 TL harcarsa eğer, o ay hesabına 275 TL yatmaktadır. Öğrencinin bu uygulamayı kullanması için harçlık avansını aktif ettirmiş olması gerekmektedir. Herhangi bir iptal işlemi olmadığı sürece öğrencinin kredisinin veya bursunun yattığı ve harçlık avansının tahsilini gerçekleştiği süre boyunca harçlık avansı da yenilenmektedir.

Harçlık Avansı nakit paraya çevirmek mümkün müdür?

Harçlık avansın nakit paraya çevrilme imkânı normal yollarla mümkün değildir. Harçlık avans bir sonraki ay yatacak olan paradan POS cihazı ile ancak harcanabilmektedir.

Öğrenciler ise bu duruma kendi buldukları bir yöntemle çözüm getirmişlerdir. Kuyumculardan POS cihazları ile harçlık avanslarından kullanarak altın alıp sonra bu altını bozdurarak nakit paraya çevirmektedir.

Ziraat Bankası harçlık avans tahsilatı nasıl yapılır?

Harçlık avans tahsilatı banka tarafından otomatik olarak gerçekleşmektedir. Öğrenci kendisi ekstra bir ödeme adımları izlemez. Bir önceki ay harcadığı harçlık avans miktarı o ayki kredi ya da bursundan otomatik olarak kesilmektedir. Ne kadar harcadığının ve ne kadar kesintinin olduğunu öğrenmek ise mümkündür. Hesap detaylarından bu işlem “Harçlık Avans Tahsilatı” olarak belirtilmektedir. Harçlık avans kullanımı esnasında ya da tahsilatı sırasında herhangi bir ek ödeme tahsilat bedeli kesilmez. Harçlık avans uygulamasını kullanmak istemeyen kişiler Ziraat Bankası şubesine giderek bu özelliği kapattırabilmektedir.