Ziraat Bankası 2020 Haziran destekleme ödemeleri sorgulama ekranı erişime açıldı

Ziraat Bankası 2020 Haziran destekleme ödemeleri sorgulama ekranı erişime açıldı

Ziraat Bankası 2020 Haziran destekleme ödemeleri sorgulama ekranı erişime açıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından üreticilere yapılan Haziran ayı destekleme ödemeleri ile ilgili ayrıntılar belli oldu.

Tarım ve Hayvancılık destekleme ödemeleri her yıl Ziraat Bankası tarafından yapılıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından üreticilere yapılan destekleme ödemeleri ve ödeme takvimi ile ilgili ayrıntılar belli oldu.

Haziran ayı destekleme ödemesi

Ziraat Bankası; 40 bin pancar üreticisi için Haziran ayı sonunda yatıracakları avans bedeli ile küspe ishak bedeli olarak 250 milyon TL’lik tutarı 3 Nisan günü yatırdı. Sertifikalı sürü yöneticilerine destekleme için çoban ödemeleri 10 Nisan 2020 saat 18.00 itibariyle çiftçi hesaplarına yatırılmaya başlanırken, hayvan hastalıkları kapsamında yapılan 27 milyon TL destekleme ödemesiyle birlikte toplam 374 milyon TL’lik destekleme ödemelerinin çiftçi hesaplarına yatırıldığı belirtildi.

Tarım ve Hayvancılık destekleme ödemeleri

Tarım ve Orman Bakanlığı, Ziraat Bankası ile üreticilere destekleme ödüyor. Bu ödemeler her yıl bankalar aracılığıyla ÇKS’de kayıtlı bulunan üreticilere yapılmakla birlikte belirli tarihler içerisinde yapılan destekleme ödemeleri, Ziraat Bankası hesabı bulunan üreticilere Başakkart aracılığıyla yapılıyor. Banka hesabı bulunmayan çiftçilereyse T.C. kimlik numaralarının son hanelerine göre ödeme yapılır.

2020 tarımsal destekleme fiyatları

4 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın normalleşme toplantısında hasat döneminden önce çiftçiler için yeni bir müjde verildi. Buna göre;

Sert ekmek buğday alımlarında fiyat her bir ton için 1350 TL’den 1650 TL’ye,

Arpa alımları her bir ton için 1100 TL’den 1275 TL’ye,

Hububat fiyatlarına ton başına 230 TL prim ve destek ödemesi yapılacak.

Kuru bakliyat alımları ise;

Kırmızı mercimek için 3500 TL,

Yeşil mercimek için 3200 TL,

Nohut için 3350 TL,

Bakliyatta prim ve destek ödemeleri ise ton başına 800 TL’dir.