Ziraat Bankası 2020 Esnaf KOBİ’lere destek kredi paketleri

Ziraat Bankası 2020 Esnaf KOBİ’lere destek kredi paketleri

Ziraat Bankası esnaf ve KOBİ’lere destek vermeye devam ediyor. Ziraat Bankası 2020 esnaf kredisi destek paketleri açıklandı. Vatandaşlar Ziraat Bankası esnaf kredisi destek paketlerini araştırmaya koyuldu.

Kamu bankalarından biri olan Ziraat Bankası esnafa destek vermeye devam ediyor. Korona virüs salgını nedeniyle esnaf zor günler geçiriyor. Bu nedenle Ziraat Bankası esnafa nakit desteği verecek. Banka bugüne kadar birçok destek paketi hazırladı ve hazırlamaya devam ediyor. Banka son olarak esnafa 50 bin TL’ye kadar faizsiz kredi vereceğini açıklamıştı. Bu desteğin yanı sıra Ziraat Bankası kredi faiz oranlarını düşürdü ve birçok avantajı esnafa sundu.

Ziraat Bankası esnaf kredisi

Ziraat Bankası memur, girişimci, emekli birçok kesime kredi fırsatı sunuyor. Banka özellikle esnaflara özel kredi paketleri hazırlıyor. Bankanın esnafa hazırladığı kredi paketleri;

 • Nakit ihtiyacının karşılanması için Rotatif kredi,
 • İşletmenin günlük ihtiyacını gidermek için Gün İçi kredisi,
 • Esnek ödeme planıyla uygun faiz oranlı taksit ödemeli Taksitli kredi,
 • Kredili mevduat hesabı,
 • Senet vadesini beklememek için İskonto Kredisi,
 • Vergi ve prim ödemeleri için Nakit Yönetimi kredisi,
 • Faiz değişikliğinden etkilenmemek için Spot kredisi verilmektedir.

Rotatif kredi

İşletme ihtiyaçlarını karşılanması için verilen bu kredide en fazla 12 aya kadar kredi verilmektedir. Bu kredide verilen üst limit 50 bin TL’dir.

Gün İçi kredisi

Gün İçi kredisi işletmenin günlük nakde sıkışması nedeniyle alınan kredilerdir. Bu krediler günlü ve kısa süreli olarak havale işlemiyle hesaplara yatar. Bu kredilerin vadesi günlüktür ve gün sonunda ödenmesi gerekmektedir.

Taksitli krediler

Ziraat Bankası esnafa finansal ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için uygun ve sabit faiz oranıyla kredi vermektedir. Verilen esnaf kredisi taksitler halinde geri ödenir ve bunun yanı sıra esnada uygun ödeme planıyla destek verilir.

Kobi kredili mevduat hesabı

Kısa süreli nakit ihtiyacınızı gidermek için Kredili Mevduat Hesabı açabilirsiniz. Bu hesapta gecikme faiziyle birlikte faturaların ödenmesi için kullanılabilir. Hesapta bakiyeniz olmasa bile hesaptan faturanızı ödeyebilir ve daha önce belirlenen kredi limiti ile minimum vadeli ev küçük miktarlardaki finans ihtiyaçlarının karşılanması için kullandırılmaktadır.

Spot krediler

Ziraat Bankası kısa süreli borçlarını kapatabilmeleri için esnafa Spot Kredisi vermektedir. Spot Kredilerde 6 aya kadar vade yapılır. Vade süresinde söz konusu kredide sabit faiz uygulanır.

Döviz kredisi

Bu kredi ihracat yapan esnafa ihracatı gerçekleştirmeden önce verilir ve iş aksayışlarının en az seviyeye getirilmesini sağlamak amacıyla verilir. Banka bu krediyi vermek için esnaflardan ihracat yaptıklarına dair belge ister. Döviz kredisi vadesi 24 aya kadar yapılırken, Spot kredisi olarak kullanılan Döviz kredilerinde en fazla 12 ay vade yapılmaktadır. Ziraat Bankası bireysel müşterilerine korona virüs salgını nedeniyle ATM üzerinden 5.000 TL kredi çekme limiti verirken, Havale, EFT gibi para transferlerinde komisyon ücreti almıyor.

Ziraat Bankası işe devam desteği

Banka korona virüs salgını sürecinde esnafların finansman desteklerini karşılayabilmeleri için 25 milyon TL ciroya kadar finansman desteği veriyor. Banka kredi alacak olan esnaflardan 6 ay ödeme almazken, toplam 36 ay vade yapıyor. Ayrıca bankanın %7.5 faiz oranında Hazine destekli KGF kefaleti sağlamaktadır.

Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında yapılan çalışmalar doğrultusunda Ziraat Bankası kredi tahsis ücreti almazken, işletmelere işçilerin maaş ödemelerinde kullanılması için 3 aylık personel ödemesi desteği vermektedir.

Esnaf KOBİ’lere destek kredisi

Ziraat Bankası KOBİ’ye en çok destek veren bankalardan biridir. Banka KOBİ Destek Kredisi adı altında KOBİ’lere finansman desteği vermektedir. Bankanın bu kredi desteğinden faydalanmak için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartlar;

 • Ticaret Odası, Ticaret ve Sanayi Odası, Sanayi Odası, Ticaret Borsası ya da Deniz Ticaret Odası üyesi olunması,
 • Döviz büfesi, faktöring şirketi veya kooperatifi olunmamalı,
 • İşletmenin yurt için çalışıyor olması,
 • Ayrıca KOBİ’lerin sadece gerçek ve tüzel kişiye bağlı olması gerekmektedir.

KOBİ Destek Kredisi kapsamında en fazla 18 ay vade verilirken, işletmelerin bağlı olduğu odalara göre kredi limiti belirlenir ve kredi faiz oranı ise %1.85 olarak uygulanır.

Ziraat Bankası plaka kredisi

Ziraat Bankası taksi, dolmuş veya minibüslere taşımacılık faaliyetleri kapsamında verilen kredidir. Bu kredilerde en fazla 60 ay vade yapılmaktadır. Ayrıca kredi taksitleri eşit oranlarda bölünür ve bu şekilde ödenir. Bu finansman desteğiyle akaryakıt, yedek parça, araç bakım ve onarım gibi ihtiyaçlar giderilir.

Esnafa destek kredi paketleri

Esnafa nakdi destek verilmesi için verilen krediler işletmelerin bulunduğu alanlara göre değişmektedir. Bu krediler;

Turizm destek paketi bu desteklerden biridir. Turizm alanın faaliyet gösteren işyerlerine verilen desteklerde işletmenin kısa, orta ve uzun vadede olan ihtiyaçlarının karşılanması için verilir. Turizm kredilerinde ödemeler sezon sonu yapılır. Yeni yatırımlar ve işletmeler için en fazla 7 yıl vadeli yatırım kredisi verilir ve bu kredilerde 2 yıl geri ödeme alınmaz.

Engelsiz destek paketi, engelli vatandaşların topluma adapte edilmesi için verilen bu kredilerde uygun faiz oranı uygulanır. Engelli destek kredisinde 60 aya kadar kredi verilir.

Kadın Girişimci Destek Paketi, kadınların iş hayatına girmesini sağlamak ve desteklemek için verilir. Bu desteklerde en az 2 adet otomatik ödeme talimatı ve KOBİ Kart ürünlerinde sahip olarak faydalanabileceğiniz paket verilir. Bu kredi paketinde kredi tahsis ücreti olarak %50 indirim yapılır. Ayrıca kadın girişimci destek paketinde şu ayrıcalıklarda verilmektedir;

 • Vadesi 60 aya varan nakit kredilerinde ayrıcalıklı fiyatlar sağlıyor. Bu kredi işyeri alımlarında 96 aya kadar verilmektedir.
 • Teminat mektubu ile kredi alanlara özel komisyon verilmektedir.
 • Bireysel Emeklilik Planı tekliflerinden yararlanabilirsiniz.
 • Yıllık kart ücreti ödemeden KOBİ Kart kullanabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.