Yüzüklerin Efendisi mi, Harry Potter mı? Hangi film daha başarılı

Yüzüklerin Efendisi mi, Harry Potter mı? Hangi film daha başarılı

Film tutkunları Yüzüklerin Efendisi mi, Harry Potter mı? sorusunu araştırıyor. Hangi film daha başarılı soruları sinemanın en başarılı iki filmini karşı karşıya getiriyor. İzleyiciler ve eleştirmenlere göre iki film hakkında birçok değerlendirme yapılıyor. Yüzüklerin Efendisi serisi ve Harry Potter serisi hakkında merak edilenler…

Dünya çapında izleyici kitlesine sahip olan iki film Yüzüklerin Efendisi ve Harry Potter filmleri yayınlandıkları ilk günden itibaren izleyicilerin beğenisini kazandı. İki filmin ortak özelliği ise seriler halinde yayınlanması ve her seride ayrı başarılar elde etmesidir.

Filmlerin yayınlandığı günden itibaren büyük hayran kitlelerine ulaşmış ve her filmin izleyicisi adeta bir taraftar haline gelmiştir. İzleyicilerin sürekli kıyasladığı bu iki filmi sizler için değerlendirdik.

İki filmin birçok ortak özelliği bulunuyor. Bu özelliklerden biri de iki filminde kitaptan uyarlanmasıdır. Yüzüklerin Efendisi filmi J.R.R Tolkien’in 1937 ve 1949 yıllarında yazdığı kitaptan uyarlanmıştır. Tolkien kitabı 1937 yazdığında çocuklar Hobbit olarak yazmış ancak serinin devamı Yüzüklerin Efendisi kitabı daha önce sinema perdesine aktarılmıştır. İlk Yüzüklerin Efendisi filmi Peter Jackson’ın yönetmenliğinde 21 Aralık 2001 yılında izleyici karşısına çıktı. Yönetmen Jackson bu filmin ardından 2012 yılında Hobbit Beklenmedik Yolculuk adlı filmi sinema perdesine aktardı.

Harry Potter serisi ise Tolkien’in 1997 yılında kaleme aldığı ve kurgusal olarak Yüzüklerin Efendisi filminden daha derin bir yapıya sahiptir. Harry Potter serisi toplam 8 seriden oluşmuştur. Serinin ilk filmi 2001 yılında izleyici karşısına çıkmış ve Türkiye istatistiklerine göre 7.7 milyon izlenme sayısına ulaşmıştır. Yüzüklerin Efendisi filminin ilk serileri ise 4.6 milyon izlenme sayısına ulaşmıştı. Yüzüklerin Efendisi filmi 3 seriden oluşurken, Harry Potter toplam 8 seriden oluşuyor. Rakamlara bakıldığında Yüzüklerin Efendisi filmi 5 seri eksik olsa da rakamlarda önde gözüküyor. Her iki filminde ayrı ayrı serilerine bakıldığında İMDB puanları oldukça başarılıdır. Serilerin İMDB puanları şu şekilde;

 • Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği 8.8
 • Yüzüklerin Efendisi: İki Kule 8.7
 • Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü: 8.9

Filmin 3 serisinin ortalama puanı 8.7 olarak başarılı bir grafik çiziyor. Harry Potter serilerinin puanları ise şu şekilde;

 • Harry Potter: Felsefe Taşı 7.6
 • Harry Potter: Zümrüdüanka Yoldaşlığı 7.5
 • Harry Potter: Ateş Kadehi 7.7
 • Harry Potter: Melez Prens 7.6
 • Harry Potter: Azbakan Tutsağı 7.9
 • Harry Potter: Sırlar Odası 7.4
 • Harry Potter: Ölüm Yadigarları 1 7.7
 • Harry Potter: Ölüm Yadigarları 2 8.1

Harry Potter serilerinin puanlarına bakıldığında ortalama 7.7 puan aldığı görülüyor. İMDB kullanıcılarına göre Yüzüklerin Efendisi serisi Harry Potter serisinden bir adım önde yer alıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.