Yeni işyeri açan gençlere 2020 devlet vergi, prim destekleri ve Halkbank işyeri açma kredi kampanyası

Yeni işyeri açan gençlere 2020 devlet vergi, prim destekleri ve Halkbank işyeri açma kredi kampanyası

İşyeri açan gençlere çeşitli kurumlar aracılığıyla devlet desteği veriliyor. 2020 yılında iş kurma planı yapan girişimcilere belirli koşulları sağlamaları halinde hibe ve sıfır faizli kredi olanağı tanınıyor.

İşyeri açacak olanlar için sağlanacak devlet teşvikli hibe desteği veya sıfır faizli kredi olanağı sağlanmaktadır. 2020 yılında kendi işini kurma planı yapanlar için KOSGEB tarafından hibe desteği veriliyor. SGK ve Bağ-Kur destekleri kapsamında vergi muafiyeti olanağı da sağlıyor. 2020 yılında işyeri açma planı olan girişimciler için vergi ve prim desteği olarak 10 bin 592 TL finansman temin ediliyor. Öte yandan girişimciler 3 yıl boyunca vergiden muaf tutuluyor. İş kurma planı olanlara devlet destekleri Halkbank ve Ziraat Bankası tarafından yapılıyor.

31 Aralık 2020 tarihine kadar başvuruların alınacağı işyeri açma kredisi kapsamında devlet destekleri sağlanıyor.

Yeni işyeri açanların izleyebileceği faaliyet planı

Yeni girişimciler kendi işyerlerini faaliyete geçirebilmek için maddi yükümlülükleri yerine getirmelidir. Başlangıçta sermaye gerekmekteyken dükkanın kurulum aşamasında yasal işlemleri tamamlanmalı ve faaliyet gösterilecek sektöre göre çalışma planı belirlemelidir. Bu süreçte;

İlk olarak işletme için kendi sermayeniz veya KOSGEB destekleriyle işletme planınızı hayata geçirmenin ilk adımını atmalısınız,

Yasal işlemler için bölgedeki belediyeye müracaat etmelisiniz,

Belediyeden gerekli bilgileri alarak işletmenin kurulacağı yeri seçmeli ve yapının kullanılabilir olduğunu belirtebilmek için ‘’İskan belgesi’’ almalısınız,

Belediyeden ruhsat almalısınız,

Ruhsatı alıp bağlı bulunduğunuz yerdeki Vergi Dairesi’ne giderek işyeri açma bildirisi yapmanız gerekir,

Hesabınızı kontrol etmesi için muhasebeciyle anlaşın,

Gerekli işlemleri tamamlayıp dükkanı açtığınızda yetkililer yapmış olduğu incelemelerde kurallara riayet etmeniz gerekir.

Yeni işyeri açanlara vergi muafiyeti

İşyeri açacak gençler hibe desteklerinden yararlanabiliyor. 2020 yılında genç girişimcilere işletme sahibi olabilmeleri için 1 yıl boyunca 10 bin 592 TL prim desteği verilmektedir. 3 yıl boyunca vergi muafiyeti sağlanmakta ve prim ödemeleri 1 yıl boyunca devlet tarafından karşılanmaktadır.

Genç girişimciler işletmelerini faaliyete geçirdiği tarihi müteakip üç vergilendirme döneminde sağlamış oldukları 75.000 TL’lik kısmı gelir vergisinden ayrı tutulur. İlk defa sigortalı sayılabilecek kişilerin primleri ise resmi olarak kabul edildiği tarihi müteakip 1 yıl süreli olarak prime esas kazancın 882.65 TL olarak sağlanır.

Vergi ve prim desteklerinden faydalanabilmek için aranan şartlar nelerdir?

İşyeri kuracak vatandaşlara sağlanan vergi muafiyetinden faydalanabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Buna göre;

Girişimcinin ilk kez sigortalı sayılması,

İşe başlandığı tarihin yasal süreçte bildirilmesi,

Mükellefiyetin başladığı tarihi müteakip 18 yaşını doldurup 29 yaşını geçmemiş olması,

Girişimcinin kendi işini yapması,

Mevcut işletmenin üçüncü dereceye kadar farklı bir akrabadan devralmamış olması,

İşletmeye daha sonra ortak olmaması,

KOSGEB kurslarına katılım sağlayıp girişimcilik sertifikası almış olması gerekir.

Hangi sektörlere destek veriliyor?

Giyim,

Gıda,

Konaklama,

Kimyasalların ve kimyasal ürün,

Tur operatörü, seyahat acentesi,

İçecek,

Ana metal sanayi,

İnşaat,

Bilgisayar programları ve danışmanlık,

Büro desteği,

Makine ve ekipmanların kurulması, tamiri ve onarımı,

Suyun toplanması, arıtılması ve dağıtılması faaliyetleri,

Özel inşaat,

Bilimsel araştırma ve geliştirme,

Toptan ve perakende ticari faaliyetler gibi alanlarda işyeri açacak vatandaşlara destek veriliyor.

Belirtilen sektörlerde işletme açan 18-29 yaş arası gençler vergi ve prim desteklerinden yararlanabilecek.

Kimler desteklerden yararlanamaz?

Vergi ve prim desteklerinden yalnızca gereken şartları sağlayan kişiler faydalanabilecek. Buna göre;

Yaş şartını sağlayamayan,

İşin başında bulunmayanlar,

Ortaklık koşullarını sağlayamayan,

İşletmesini üçüncü dereceye kadar olan yakınından devralan,

İşletme faaliyetine ara verenler vergi ve prim desteklerinden yararlanamazlar.

Halkbank işyeri açma kredi kampanya detayları

Halkbank; işyeri açma planı yapan girişimcilere 4 farklı kampanya ile finansman temin ediyor.

Genç Girişimci Kredisi kapsamında üniversiteden mezun olan ve mezun olduğu bölümle ilgili iş kurma planı olan 30 yaşını geçmemiş girişimcilere 50 bin TL kredi verilmektedir. Aylık eşit taksitlerle ödeme ve 1 yılı aşkın anapara ödemesiz 36 ay vadeli finansman sağlanmaktadır.

Cesur Girişimci Kredisi kapsamında faaliyet göstereceği sektörle ilgili önlisans veya lisans eğitimini tamamlayan ve en az 2 yıl eğitim aldığı iş konusunda tecrübe edinen 35 yaşını geçmemiş girişimcilere 48 ay vadeyle 75 bin TL kredi sağlanıyor.

Usta Girişimci Kredisi kapsamında ilkokul mezunu olan ve kurmak istediği işle ilgili beceri sağlayabileceği meslek kuruluşlarından temin edilen sertifikayı belgeleyebilen ve bir kurumda en az 5 yıl çalıştığını gösteren 30 yaşını geçmemiş girişimcilere 36 ay vadeyle 30 bin TL kredi sağlanıyor.

Mucit Girişimci Kredisi kapsamında Teknokentte faaliyetlerini sürdürmektKOSGEB ve TÜBİTAK’tan hibe hakkı kazanan patentli ve 30 yaşını geçmemiş girişimciler için 48 ay vade fırsatıyla 75 bin TL kredi sağlanmaktadır.

Halkbank’ın düzenlediği girişimci kredi kampanyalarından herhangi birine uygunluk taşıyan girişimcilere uygun ödeme avantajlarıyla finansman sağlanıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.