Yapı Kredi Kredi Başvuru Sonucu sorgulama ve öğrenme

Yapı Kredi Kredi Başvuru Sonucu sorgulama ve öğrenme

Yapı Kredi bankasından almak istediğiniz kredi için başvurunuzu yaptıktan sonra, kredi başvuru sonucunuzu anında öğrenebilirsiniz.

Finansal kuruluşlar olarak bankalar, tüketicilere ihtiyaç duydukları nakdi imkanları sağlarlar. Bu kapsamda nakdi olanakları kredilendirme ile onlara sağlarken, belirli bir vade süresi ve faiz oranı ile bu borcun geri ödenmesini talep ederler. Tüketiciler de başvurdukları kredileri buna göre alırlar. Çünkü kredi borcunun geri ödenmemesi demek birçok olumsuzlukların da beraberinde gelmesi demektir.

Bankalar bu kapsamda tüketicilerin kredi başvurularını değerlendirirken geri ödeme güçlerüni değerlendirerek kredilendirme sağlarlar. bunun içinde kredi notuna ve gelir durumuna bakarlar. Bu iki etken kredi kullanımında çok büyük önem taşımaktadır.

KREDİ NOTU

Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınan ve kişinin kredi kartı ve kredi kullanımlarına bağlı olarak değerlendirilen bir puandır. 1 ile 1900 arasındaki bu puan aralığında düşük seviyelere gelen bireysel müşterilerin kredi kullanımı zorlaşmaktadır. Çünkü düşük puan, kişinin banka ilişkilerinde birçok olumsuzluğun bulunduğuna işaret etmektedir. Kişiler kullandıkları kredi borçlarını geri ödeme konusunda güçlük çıkarıyor ise kredi notları düşük olur ve diğer bankalar da bu notu dikkate alarak kredi başvurusunu reddedebilirler.

GELİR DURUMU

Kredi notu kadar büyük etkiye sahip olan gelir durumunun başvuru yapılacak olan kredi için yeterli olmaması halinde banka yine başvuruyu reddetmektedir. Bu başvuru reddedilmesine neden olan husus ise kişinin gelir durumunun kredi borcunun geri ödenmesine hiç yetmemesinin yanı sıra belirli bir oranı da karşılayamamasından kaynaklanabilir. Önek olarak asgari ücret alan bir çalışan maksimum 24 bin TL kredi kullanabilmektedir.

YAPI KREDİ BANKASI KREDİ BAŞVURUSU SORGULAMA

Yapı Kredi Bankası'na yapmış olduğunuz kredi başvurularınızda banka size en geç 24 saat içerisinde SMS ile geri dönüş sağlamakta ve kredi başvurusu onayı veya başvurunun reddi ile ilgili bilgi sağlamaktadır. Eğer başvuru sonucunuz SMS ile bildirilmediyse bu durumda altenatif kanallarda başvuru sorgulama işlemini kendiniz yapabilirsiniz.

Bunun için size en yakın Yapı Kredi Bankası şubesine giderek doğrudan ilgili müşteri temsilcilerine başvurunuzun durumunu sorabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca Yapı Kredi bankası'nın intenet bankacılığı üzerinden yapı kredi kredi başvurusu sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi de BU LİNK aracılığı ile yapabilirsiniz.