11 Kasım 2020 Çarşamba 10:05
Vergi borcu yapılandırma ve taksitlendirme başvurusu nasıl yapılır?  2020 Vergi borcu yapılandırma ve taksitlendirme işlemleri
Takip Et:

2020 yılının en merak edilen uygulamalarından bir tanesi olan Vergi Affı ve Vergi Yapılandırma TBMM’ye sunulduktan sonra kabul edildi ve uygulamaya başlandı. Vatandaşlar ise hangi konularda vergi borcu yapılandırması yapılabileceğini araştırmaya başladı.

Vergi borcu yapılandırma 2020

AKP Grup Başkanvekili tarafından yapılan resmi açıklamalar ile konuya açıklık getirilirken vergi, SSK, Trafik, köprü borç ve cezalarına yapılandırma yapılabileceği belirtilmişti. Yapılandırılan borçların en fazla 18 ay vade ile yapılandırılacağı açıklanmıştı.

Hangi borçlar yapılandırma kapsamında yer alıyor?

1. Vergi borcu cezaları, borçları ve faizleri

2. Trafik, seçim ve nüfus cezaları

3. Karayolu Taşıma Kanunu kapsamında verilen cezalar

4. Usulsüz yol geçişine verilen cezalar

5. Eğitim kredileri ve eğitim borçları

6. Haksız yere alınan yardım ücretleri

7. Kaynakların kullanımını desteklemek için fonlar

8. Taşınmaz kültürel malların korunmasına katkı

9. Kamu finansmanı ve borç yönetimini düzenleyen Kanun kapsamında Devlet Hazinesinin alacakları

10. Madenlere ilişkin Devlet kanunu

11. Amme Alacaklarının tahsiline ilişkin işlemler hakkında kanun uyarınca diğer alacaklar Yeniden yapılandırmadan faydalanmak

12. sosyal güvenlik cezaları, gecikme cezaları ve faiz zamları

13. Özel il idarelerine borçlar

14. emlak vergileri

15. Çevre temizlik alanları

16. ilan ve reklam borçları

17. Su, kanalizasyon ve katı atık vergisi

18. Yol katılım payları

19. Kurumsal alacaklar ve çeşitli ücretlerden kaynaklanan zam ve faizler

20. TOBB, TESK, Türkiye Barolar Birliği, TÜRMOB, ihracatçı birliklerinin aidatları

21. Yüzde 50'nin üzerinde. Şirketlerin gayrimenkulu ve gayrimaddi hak bedelleri üzerinde tasdik hakkından doğan alacaklar

22. İl Özel idareleri, Belediyeler ve bu kurumlara bağlı olan kuruluşların sermayesinin %50’den fazla olan firmaların taşınmazlarına yapılan irtifak hakkı ve kiralama işlemleri.

23. Vakıf Genel Müdürlüğü ve mazbut vakıfların alacaklıları

24. Kalkına ajanslarının il özel idareleri

25. Belediye ve sanayi odalarının alacakları

26. Türk Standartları Enstitüsü hizmet bedeli alacakları.

Vergi borcu yapılandırma nasıl yapılır?

Pek çok alanda yapılan vergi ve ceza yapılandırma işlemleri için borcun veya verginin olduğu kuruma başvuru yapmak yeterlidir. Borçlar için yapılan başvurularda maksimum 18 ay yapılandırma yapılarak borçların faizleri ve büyük bir kısmı silinmektedir.

Vergi borcu sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Vergi borcunu yeniden yapılandırabilmek için önce borcunuz olan vergileri bilmeniz gerekmektedir. Herhangi bir verginizin olduğunu öğrenmek için gib.gov.tr adresine giriş yapabilir ve buradan borcunuzu sorgulayabilirsiniz. GİB mobil uygulaması üzerinden de bu işlemi yapabilirsiniz. Öte yandan e-Devlet sistemi üzerinden de borç sorgulaması yaparak nerelere vergi borcunuzun olduğunu öğrenebilirsiniz.

Vergi borcu affı

2020 yılının en merak edilen uygulamalarından bir tanesi olan vergi borcu yapılandırma ve affı görüşmeleri kapsamında açıklama yapan AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş konunun sadece yapılandırma olduğunu herhangi bir borcu affı konusunun gündemlerinde olmadığını dile getirmişti. TBMM’ye sunulan yasa tasarısında da sadece vergi borçlarının yapılandırılacağına dikkat çekildi.

İntenet üzerinden vergi borcu yapılandırması nasıl yapılır?

Vergi borcunun intenet üzerinden yapılan başvurular ile sağlanmak istendiği durumlarda yapılması gereken ilk işlem Gelir İdaresi Dairesinin resmi intenet sitesine girilmesidir. Kimlik bilgiler ve ve borçlar ile ilgili belirtilen bilgiler girildiği takdirde açılan ekranda borçlar gözükür.

Daha sonrasında vergi dairesine bağlı il seçilir ve borç yapılandırma seçeneğinde Evet’e tıklanarak işlem onaylanır. Bu sayede borcunuzu yapılandırabilirsiniz.

Borç yapılandırmalardan kimler faydalanabilecek?

  • Hazine ve Maliye Bakanlığı
  • Ticaret Bakanlığı
  • Sosyal Güvenlik Kurumu
  • İl Özel İdareleri
  • Belediyeler

Yapılandırma işleminden faydalanabilecek.

Yapılandırılmış vergi borcu ödeme

Yapılan yapılandırmaların sonrasında borçlarının ilk 2 taksitini ödemeyen veya ödenmesi beklenen tutarın eksik ödenmesi durumlarında yapılandırma işlemi iptal edilecektir. Taksit ödemelerinin %10’unu geçmeyecek şekilde eksik ödeme yapılırsa ödemenin son gününe kadar eksik ödemenin istenilen tutara çıkarılması durumlarında sorun olmamaktadır.

Belediye borç yapılandırma

Vergi yapılandırma ve vergi affı konularında uygulanmaya başlayan yeni düzen ile birlikte vatandaşların belediyelere olan borçları da yapılandırılabilecek. Vadesi gelmesine rağmen ödeme yapılmayan borçlar için yapılandırma yapılabilecek ve Motorlu Taşıtlar Vergisinin ödenmesi durumunda araçlara muayene izni verilebilecek.

 


Son Güncelleme: 11.11.2020 10:05
Takip Et:
Anahtar Kelimeler:
AfYapılandırmaVergi Borcu
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.