TV Ana Haber sunucusu maaşları ne kadardır? 2020  Ana Haber sunucu maaşları

TV Ana Haber sunucusu maaşları ne kadardır? 2020 Ana Haber sunucu maaşları

Ana haber sunuculuğu ülkemizde en gözde mesleklerden bir tanesidir. Bu mesleği tercih etmek isteyen kişiler ana haber sunucularının maaşlarının ne kadar olduğunu araştırmaktadır. Ana haber sunucuların aldıkları maaşlar kanaldan kanala farklılık göstermetkedir.

Türkiye’de en sevilen ve dikkat çeken mesleklerden bir tanesi de ana haber sunuculuğudur. Ana akım medyada sunuculuk yapan pek çok haber spikeri milyonlarca kişi tarafından takip edilmektedir. Reha Muhtar, Mehmet Ali Birand, Ali Kırca, Uğur Dündar gibi isimler geçtiğimiz dönemlerde habercilikleri ile dikkatleri çekmişti. Yeni dönemde ise kanallarda çıkan ana haber sunucuları fazlasıyla sevilmektedir. Bu mesleğin bu kadar sevilmesi ile birlikte sunucuların ne kadar maaş aldığı da araştırılmaya başlandı.

Ana Haber Sunuculuğu Nedir?

Ana haber sunucuları saat 18:00 ile 20:00 arasında kanallarda yayınlanan haber bültenlerini sunmaktadır. Bu saatler arasında canlı olarak gelişmeleri aktaran sunucular milyonlarca kişi tarafından izlenmektedir. Sunucular haberleri kanalların belirlediği politikalara göre sunmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda erkek ağırlıklı olan haber sunuculuğu mesleği son zamanlarda kadın ağırlıklı olmaya başlamıştır.

Ana Haber Sunucusu Nasıl Olunur?

Ana haber sunuculuğu olmanın pek çok yolu bulunmaktadır. Muhabirlikten gelen, manken olup gerekli eğitimleri alan kişiler ana haber sunucusu olabilmektedir. Ayrıca kanalların diğer birimlerinde çalışarak da ana haber spikerliğine geçiş yapılabilmektedir. Ana haber sunucusu olacak kişilerin dış görünüşünün iyi olması, iletişim yeteneklerinin üstün olması ve diksiyon becerisinin olması gerekmektedir.

Türkiye’deki Ana Haber Sunucuları Kimlerdir?

- Aslıgül Atasagun

- Nazlı tolga

- Fatih Portakal

- Özge Uzun

- İrfan Değirmenci

- Gülbin Tosun

- Umut Yerturan

- Alper Altun

- Burak Birsen

- Ekrem Açıkel

- Mehmet Aydın

- Ece Üner

- Buket Aydın

- Nazlı Çelik

- Didem Arslan

- Merve Dinçkol

Ana Haber Sunucuları Ne Kadar Maaş Almaktadır?

Ana haber sunucularının belli bir maaşı yoktur. Sunucunun kariyeri, deneyimi ve patronla olan ilişkileri burada belirleyicidir. Ayrıca sunucuların ne kadar ünlü olduğu da belirleyici olmaktadır. Kanallar en fazla geliri ana haber ve dizilerinden elde etmektedir. Bundan dolayı sevilen kişileri ekrana çıkarmaya özen göstermektedirler. 2020 yılında ana haber sunucuların aldıkları maaşlar şu şekildedir:

- Yerel bir kanalda çalışan sunucular 4 bin ile 5 Bin TL arasında,

- İzlenmesi çok olmayan ulusal kanalların sunucuları 5 bin ile 10 bin TL arasında,

- Kanal D, ATV, Star TV, Show TV, TRT 1, NTV gibi çok izlenen kanallardaki sunucuların maaşları 20 bin TL ile 100 bin TL arasında değişiklik göstermektedir.