Turkcell SMS ile kredi notu sorgulama ve öğrenme

Turkcell SMS ile kredi notu sorgulama ve öğrenme

Banka hizmetlerinden faydalanmayı planlayan kişiler için en önemli etkenlerden biri de kredi notlarıdır. Bankalardan verilen hizmetlerden kredi notlarına göre faydalanılabilmektedir. Kredi notlarını kısa mesaj ile öğrenmek mümkün olmaktadır. Turkcell operatörünü tercih edenlerin kredi notu sorgulama ve SMS ile öğrenme işlemleri için bazı adımları takip etmeleri gerekmektedir…

Bankalar tarafından verilen hizmetlerden faydalanabilmek için müşterilerin sağlaması gereken en önemli koşul kredi notu olarak belirlenmiştir. Kredi notu yetersiz olanlar birçok banka hizmetinden faydalanamamaktadır. Vatandaşların banka hizmetlerine başvurmadan önce mutlaka kredi notlarını sorgulamaları gerekmektedir. Bunun için birkaç farklı yöntem izlenebilmektedir.

Kredi Notu Ücretsiz Öğrenilir mi?

İçinde bulunduğumuz dönemde kredi notlarının öğrenilebilmesi için ücretsiz bir yöntem bulunmamaktadır. Kredi notunun öğrenilebilmesi için birçok yöntem kullanılabilmektedir. Ücretsiz bir şekilde kredi notunu öğrenmek isteyenlerin öncelikle e-devlet sistemine giriş yapmaları halinde başvuru yaparak sorgulama yapabilmektedirler. Diğer yandan bankaların gişelerinden ve müşteri hizmetlerinden öğrenilebileceği gibi beyaz eşya ve elektronik eşya satın alımları sırasında mağazalar üzerinden de sorgulama gerçekleştirilebilmektedir.

E-devlet Üzerinden Kredi Notu Sorgulama

E-devlet sistemi üzerinden kredi notu sorgulama işlemlerinin yapılabilmesi için aşağıdaki kısımda yer alan adımların takip edilmesi gerekmektedir.

 • E-devlet sistemine giriş yapılmalıdır. Arama kısmına Risk Merkezi Raporu Başvurusu yazılmalıdır.
 • Açılan ekranda yeni başvuru sekmesine girilmelidir.
 • Bu ekranda kredi limit ve borç bilgilerinin işaretlenerek başvurulması gerekmektedir. Başvuru ardından telefona gelen SMS şifresinin istenen yere girilmesi gerekmektedir.
 • Kredi notu görüntülenecektir.

Bankalardan Kredi Notu Sorgulama

Bankalar üzerinden de kredi notu sorgulama işlemleri yapılabilmektedir. Aşağıdaki kısımda kredi notu sorgulama yapılabilecek bankalar sıralanmıştır.

 • Akbank,
 • Garanti Bankası,
 • Ziraat Bankası,
 • Yapı Kredi Bankası

Sorgulama işlemi şubeler üzerinden yapılabildiği gibi intenet bankacılığı üzerinden de yapılabilmektedir. Aynı zamanda müşteri hizmetlerinin aranması halinde de kredi notu sorgulama işlemleri hakkında bilgi alınabilmektedir. Aşağıdaki kısımda bankaların müşteri hizmetlerinin numaraları yer almaktadır.

 • Akbank 444-25-25
 • Garanti bankası 444-0-333
 • İş bankası 0 850-724-07-24
 • Şekerbank 0 850-222-78-78
 • Denizbank 0 850-222-08-00
 • QNB Finansbank 0 850-222-09-00
 • Türkiye Halk Bankası 0 850-222-04-00

Findeks ile Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu sorgulama işlemine Findeks denmektedir. Kredi Kayıt Bürosu ismi verilen ve 9 bankanın oluşturduğu sistem üzerinde müşterilerin kredi geçmişleri görüntülenebilmektedir. Buna bağlı olarak bir kredi notu ortaya çıkarılmaktadır. Findeks üzerinde müşterilerin geçmişteki ödeme tutumları ve aldıkları hizmetler ortaya konarak bir risk raporu oluşturulmaktadır. Bu rapora göre kişilerin bankacılık hizmetlerinden faydalanma durumları görülebilmektedir.

Findeks üzerinde kredi notu 1 ile 1900 arasında olmaktadır. 1900 en az riskli puan olarak geçmektedir.

TC ile Kredi Notu Sorgulama

TC kimlik numarası ile kredi notu sorgulama işlemlerinin yapılabilmesi için BKM Ekspress kullanılabilmektedir. İlk kez sorgulama işlemi yapacak olanlardan yalnızca 1 TL ücret kesilmektedir. İkinci kez yapacaklar için ise 4,5 TL ve KDV kesilmektedir. Sisteme kayıt olunması yeterli olmaktadır.

Turkcell SMS Kredi Notu Öğrenme

GSM operatörleri aracılığı ile de kredi notları görüntülenebilmektedir. Turkcell kapsamında kredi notu öğrenme işlemi için 12,5 TL talep edilmektedir. Bu ücret faturalı hatlar için ay sonu ekstresine yansıyacaktır. Faturasız hatlar için ise yeterli bakiye olması halinde gerçekleştirilebilecektir. Her bir işlem için yeniden 12,5 TL ücret kesilmektedir. Aşağıdaki kısımda Turkcell kapsamında findeks işlemlerinin gerçekleştirilebileceği intenet adresi yer almaktadır.

 • https://www.turkcell.com.tr/servisler/findeks-kredi-notu-ogrenme-servisi#detaylibilgi