Trafik cezası sisteme ne zaman yansır? Trafik cezaları e-Devlet’te ne zaman görülür?

Trafik cezası sisteme ne zaman yansır? Trafik cezaları e-Devlet’te ne zaman görülür?

Trafik cezası alan kişiler cezaları e-Devlet üzerinden sorgulamaktadır. Sürücüler trafik cezalarının e-Devlet sistemine ne zaman düşeceğini merak ediyor. Trafik cezaları kesinleşme tarihi ile birlikte e-Devlet sistemine düşmektedir.

Trafik kurallarına uymayan sürücülere cezai işlem uygulanmaktadır. Trafik cezaları bazı durumlarda polisler tarafından kesilmez ve radar sistemleri ile kesilir. Bundan dolayı bazı kişilerin hakkında ceza uygulandığından haberi olmamaktadır. Bu trafik cezalarının ne zaman geleceği ve nereden öğrenildiği araç sahipleri tarafından merak edilmektedir.

Ceza aldığından haberi olmayan kişiler ceza süreleri geçtiği için sonradan ödeme yaparlar ve ceza miktarlarını faizli olarak ödemek zorunda kalırlar. Ancak gelişen teknolojilerle birlikte trafik cezalarının intenet üzerinden görüntülenebilmesinin önü açılmıştır. Sürücüler haklarında çıkan trafik cezalarını e-Devlet sistemi ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nden kontrol edebilmektedir.

Trafik Cezaları e-Devlet’te Ne Zaman Görülür?

Trafik cezaları artık e-Devlet sistemi üzerinden sorgulanabilmektedir. Hakkında trafik cezası çıkan kişilerin cezaları 3 ile 7 gün içerisinde e-Devlet ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sistemine düşmektedir. e-Devlet üzerinden ceza sorgulaması yapabilmek için ilk olarak şifre almak ve hesap açmak gerekmektedir.

e-Devlet şifreleri ile sisteme giren kişiler e-Hizmetler bölümüne girmelidir. E-Hizmetler bölümüne giren kişiler “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” seçeneğine tıklamalıdır.

Bu ekran üzerinde sürücüler adına son 1 sene içerisinde kesilen cezalar görüntülenebilmektedir. Trafik cezası olmayan kişilerin hakkında “Son 1 yıl içerisinde adınıza kayıtlı araç plakasına yazılan bir ceza bulunamadı” yazısı ekranda yazmaktadır. Trafik cezası sorgulamak için Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sorgulama sistemi de kullanılabilmektedir.

Trafik Cezaları Ne Zaman Kesinleşir?

Trafik Elektronik Denetleme Sistemi, sürücülerin hakkında cezaları Trafik İhlal Tespit Formu ve Trafik İdari Para Cezası Tutanağı’na dönüştürür ve sürücülere posta üzerinden yollar. Posta ile gönderilen trafik cezaları cezanın tespitinin ardından 10 ile 30 gün içerisinde sistemde kayıtlı olan adrese gönderilmektedir. Sürücünün adresi yoksa tebligat üzerinden ceza gönderilmektedir.

Tebligat ile gelen trafik cezası, tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenirse ceza tutarına indirim uygulanmaktadır. Bu indirimlerin oranı yüzde 25 olarak belirlenmiştir. Ayrıca cezalar 15 gün içerisinde ödenirse taksitlendirme imkanı da sağlanmaktadır. Taksitlendirme için tebliğ tarihi ile birlikte 1 ay içerisinde bağlı olunan il ya da ilçenin vergi dairesine başvuru yapılmalıdır. Trafik cezaları 4 taksit ile yapılabilmektedir. Ceza ilk 1 ay içerisinde ödenmezse yüzde 5 oranında faiz uygulanmaktadır.

2020 yılı Trafik Cezaları

- Emniyet kemer takmama: 132 TL

- Araç kullanırken cep telefonu kullanma: 288 TL

- Kırmızı ışıkta geçmek: 288 TL

- Hız sınırını yüzde 10 ile yüzde 30 arasında aşma: 288 TL

- Hız sınırını yüzde 30 ile yüzde 50 arasında aşma: 598 TL

- Hız sınırını yüzde 50’den fazla aşma: 1228 TL

- İlk defa alkollü araç kullanma: 1228 TL

- İkinci defa alkollü araç kullanma: 1539 TL

- Alkol testine itiraz etme: 3516 TL

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.