TİGEM 300 koyun kredisi ve şartları 2020

TİGEM 300 koyun kredisi ve şartları 2020

Devlet kırsal alanda istihdamı sağlamak için yeni destek projeleri hazırlıyor. 2020 yılında hazırlanan projelerden biri de 300 koyun projesidir. TİGEM tarafından yapılacak projeye başvurular başladı. Vatandaşlar TİGEM 300 koyun kredisi ve şartları neler araştırmaya başladı.

TİGEM tarafından hazırlanan 300 koyun projesi başvuruları başladı. Projeden yararlanmak için resmi intenet sitesinden başvuru yapılabiliyor. Başvuru yapmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

http://300koyun.tigem.gov.tr/User/Index

Sisteme giriş

Yeni çiftçi kaydının oluşturmak için açılan ekranda ‘Yeni Yetiştirici Kaydı’ kısmına girerek kayıt işlemini yapabilirsiniz.

Kayıt yaptırma işlemi sırasında önünüze gelen ekranda ilk olarak Üye Ol kısmından üye olmanız gerekmektedir. Kayıt işlemi sırasında sizden şu bilgiler istenecektir:

 • Kimlik numaranızı girin.
 • İsim, soy isim, baba adını yazın.
 • Telefon numarasını yazın.
 • E-Posta adresin yazın.
 • Son olarak şifre girin ve girilen şifreyi yeniden girin.

Üye girişi işlemi

Üye olunduktan sonra sisteme giriş yapmak için kimlik numaranızı ve belirlediğiniz şifreyle sisteme giriş yapın.

Başvuru oluşturma

Sisteme giriş yaptıktan sonra ‘başvuru oluşturma’ kısmına girin. Açılan ekranda sizden istenen bilgilere doldurun. Bu işlem sırasında sizden e-posta ve telefon numaranızı doğrulamanız istenecektir.

Yetiştirici bilgileri

Başvuru sırasında sizden yetiştirici bilgileri adı altında bazı bilgiler girmeniz istenecektir. Bu bilgilerin içerisinde kimlik numarası, isim soy isim, baba adı, doğum tarihi, cep telefonu, e-posta, SGK durumu, diploma ana bilim dalı, eğitim durumu, hane halkı sayısı, bitirdiği kurs gibi bölümler yer alacaktır. Bu alanların eksiksiz doldurulmasının ardından proje bilgilerinin girilmesi gerekmektedir.

Proje bilgileri

Proje bilgileri kısmında sizden projenin uygulanacağı il, ilçe gibi adres bilgileri, işletme mülkiyeti, kaba yem üretilecek arazi, mera alanı, halihazırda yetiştirilen koyun sayısı, hayvan tipi, tercih edilen hayvan cinsi gibi bilgileri doldurmanız istenecektir.

Tüm bu bilgilerin girilmesinin ardından ‘Teslim edilecek Evraklar’ kısmına girin ve ileri butonuna basın.

Teslim edilecek evraklar listesi

Bilgilerin girilmesinin ardından başvurunun onaylanması için sizden bazı belgeler istenecektir. Bu evrakları yükledikten sonra kaydet tuşuna tıklayın. Kaydetme işleminin ardından yazıcıdan başvuru formunu çıkarın. Başvuru sırasında sizden aşağıdaki evraklar istenecektir:

1. Proje başvuru Dilekçesi,

2. Proje tanıtım formu,

3. Taahhütname,

4. Nüfus Cüzdanı fotokopisi,

5. Diploma sureti veya okur yazarlık belgesi,

6. SGK/Bağkur Hizmet Dökümü belgesi,

7. Eşinin veya kendisinin gerçek usulde vergi mükelle olmadığına dair belge,

8. Eşinin SGK Hizmet Dökümü Belgesi,

9. İkametgah belgesi

Profil düzenleme

Üye olup başvurunuzu tamamladıktan sonra kendinize ait bilgileri görebileceğiniz profil kısmına girin. Burada size ait bilgileri değiştirebilir veya eksik olan bilgilerinizi tamamlayabilirsiniz. Başvuru sırasında girdiğiniz bilgileri profilinize otomatik olarak yansıtılır ancak eksik bölümleri de kendiniz doldurmalısınız. Profil bölümünde sizden istenecek bilgiler şu şekildedir:

 • T.C. Kimlik Numarası
 • Adı Soyadı
 • Baba Adı
 • Doğum Tarihi
 • Cep Telefonu
 • E – Posta

Sistemden çıkış

Sistemde tüm bilgilerin tamamlanmasının ve başvuru işleminin yapılmasının ardından sol alt tarafta bulunan menü çubuğunun en altında yer alan çıkış kısmına tıklayarak sistemden güvenli bir şekilde çıkış yapabilirsiniz.

Şifrenizi unutmanız halinde daha önce kayıt ettiğiniz telefon numaranız veya e-posta adresinizle şifremiz unuttum diyerek yeni şifre belirledikten sonra sisteme tekrar giriş yapabilirsiniz.

Projenin amacı nedir?

Devlet bu projeyle atıl alanları üretime kazandırmayı, koyun barınaklarının tam kullanımını sağlamayı, kırsal alandaki koyunculuk faaliyetleriyle uğraşanların güvenceye alınmasını sağlamaya çalışacak.

Projeye neden ihtiyaç duyuldu?

Yetkililer projeyle birlikte kırsal alandaki iş imkanlarını genişletmek ve insanlara iş fırsatı yaratmak istiyor. Ayrıca yapılan projeyle birlikte son 50 yılda 4 kat azalan küçükbaş hayvancılığında arttırılması hedefleniyor. Ülkemiz son yıllarda yurt dışından et alıyor, bu durumda yerli üretimi arttırarak ithal etmek yerine ihraç ederek milli gelirin de arttırılması hedefleniyor.

Neden sözleşmeli üretim?

TİGEM işletmelerinde 250 küçükbaşa 1 işçi veriyor. İşçilik maliyeti, bakım ve beslenme, hayvan sağlığı giderleri, barınak giderleri hayvanın satış bedelini geçiyor. Şuan ki yasalarla da piyasa koşulları üretim imkanı sağlamıyor. Bu gibi nedenlerden dolayı işçi alımları sözleşmeli üretim şeklinde yapılıyor.

Sözleşmeli üretim modeli

TİGEM ve Ziraat Bankası arasında yapılan sözleşmeye göre;

 • Sözleşme imzalayacağı yetiştiriciye 300 başa kadar küçükbaş hayvanı ücreti karşılığında satar.
 • Bakım, besleme ve hayvan sağlığı masrafları için avans verir.
 • Tigem, doğacak kuzuların alımını garanti eder ve taban alım fiyatını önceden belirler.
 • Üretilecek yapağı ve süt yetiştiricinin olur,
 • Ziraat Bankası aracılığı ile üretim sürecinde, yetiştiriciye bakım ücreti ve sigorta bedelini avans olarak verir.
 • Sözleşme imzalayacağı yetiştiricilere kendi işletmelerinde eğitim verir.
 • Sütten kesimi müteakip kuzular alınır, masraflar düşülerek hak edişi üreticiye öder.
 • Alınan dişi kuzularla üretim zinciri büyüyerek devam eder.
 • Üretici hayvanlara TARSİM sigortalarını yaptırır.

Başvurular değerlendirilirken

Başvuruların değerlendirilme aşamasında üretim yapılacak mera alanı, kaba yem üretilebilirliği, cinsiyet ve yaş, hayvan barınağına sahip olma durumu, hayvancılıkla uğraşıyor olmak gibi kriterlere dikkat ediliyor.

300 koyun projesinin sonucu

Proje sonucunda ulaşılmak istenen hedefler arasında dişi kuzu kesiminin önüne geçilmesi, işletmelerin damızlık işletmesi olarak değerlendirilmesi, kırsal alanda istihdam sağlaması gibi kriterler vardır.