Ticaret odası esnaf kefalet kredisi nasıl onaylanır, şartları nelerdir? ESKKK kredisi üst limiti ne kadardır? Soru cevap!

Ticaret odası esnaf kefalet kredisi nasıl onaylanır, şartları nelerdir? ESKKK kredisi üst limiti ne kadardır? Soru cevap!

Esnat ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri tarafından kredi almak isteyen binlerce kişi merakla ''ESKKK kredisi nasıl onaylanır?'' tartışmalarına başladılar. Esnaf ve sanatkarların yararlanabileceği ESKKK hakkında merak edilenleri soru cevap şeklinde içeriğimizde derledik.

Esnaf ve sanatkarlar için özel kredi kullanımına dair uzun vadeli ve uygun ödeme şartları vadeden Halk Bank, işletme kredisiyle finansman desteği sağlayıp esnaf harcamaları için 60 ay vadeli kredi kullanımıyla birlikte kişinin isteğine bağlı olmak suretiyle 3 ayda bir ve 6 ayda bir taksit ödeme olanağı sunulmaktadır. Halkbank’ın esnaflara kullandıracağı kredi üst limiti 225 bin TL olmakla birlikte 125 bin, 150 bin ve 175 bin TL destekten faydalanabileceksiniz.

Kredi kullanım şartlarına göre esnafın;

Esnaf ve Sanatkarlar Odasına kayıtlı bulunması,

Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Müdürlüğüne kaydolması,

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’ne ortak olması,

İşletme faaliyet süresinin en az 3 ay olması,

Medeni hakkı kullanma ehliyeti bulunması halinde kredi kullanımından faydalanma hakkı tanınır.

Ticaret odasına kayıtlı olan esnaflar esnaf kefalet kredisinden yararlanabilir mi?

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri tarafından sağlanan kredi olanaklarından ticaret odası kayıtlı olanlar faydalanamazlar. ESKKK kredileri için yukarıda belirtilen şartlara haiz olmanız gerekmektedir.

ESKKK kefaletiyle kullandırılan hazine destekli kredi başvuru belgeleri nelerdir?

Esnaf Kefalet Kredisi Kooperatifi ile kullandırılacak krediye ilişkin esnafın bazı başvuru belgelerini teslim etmesi gerekmektedir. Buna göre başvuru sahibinin;

T.C. kimlik fotokopisi,

Vergi levhası,

Oda Kayıt Belgesi,

Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Tasdiknamesi belgeleriyle başvuruda bulunması gerekmektedir.

ESKKK kefaletiyle kredi alan kişiler ek kredi kullanabilir mi?

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri tarafından kredi kullanan kişiler yeni kredi başvurusunda bulunabilirler. Başvuru sahibi üst limiti geçmemek şartıyla yeni kredi başvurusu yapabilir. Bu süreçte esnaflar ESKKK kefaleti kapsamında en çok 2 defa kredi kullanabilmektedir.

ESKKK kredisi üst limiti ne kadardır?

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri’ye yapacağınız kredi başvurusunun maksimum limiti 225 bin TL’dir. Esnaflar; 125 bin – 150 bin – 175 bin – 200 bin ve 225 bin TL olmak suretiyle kredi başvurusu yapabilirler.

ESKKK kredi başvuru sonucu ne zaman belli olur?

Esnaflara kullandırılacak olan Hazine destekli kredi sürecinde başvuru tarihi itibariyle en az 20 olmak üzere en çok 30 iş günü içerisinde kredi kullanım sonucu belli olur. Gerekli tetkiklerin yapılması sonucunda başvuru sahibinin gerekli şartları sağlayıp sağlamadığı dikkate alınarak uygunluk belirlenir ve kredi kullandırılır.

Esnaf Kefalet Kredisi kefil şartları nelerdir?

Esnafın kredi kullanımı sürecinde banka kefil şartı arar. Kredideki kefil şartları 3 gerçek kişiden oluşur. Buna göre;

Çalışan veya emekli memur,

Esnaf odası kayıtlı esnaf kefil olarak gösterilmelidir.

Esnaf kredilerinde ipotek talep edilebilir mi?

Esnaf kefalet kredilerinde ipotek şartı da aranır. Banka kendini güvenceye alabilmek için; ticari araç, ticari işletme, tarla ve konut ipoteği talep edebilir.

KOSGEB destekli işyeri esnaf kredisi kullandırılır mı?

Esnaf ve sanatkarlar KOSGEB’ten alabilecekleri Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ile sahip oldukları sertifikadan projenin KOSGEB’e sunulup onaylanmasıyla KOSGEB destekli işyerinde ESKKK kefaletiyle kredi kullanamazlar.

Esnaf kredisi borcu ödenmezse ne olur?

ESKKK kefalet kredisi kullanımından faydalanan esnaf borcunu ödeyememesi halinde kefil üzerinden icra takibiyle karşı karşıya kalır. Akabinde;

Banka tarafından ihtar gönderilir,

İcra takibiyle kefil maaşı kesintiye uğrar,

Kefil kişi esnaf ise borç ödemesi takip edilir,

Kefilin banka hesaplarındaki nakit bloke edilir,

Esnaf kredisi kullanılırken mülk ipoteklenirse banka ipotek üzerinden alacağını tahsil edebilme hakkına sahiptir.

Kredi notunun esnaf kredisi için önemi var mı?

Kredi kullanacak esnafın kredi notunun iyi durumda olması gerekir. Başvuru sahibinin kredi notunun kredi kullanmaya elverişli olması önem taşır. Esnafın ESKKK kefaletiyle kredi kullanımı yapabilmesi için şartların tamamına haiz olması gerekir. Buna göre;

Kredi Notu

Risk Grubu

Kredi Kullanım Durumu

0

Riskli

Gelire Bağlı

1-699

Riskli

Çok Düşük

699-1099

Orta Riskli

Düşük

1099-1499

Az Riskli

Gelire Bağlı

1499-1699

İyi

Yüksek

1699-1900

Çok iyi

Çok Yüksek

Esnaf kredisi güncel faiz oranları

ESKKK kredisiyle kredi alacak ve kredi üst limiti 225 bin TL olarak tespit edilen krediler için yıllık yüzde 4.5 faiz uygulanır. Buna göre esnaflara aylık yüzde 0.37 oranında faiz uyuglanır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.