12 Haziran 2021 Cumartesi 20:17
Tarlaya elektrik bağlatmanın maliyeti nedir? Tarımsal elektrik aboneliği nasıl olur?
Takip Et:

Tarla, bahçe ya da köyde evleri olan bazı yerlerde elektrik bulunmuyor. Bu yerlere elektrik bağlatmanın maliyeti nedir? Elektrik bağlatmanın şartları var mı? Siz değerli okuyucularımız için haberimizde bu soruların cevabını derledik.

Elektrik bağlatmak için gerekli evraklar vardır. Abonelik açtırmak önceliklerden biridir. 

Tarımsal Elektrik Aboneliği nasıl olur?

Günümüzde elekrik hayatın her alanında en gereklilerden biridir. Tarımda hayvancılık, sulama gibi faaliyetlerde olmazsa olmazlardandır. Elektrik hayatın kurtarıcısıdır. Bulunduğunuz yerde elektrik yoksa çektirmek için başvuru yapmanız lazım. Ardından abonelik gerekecektir. 

Elektrik bağlatmak, güvence bedeliyle başlar ardından damga vergisi, kesme ve bağlama ücretleri yer alınarak hesaplaması yapılır. Bu saydığımız bedeller ödenmeden elektrik bağlatmak mümkün değildir. Tahmini hesaplamalar şu şekildedir;

Güvence bedeli, meskenlere ortalama 33 TL diyebiliriz. Tarımsal alanda sulama vb. ihtiyaçlar için ise 44,50 TL olarak saptanmıştır.

Mesken için: 33 TL KW/ 6KW 198-200 TL

Tarımsal sulama için ise: 44,5-45 TL/ KW 44,5X5: 222,50 TL idir.

Damga vergisi ise güvence bedelinin binde 9.48 kadar olmalıdır. 

Kesme bağlama ücretleri de işlem başlangıcında EPDK tarafından belirlenen ücret 37,3 tür.

Ticaret ve sanayi için ise: 189,9 TL'dir.

2021 yılında bu bedeller güncel olarak sisteme verilecek.

Meskenler için en az 5KW olarak işlem başlatılarak bu da 165 TL'dir. 6 KW olarak ise 198 TL'dir.

Kesme açma bedelinde tüketiciden alınan ücret detayları için tıklayın!

Tarımsal sulama aboneliği ise..

Abonelik başvuru dilekçesiyle beraber, inşaat yapı ruhsatı, iskan, yetki ve vekaletname gerekli evrakların başında yer alır. DSİ ya da Köy Hizmetlerinden alınacak belgeler, yer altı ve yer üstü sularının kullanılma belgeleri de yer alır. Tarımda sulama yapılacaksa Tarım İl Müdürlüklerinden temin edilecek belgelerde gereklidir. Tarımsal anlamda çekilecek enerjide motopompun aydınlatma olarak sistemi kurulur. 

Tarımsal sulamaya dahil olmayanların içinde hayvancılık durumları dahil değildir. Büyükbaş besi, damızlık, süt toplama, etlik tavuk, yumurta tavuğu buna girmez. 

E-Devlet üzerinden başvuru yapmak için tıklayın!

Elekrik abonelik işlemlerinin detayları için tıklayın!

Tarımsal büyük alanda sulama ihtiyacını ise güneş enerjili bir sistem kurarak kendinizde bu sistem üzerinden elektrik üretimini yaparak para kazanabilirsiniz. 2021 GES projelerinde teşvik sistemi için tıklayın!

Başvuru ise şu şekilde yapılır;

Tarımsal anlamda sulama ve aydınlanmanın karşılanabilmesi için tapuda mülk cinsinin tarla olarak belirtilmiş olması gerekir. Tapuda arazi olarak belirtilmiş ise elektrik hakkı bulunmaz. Tapuda arsa olarak gözüken yerde de konut, mesken, ev gibi yapılamaz. 

Tarımsal sulama alanında elektrik çekimi için sulama suyu olmalıdır. Sulama suyunu sondaj yardımıyla çekiyorsanız DSİ bildirmek şartını taşır. Sondaj ücret karşılığında yapılır. 

Bu şartları taşıdığınız müddetçe Tarım İl Müdürlüklerine ikamet ettiğiniz yerde başvuru yaparak tapu fotokopisi, kimlik, başvuru formuyla beraber kişinin kendisi başvuru yapmas gerekir. Size verilecek gün kapsamında Tarım Müdürlüğüne giderek, yetkililerle birlikte tarlaya gidip uygun olup olmadığına dair raporu verilir. Kişiye rapor döner sermaye yatırması gerekenleri yatırdıktan sonra verilir. Rapor sonucunda projeyi yönetecek olan şahsın iyi bir elektrikçi olmasıyla beraber tüm masraf giderlerinin hesaplanması ve abonelik işlemlerinin gerçekleşmesi bu şekilde mümkündür. 

Kurulacak yerde elektrik direklerinin arası en az 50 metre olmalıdır. Direklerin tanesi 1200-1250 TL arasında değişkenlik gösteriri. Direk ücretleri için tıklayın!

Dönüm başına tarla parası için tıklayın!

Tarlaya elektrik çekme konusunda devlet desteği var mı?

Bu olayın maliyeti yani tarlanıza ya da bulunduğunuz yere elektrik döşenmesinde büyük maliyetler içerir. Söz konusu çektiğiniz enerji yeterli değilse ya da elektriğinizi tam olarak karşılamıyorsa daha yüksek enerji ihtiyacı doğar bu durumda trafo söz konusu olur. Devletin her alana her kişiye bunu sağlaması zordur. O yüzden bu hususta her başvuruda kişi kendi karşılar bu maliyeti ve devletin bu konuda desteği yoktur. 

Tarımsal elektrik aboneliği için gerekli evraklar tıklayın!

 


Son Güncelleme: 12.06.2021 20:17
Takip Et:
Anahtar Kelimeler:
TarlaElektrikMaliyet
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.