Tarla ipotek ettirerek kredi alınır mı? Tarla ipoteği ile kredi veren bankalar

Tarla ipotek ettirerek kredi alınır mı? Tarla ipoteği ile kredi veren bankalar

Tarla İpotekli kredi veren 5 banka 2020 yılında hangi bankalar olmuştur? Konut, işyeri ve arsa ipotekli kredi veren bankalar da bulunmaktadır. Tarla ipotekli kredi veren bankaların hangileri olduğu, bankaların aradığı şartların neler olduğu ve kredinin özelliklerinin neler olduğu merak ediliyor. Özellikle yüksek miktarda kredi almak isteyenler ipotekli kredi hakkında detayları araştırıyor.

2020 Tarla İpotekli Veren 5 Banka

Bankalardan kredi alabilmek için müşterilerin bazı şartları sağlıyor olması gerekmektedir. Bu şartlar; yaş sınırı, kredi notu, kredi sicili, gelir belgesi vb. şartlar olabilir. Kredi notu düşük ve kredi sicili bozuk olanlara bankalar kredi vermemektedir. Ancak ipotekli kredi imkanı tanınmaktadır. Kredi notu düşük olanlar kredi alabilmek için taşıtını, konutunu veya tarlasını ipotek ettirerek kredi alabilmektedir. Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank ipotekli kredi veren bankalar arasında yer almaktadır. Bu üç bankanın dışında Denizbank ve Burganbank’ta ipotekli kredi veren bankalardır.

Tarla İpotek Ettirerek Kredi Alınır Mı?

Bu dönemde insanların ihtiyaçları arttı ve bankalardan kredi çekme yoluna gittiler. Kredi notu düşük ve kredi sicili kötü olanlara kredi verilmediği için ipotek yolu müşteriler tarafından araştırılıyor. Konut ve taşıt ipotek ettirerek kredi alındığı bilinmektedir. Tarla ipotek ettirerek kredi alıp alınamayacağı merak ediliyor. Tarla ipotek ettirilerek kredi alabilirsiniz.

İpoteksiz şekilde kredi almak istiyorsanız şu şartları sağlıyor olmanız gerekiyor: 18 yaşını tamamlamış olmak, kredi notunun yüksek olması, kredi sicilinin temiz olması, aylık düzenli gelirinin olması. Bu şartlara uyan müşterilere ipoteksiz kredi verilmektedir. Ancak kredi notu düşük olan ve sicili bozuk olanlara ipotekli kredi verilmektedir. Özellikle yüksek miktarda kredi alınmak istendiği zaman ipotek istenmektedir. Müşteriler borçlarını ödemezse ipotek ettirdikleri mallar ellerinden alınır. Bankalar tarla ipoteğine de kredi vermektedir.

Tarla ipoteğinde tarlanın ekspertiz değerinin %75’i kadar kredi verilir. Bankalar arasında bu yüzdelik oran değişebilir. Bunun dışında müşterilerin bazı şartlara da uyuyor olması gerekmektedir. Bankadan bankaya aranan şartlar değişmektedir. Her banka ipotekli kredi vermemektedir. İpotekli kredi veren bankalara başvuru yapabilirsiniz. Tarla ipotekli kredi almak istiyorsanız uymanız gereken şartlar şunlardır:

-Başvuru yapan kişinin üzerine kayıtlı mülk olmalıdır. Başka birinin üzerine kayıtlı ise rızasının alınması gerekmektedir.

-İpotek ettirilen yerin Belediye sınırları içerisinde yer alması ve imarlı arsa olması gerekmektedir.

-Daha önce ipotek ettirilmemiş olması gerekmektedir.

-İcralık bir durumunun olmaması gerekmektedir.

-Kişi hakkında kredi almasına engel bir durumun olmaması gerekmektedir.

-Gelir durumu belgesi gerekmektedir.

Tarla İpotekli Kredi

Tarla ipotekli kredi alırken bankalar tarafından istenen belgeler genellikle şunlardır:

-T.C Kimlik belgesi,

-İkametgah belgesi,

-Gelir durumunu gösteren belge,

-Tarla tapu belgesi,

-Tarla ekspertiz raporu.

Tarla ipotekli kredi için genellikle bu belgeler istenmektedir. Bankalar genellikle taşıt ve konut ipoteğine kredi vermektedir . Tarla ipotekli kredi vermeyi pek tercih etmezler.

Konut ve Arsa İpotekli Kredi Veren Bankalar

Müşterilerin tarla ipotekli kredi alması zordur. Tarlanın bulunduğu arazinin imarlı olması gerekmektedir. Ayrıca arazi belediye sınırları içerisinde bulunmalıdır. Ancak tarla veya arsa ipotekli kredi veren bankalar mevcuttur. Bu bankalar şunlardır: Vakıfbank, Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank ve Burganbank.

Bu bankalar aynı zamanda konut ve taşıt ipotekli kredi imkanı da sunmaktadır. Bankadan bankaya verilen kredi miktarı ve uygulanan faiz oranı değişiklik göstermektedir. Bankalardan bilgi edinerek, kredi almak istediğiniz bankayı seçebilirsiniz.

Ziraat Bankası Tarla İpotekli Kredi

Yüksek miktarda kredi almak için bankalar genellikle ipotekli kredi yolunu sizlere sunmaktadır. Tarla ipotekli kredi genellikle verilmemektedir. Arsanın imarlı olması ve belediye sınırları içerisinde olması gerekmektedir. Bu şartlara uyan bir arsa ipotek ettirilirse kredi verilmektedir. Arsa ipotekli kredi için belirlenen özellikler şunlardır:

-Kredi limiti imarlı arsanın ekspertiz değerinin %50’si kadar olacaktır.

-En fazla 60 ay vade seçeneği bulunmaktadır.

-Uygulanan faiz oranı %1,53 olarak belirlenmiştir.

-Banka tarafından belirlenen evraklar eksiksiz şekilde hazırlanmalı ve şubeye verilmelidir.

-İpotekli krediye başvuranların konut, hayat ve zorunlu deprem sigortası yaptırması gerekmektedir.

Ziraat Bankası İpotekli Kredi Hesaplama

-Kredi limiti: 50.000 TL, Vade seçeneği: 60 ay, Uygulanan Faiz Oranı: %1,53, Aylık Taksit: 1.381,66 TL, Toplam Geri Ödeme: 82. 911, 60 TL.

-Kredi limiti: 75.000 TL, Vade seçeneği: 60 ay, Uygulanan Faiz Oranı: %1,53, Aylık Taksit: 2. 072, 78 TL, Toplam Geri Ödeme: 124. 367, 81 TL.

-Kredi limiti: 100.000 TL, Vade seçeneği: 60 ay, Uygulanan Faiz Oranı: %1,53, Aylık Taksit: 2.763, 71 TL, Toplam Geri Ödeme: 165. 822, 81 TL.

Vakıfbank Arsa İpotekli Kredi

Size ait veya yakınınıza ait arsayı ipotek ettirerek Vakıfbank’tan kredi alabilirsiniz. Yüksek miktarda kredi almak isteyenlerden ipotek istenmektedir. Arsa İpoteği Karşılığı Taksitli İhtiyaç Kredisi adı altında kredi imkanı sunan Vakıfbank’ın şartları şunlardır:

-18 yaşını tamamlamış olmak,

-Kredi notunun yüksek olması,

-Kredi sicilinin olumlu olması,

-Aylık düzenli gelirinin olması,

İpotek ettirilecek olan arsanın ekspertiz değerinin %75’i kadar kredi limiti verilmektedir ve krediden yararlanacak olan kişilere Hayat sigortası yaptırılır. Maaşını Vakıfbank üzerinden alan kişilerden gelir belgesi istenmemektedir.

QNB Finansbank İpotekli Kredi

Arsa ipotekli kredi alabileceğiniz bankalardan biri de QNB Finansbank’tır. Banka krediyi ihtiyaç kredisi olarak değil işyeri kredisi olarak vermektedir. Kredinin vade seçeneği 120 ay olarak belirlenmiştir ve 1.000.000 TL ye kadar yüksek miktarda kredi kullanımı bulunmaktadır. Konut ve işyeri ipotekli kredi de vermektedir.

Arsa ipotekli kredi kullanımlarında arsanın ekspertiz değerinin %50’si kadar limit belirlenmektedir. Arsanın yerine ve özelliğine göre sigorta istenebilir. Bankanın faiz oranı da değişiklik göstermektedir. Bu nedenle şubelere giderek detaylı bilgi almanız daha iyi olacaktır.

Halkbank İpotekli Kredi

Arsa ipotekli kredi veren bankalar arasında Halkbank’ta yer almaktadır. Ancak ipotek ettirebileceğiniz bir konut varsa, konut ipoteği tercih edilir. Yüksek miktarda kredi sunan banka uzun vade seçeneği ve uygun faiz oranları ile tercih edilen bir bankadır. Kredinin özellikleri şunlardır:

-60 ay vade seçeneği bulunmaktadır.

-Uygulanan faiz oranı %0,99 olarak belirlenmiştir.

-Arsanın ekspertiz değerinin %80’ine kadar kredi limiti verilmektedir.

Halkbank İpotekli Kredi Hesaplama

-Kredi limiti: 50.000 TL, Vade seçeneği: 12 ay, Uygulanan Faiz Oranı: %0,99, Aylık Taksit: 4.495,38 TL, Toplam Geri Ödeme: 53.944,57 TL.

-Kredi limiti: 50.000 TL, Vade seçeneği: 24 ay, Uygulanan Faiz Oranı: %0,99, Aylık Taksit: 2.406,70 TL, Toplam Geri Ödeme: 57.760,69 TL.

-Kredi limiti: 50.000 TL, Vade seçeneği: 36 ay, Uygulanan Faiz Oranı: %0,99, Aylık Taksit: 1.715,10 TL, Toplam Geri Ödeme: 61.743,78 TL.

-Kredi limiti: 50.000 TL, Vade seçeneği: 48 ay, Uygulanan Faiz Oranı: %0,99, Aylık Taksit: 1.372,75 TL, Toplam Geri Ödeme: 65.892,16 TL.

-Kredi limiti: 50.000 TL, Vade seçeneği: 60 ay, Uygulanan Faiz Oranı: %0,99, Aylık Taksit: 1.170,06 TL, Toplam Geri Ödeme: 70.203,55 TL.

Garanti Bankası İpotekli Kredi

Garanti Bankası konut ipotekli kredi vermektedir. İhtiyaç kredisi adı altında yüksek limitli kredi veren Garanti Bankası uzun vade seçeneği sunmuştur. Ayrıca uygun faiz oranı uygulayan bankanın Otomatik Hazır Mortgage kredisine de başvuru yapabilirsiniz. Bu kredinin özellikleri şunlardır:

-60 ay vade seçeneği bulunmaktadır.

-Faiz oranları alınan kredi miktarına göre değişmektedir.

-Sabit faiz belirlenebilmektedir.

-100.000 TL’ye kadar kredi verilmektedir.

-Konut ipotekli kredinin miktarı gayrimenkulün ekspertiz değerinin %50’si olarak belirlenmiştir.

-Kredi başvurusu konut sahibi tarafından yapılmalıdır.

-Banka ipoteğe ek olarak kefil isteyebilir.