11 Haziran 2021 Cuma 20:28
Sigortasız işçi çalıştırmanın yaptırımı nedir?
Takip Et:

Sosyal Güvenlik Kurumu, işçilerin haklarını koruyabilmek için bazı kurallar uygulamaktadır. Uygulanan kuralların en başında ise işçinin sigortalı çalışması gerektiği gelmektedir. İşveren, bünyesinde çalışan bütün işçilerin sigortasını yapmak zorundadır. Yapmadığı takdirde cezalara tabii tutulur.

Sigortasız işçi çalıştırılabilir mi?

Ülkemizde birçok alanda faaliyette bulunan çeşitli firmalar, sektörler vardır. Hangi sektör olursa olsun, geçici ya da mevsimlik işçi de olsa tüm çalışanların sigortası olmak zorundadır. Dolayısıyla sigortasız işçi çalıştırılmaz.

Bütün firmalar, işverenler, bünyesinde çalışan tüm işçiye sigorta yapmak zorundadır. İşçinin sigortasız çalışması yasal değildir. Dolayısıyla yasalara aykırı davranıp sigortasız işçi çalıştıranlara cezai yaptırım uygulanır.

Sigortasız işçi çalıştırmanın cezası

Bir firma, işveren bünyesinde sigortasız işçi çalıştırıyorsa şu cezalarla karşı karşıya gelir:

  • İşyerinde bir ay boyunca sigortasız işçi çalıştıran işverene işe giriş bildirgesinden 2 tane, aylık prim hizmet belgesinden de iki tane olmak üzere toplamda 4 asgari ücret kadar para cezası verilmektedir. İşverenin aynı işi tekrar yapmasının tespit edilmesi durumunda bu ceza artarak uygulanmaktadır.
  • Sigortasız olarak işçi çalıştıran işverene bu durumun işçi bordrosunda gösterilmemesinden dolayı yarım asgari ücret oranında ek ceza verilmektedir.
  • Sigortasız işçi çalıştıran işveren bu durumu yasal deftere kayıt etmediği zaman yarım asgari ücret ödeme cezası uygulanmaktadır.
  • Sınıf tüccar bilançosuna göre defter tutan işverenler sigortasız işçi çalıştırmaları durumunda 38 asgari ücrete denk gelecek şekilde para cezası ödemek zorunda kalacaktır.
  • Sınıf tüccar bilançosuna göre defter tutan işverenler sigortasız işçi çalıştırmaları durumunda 32 asgari ücrete denk gelecek şekilde para cezası ödemek zorunda kalacaklardır.
  • İşveren sigortasız olarak çalıştırdığı işçinin hastalanması, iş kazası geçirmesi ya da meslek hastalığına yakalanması durumunda tüm tedavi masraflarını karşılamak zorunda kalacaktır.
  • Defter tutmadığı halde sigortasız işçi çalıştıran işverene 29 asgari ücret tutarında para cezası verilmektedir.
  • Yasalara uygun olmayıp sigortasız işçi çalıştıran işverene işveren teşvik haklarından yararlanma şansı 1 yıl boyunca yasaklanmaktadır.
  • Sigortasız çalıştırılan işçiye ait bildirge ve belgelerin zamanında beyan edilmemesi durumunda işverene para cezası kesilmektedir.

Sigortasız işçi çalıştıranlar nasıl şikayet edilir?

Eğer sigortasız işçi çalıştıran bir kurumu ya da işvereni şikayet ederseniz sigortasız çalışan işçiye sigorta yaptırılmasına hem de yasalara aykırı olan bu işi yapan kişinin cezasını ödemesine kolaylık sağlarsınız. Sigortasız çalışan işçiler bu haklarından haberdar olmalı ve buna izin vermemelidir.

Bir işveren, bünyesinde çalışan işçisinin sigortasını yapmazsa onun emekli olma hakkını elinden almış olur. Bu sebepten ötürü işçilerin kendi iyiliklerini düşünmeleri ve sigortasız çalışmaya boyun eğmemeleri gerekmektedir.

İşçisine sigorta yapmayan işvereni ‘Sigortasız İşçi Çalıştırma İhbar Hattı’na yani ALO 170 nolu numaraya şikayet edebilirsiniz. Bir başka şikayet etme yöntemi ise dilekçe yazmaktır. Şikayet için yazılan dilekçe işlemleri SGK il müdürlüklerinden ya da SGK merkezlerinden yapılmaktadır.


Son Güncelleme: 11.06.2021 20:28
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler