Sicil affı başvuruları nereye yapılacak? Kara listeden çıkmak için sicil affı başvurusu

Sicil affı başvuruları nereye yapılacak? Kara listeden çıkmak için sicil affı başvurusu

Koronavirüs tedbirleri kapsamında açıklanan Ekonomik İstikrar Paketi gereğince, meclise sunulan Kredi Sicil Affı Yasası kabul edilerek torba yasaya eklendi. Bu aftan yararlanmak isteyen vatandaşlar ''Sicil affı başvurusu nereye yapılır?'' sorusunun yanıtını araştırmaya başladı.

Sicil hakkı bozuk olan vatandaşlara devletten güzel haber geldi. Sicili bozuk olan ve bu nedenle bankalardan kredi kullanamayan kişiler artık ‘Kredi Sicil Affı Yasası’ ile kara listeden çıkabilecek. Sicil affının yürürlüğe girmesiyle sicili bozulan, kara listede olan ve icralık ya da avukatlık olan vatandaşlar kredi sicil affı yasasından faydalanabilecek.

Sicil affı başvuruları nereye yapılacak?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında açıklanan Ekonomik İstikrar Paketinde yer alan ‘Kredi Sicil Affı Yasası’ için yasalaşma çalışmaları tamamlandı. Meclise sunulan torba yasa teklifi sonucunda yasa, meclisten geçti.

Yasanın Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmesiyle vatandaşlara getirileri şunlar olacak:

-Kredi taksitlerini şu an düzenli ödediği halde daha önce ödemediği taksitler nedeniyle sicili bozulan ve 5 yıllık sicil silinme dönemi içerisinde olan vatandaşların sicilleri bu yasa ile silinecektir.

-Bankalardan kredi kartı kullanan ve kredi kartı borcunu ödeyemediği için kara listeye düşen ancak sonradan kart borçlarını ödeyen vatandaşların sicil notu düşüklüğü kaldırılacaktır.

-Bankalara halen borcu olan vatandaşlar için belirli bir süre içerisinde, bankalara olan borçları yapılandırılacak ve yapılandırma sonrası olumsuz siciller temizlenecektir.

Ancak söz konusu aftan yararlanabilmesine rağmen bankalar tarafından verilen sıfır faizli krediyi ödeyemeyecek durumda olduğu belirlenen ve kredi onayı verilmeyen vatandaşlar bu destekten faydalanamayacaktır.

Kredi borcu bulunan vatandaşlar 6 ay içerisinde yapılandırma için başvuru yapacaklar. Başvuru sonrasında vatandaş borcunu bir kez ödeyecek ya da bankanın politikalarına göre yapılandırma yapılacak.

Kara listeden nasıl çıkılır?

Kredi sicil affı çıkmasına rağmen hala kara listede olan ve aftan yararlanamayan borçlu vatandaş, borçlu olduğu bankalara başvuru yapabilecek.