SGK'dan annelere ve babalara 2 bin 638 TL nakit yardım ödemesi

SGK'dan annelere ve babalara 2 bin 638 TL nakit yardım ödemesi

SGK yaptığı açıklama ile anne ve babalara umut oldu. 2.638 TL nakit ödemesi yapacak olan SGK, bu ödemeleri çalışan anne ve babalara verecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan resmi açıklama ile birlikte anne ve babaya 2.638 TL’lik bir ödeme yapılacağı açıklandı. Bu ödemeden yararlanmak isteyen kişilerin bazı şartları yerine getirmesi gerekecek.

Anne babaya 2.638 TL hemen ödeme

2016 yılında hazırlanan yasa ile birlikte anne ve baba olarak çalışan kişilerden birisi yarım gün çalışma hakkına sahip olmuştu. Çok fazla gündeme gelmeyen bu yasa ile birlikte anne ve babalara ödeme yapılacak.

Anne babaya 2.638 TL ödeme nasıl olur?

Annelerin hem çalışarak aile bütçesine katkıda bulunması hem de çocuğuna vakit ayırarak onun büyümesine yardımcı olması için geliştirilen yasa 8 Kasım 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Bu yasa ile ödeme almak ve yarım gün çalışma hakkı kazanmak isteyenler başvurular yapmıştı.

Doğum yapan kadınları ilgilendiren yasa gereği doğum yapan kadınlar doğum iznine ayrılıyor. SSK’ya bağlı olarak çalışan kadınlar bu doğum izninin ardından 2 ay ayda 15 gün yarım gün çalışma daha sahip oluyor. İlk doğum için geçerli olan bu yasada ikinci doğumda 4 ay aylık 15 gün, üç ve fazlası çocuklarda ise 6 ay, ayda 15 gün yarım çalışma olanağı kadınlara sağlanıyor. Bu yasal hakkı kullanan kadınlar iş yükünü yarı yarıya düşürebilmektedir.

Hesaplama nasıl yapılıyor?

Asgari ücrete göre hesaplanan ödemeler brüt asgari ücret olan 2.943 TL’den hesaplanmaktadır. Bu ücretin yarısını ödeyen devlet, işkura bağlı olmanız halinde maaşınızın yarısını vermektedir. 1476 TL ödeme yapan devletin yanı sıra maaşın geri kalanı da işveren tarafından ödenecek.