Salma tavukçuluk nedir? Gezen tavukçuluk için hangi tavuk ırkları tercih edilmelidir?

Salma tavukçuluk nedir? Gezen tavukçuluk için hangi tavuk ırkları tercih edilmelidir?

Salma tavukçuluk işletmesi açmak isteyen kişiler bu işletmenin nasıl kurulabileceğini araştırmaktadır. Gezen tavukçuluk olarak da bilinen salma tavukçuluk üretimi için en iyi ortamın oluşturulması gerekmektedir.

Salma tavukçuluk olarak bilinen sektör gezen ve serbest tavukçuluk adıyla da anılmaktadır. Son yıllarda salma tavukçuluk sektöründe pek çok yatırım yapılmıştır. Marketlerde satılan yumurtaların üretimi salma tavukçuluk ile elde edilmektedir. Tavuklar yumurta için özel yemlerle beslenmektedir. Ayrıca kullanılan ilaç ve katkı malzemeleri yumurta verimi ve kalitesini artırmaktadır.

Salma tavukçuluk için hayvanların kapalı bir alanda kalması gerekmektedir. Bu kapalı alanlar yapılırken tavukların sağlığı ön planda tutulmalıdır. Yemlikler, suluklar, folluk sayıları ve yumurtlama yerleri tavuk sayısına göre hazır hale getirilmelidir.

Salma tavukçuluk tamamıyla doğal ortamda, ot, böcek, taş, kum yiyen tavukların yumurtlaması ile elde edilmektedir. Tavuklar gündüz vakitlerinde serbest bırakılarak beslenir ve akşamları kümeslerine geri dönmektedir.

Salma Tavukçuluk İçin Hangi Tavuk Irkları Tercih Edilmelidir?

Salma tavukçuluk yapmak için 3 farklı tavuk ırkı tavsiye edilmektedir. Bu ırklar lokman tavuk, ataks gezen tavuk cinsi ve salma pleymut tavuğudur.

Lohman Tavuk Irkı

Lohman tavuğu her türlü şartta hayatta kalabilir ve az yem tüketerek fazlasıyla yumurta vermektedir.

Ataks Gezen Tavuk

Ataks adı verilen bu cinsler fazla yem tüketir ve daha az yumurta üretir. Ancak bu tavuklar eti için fazlasıyla kullanılmaktadır.

Salma Tavukçulukta Yem Kullanılır Mı?

Serbest sistemde gezen tavuklara da yem verilmesi gerekmektedir. Bu hayvanlara piliç yetiştirme ve doğal yumurta yemi verilmelidir. Piliç yetiştirme yemleri tavukların yumurtlama dönemlerinde sağlıklı kalmalarını sağlar. Doğal yumurta yemleri ise ilaçlanmamış buğdaydan oluşmaktadır ve yumurta verimini artırmaktadır.

Bazı şirketler salma tavukçuluk için organik yemlerin kullanılmasını tavsiye etmektedir. Ancak en doğal yumurta doğal yemlerle beslenen tavuklardan elde edilmektedir. Günümüzde şirketler tavuk yumurtası için yumurta yemi kullanmaktadır. Yumurta yemi vermeyen işletmelerin verimleri yüzde 60 oranında düşmektedir. Kapalı alanın yerleşiminde tünekler, yemlikler, suluklar ve folluklar olarak dizayn edilmelidir ki, tavuklar;

Salma Tavukta Nelere Dikkat Edilmelidir?

Salma tavuk için tesis yapılırken 6 ya da 7 tavuğa bir folluk yapılabilecek şekilde ayarlama yapılmalıdır. Folluklar yapılırken “L” harfi şeklinde olmasına dikkat edilmelidir. Bu sayede köşelerde yumurta sorunu oluşması önlenebilir.

Kapalı alanların yerleşiminde tünekler, yemlikler, suluklar ve folluklar en iyi şekilde oluşturulmalıdır. Yani tavuklar yem yedikten sonra yumurtlamaya gider şekilde olmalıdır. Kapalı alanların havalandırılması hayvanların sağlığı için çok önemlidir. Fan kullanılarak tesis havalandırılmalı ve ortamda bulunana pis amonyak gazı dışarı atılmalıdır.

Tesisin içerisinde kesinlikle kaba talaş bulundurmak gerekmektedir. Talaş pisleme aralığına göre temizlenmelidir. Çiftlikten çıkan talaşlar tarımda gübre olarak kullanılabilir.

Tavuklar genel olarak ayak ve burunlarından soğuk almaktadır. Bu nedenle yerdeki talaşların hayvanların üşümeyeceği şekilde ayarlanması gerekmektedir. Salma tavukçulukta eğer 500 tavuk varsa en az 1 dönüm arazi kullanılmalıdır. Bu alan kapalı alan dışındadır. Daha büyük işletmeler için daha büyük alanlar tercih edilmelidir.

Tavuklar lahana, kanabahar gibi doğal ürünlerin verilmesi yumurtanın kalitesini yükseltmektedir. Tavuğun doğal beslenmesi artarsa yumurtanın doğallığı da artmaktadır. Salma tavukçulukta kül kullanılmalıdır. Kül hayvanları bit ve parazitlerden korumaktadır.

Tavuk Çiftçiliğinin Isıtılması

Çiftliğin kurulduğu yere göre sıcaklığının ayarlanması gerekmektedir. Soğuk yerlerde sıcaklığın ve sıcak yerlerde de serinliğin sağlanması gerekmektedir. Ayrıca 12 ay boyunca soğuk havaların olduğu yerlerde tavukçuluk yapılması önerilmemektedir.

Salam Tavuk Çiftliği Yönetmeliği

Salma tavukçuluk çiftliği kurmak için belediyelere, vergi dairelerine, tarım ve orman il müdürlüklerine başvuru yapmak gerekmektedir. Başvurularda salma tavuk yönetmeliğine uyulması gerekmektedir. Salma tavukçuluk yönetmeliği şu şekildedir:

“Ticari amaçlı kanatlı işletmelerinde, suda yaşamaya ihtiyaç duymayan tavuk, horoz, hindi gibi kümes hayvanlarını barındıracak olan ve bu kanatlı hayvanlarını açıkta gezdirmek isteyen ticari hayvancılık işletmelerinin plan ve projelerinde kümes hayvanlarının gezinti yeri olarak belirledikleri gezinti yerlerinin etrafını ve devekuşu gezinti yerleri hariç diğer kümes hayvanları gezinti yerlerinin üstü, kümes hayvanlarının yabani kuşlarla irtibatını kesecek şekilde kuş teli, ağ veya uygun başka bir yapı malzemesi ile örtülmüş olarak gösterilmesi zorunludur.”

“Ticari amaçlı kanatlı işletmelerinde, suda yaşamaya ihtiyaç duymayan tavuk, horoz, hindi gibi kümes hayvanlarını barındıracak olan ve bu kanatlı hayvanlarını açıkta gezdirmek isteyen ticari hayvancılık işletmelerinde projede gösterilen yerde veya gezinti yerlerinin seyyar olma durumunun da ise projeye uygun şartlarda gezinti yerlerinin etrafı ile üstünün, kümes hayvanları ile yabani kuşların temas etmesini önleyecek şekilde kuş teli, ağ veya başka bir yapı malzemesi ile sınırlandırılmış olması gerekir.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.