Nizamı Alem İmam Gazali kimdir? Gerçek adı nedir? Cemal Toktaş hakkında bilgiler

Nizamı Alem İmam Gazali kimdir? Gerçek adı nedir? Cemal Toktaş hakkında bilgiler

TRT 1'de yayınlanacak olan Nizamı Alem dizisindeki İmam Gazali karakteri merak konusu oldu. Dizide İmam Gazali rolünü Cemal Toktaş'ın canlandıracağı açıklandı. İzleyiciler Cemal Toktaş hakkındaki bilgileri araştırmaya başladı.

TRT 1’de yeni başlayan Nizam’ı Alem dizisinde Sufi İmam Gazali karakterini ünlü oyuncu Cemal Toktaş canlandıracak. Cemal Toktaş’ın dizideki yeni karakteri izleyiciler tarafından merak konusu oldu. İmam Gazali Büyük Selçuklu döneminde Anadolu’ya damga vurmuş bir kişidir.

İmam Gazali Kimdir?

İmam Gazali yüzlerce yıl önce yaşamış ve Büyük Selçuklu döneminde eserleriyle adını tarihe altın harflerle kazımıştır. Gazali’ni kitapları günümüzde de okunmaktadır. Gazali’nin en fazla okunan eserleri “Yöneticilere Tavsiyeler”, “Ahiret Kitabı”, “İslam Kardeşliği” ve “Dil Hastalıkları”dır. İmam Gazali’nin 500 yakın eser kaleme aldığı ancak kütüphanedeki yağmalamalardan dolayı kitaplarının kaybolduğu söylenmektedir. İmam Gazali’nin kitapları arasından sadece 75 tanesi şu ana kadar ulaşabilmiştir.

İmam Gazali 1058 yılında Horasan’da dünyaya gelmiştir ve Orta Çağ’da Anadolu ve Avrupa’da tanınan bir isim olmuştur. Dini ve bilimsel çalışmalarıyla tanınan Gazali, Büyük Selçuklu Devleti’nde Nizamiye Medresesi’nin baş müderrisi olmuştur. Gazali’nin kaleme aldığı kitaplar hem felsefe hem de siyasete yön vermiştir.

TRT 1’de başlayan Nizamı Alem dizisinde İmam Gazali’nin orta yaşlardaki hali gösterilecek.

Cemal Toktaş Kimdir?

Nizamı Alem dizisinde İmam Gazaliyi canlandıracak olan Cemal Toktaş 1983’te İstanbul’da dünyaya gelmiştir. İstanbul Üniversitesi’nde tiyatro eğitimini bitiren Toktaş, 2003 senesinde TV ekranlarına geçiş yaptı ve 24 saat dizisinin oyuncu kadrosuna katıldı. Bu dizinin ardından Sıla ve Doktorlar dizisinde de roller alan Toktaş, Böyle Bitmesin dizisindeki karakteriyle asıl ününü kazanmıştır.

Son olarak Solarak Vurgun adlı dizide rol alan Toktaş, bu diziden ayrıldı ve TRT 1’de başlayacak olan Nizamı Alem dizisine katıldı.