Mütercim-Tercüman nedir, ne iş yapar? 2020 Mütercim-Tercüman maaşları

Mütercim-Tercüman nedir, ne iş yapar? 2020 Mütercim-Tercüman maaşları

Mütercim tercüman olmak isteyen vatandaşlarımız 2020 mütercim tercüman maaşları ne kadar sorusunun yanıtını internet üzerinden arıyor. 2020 mütercim tercüman maaşını öğrenerek mütercim tercüman olup olmamaya karar verebilirsiniz.

Dünyanın git gide küçüldüğü ve küresel bir köy haline geldiği bugünlerde, teknolojinin de gelişmesiyle iletişim ağı hiç olmadığı kadar genişledi. Bundan dolayı farklı dilleri öğrenmek artık çok önemli hale geldi. Buna bağlı olarak son yıllarda mütercim tercümanlık mesleği de önem kazanmaya başladı. Farklı ülkelerde faaliyet gösteren şirketler, akademik araştırmalar yapanlar ve farklı yayın kuruluşlarına hizmet verenler, çevirilere ihtiyaç duymaya başladı. Bu ihtiyacı karşılayan meslek grubu da mütercim tercümanlar oldu. Mütercim tercüman olmak isteyen vatandaşlarımız 2020 mütercim tercüman maaşları ne kadar sorusunun yanıtını intenet üzerinden arıyor. 2020 mütercim tercüman maaşını öğrenerek mütercim tercüman olup olmamaya karar verebilirsiniz.

Mütercim Tercüman Nedir?

Arapça kökenli bir kelime olan mütercim, çevirmen anlamına gelmektedir. Tercüman da Arapça bir kelimedir. O da çevirmen anlamı taşır. Duygulara tercüman olmak cümlesinden hatırlayacağınız üzere, bir duyguyu ifade etme biçimi de tercümanlıktır. Mütercim tercümanlar, iletişim ağının geliştiği bugünlerde iletişim ihtiyacını gidermektedir.

Mütercim Tercümanlık Çalışma Saatleri

Mütercim tercümanlar hem özelde hem de devlette çalışabilirler. Ancak her iki sektörde çalışma saatleri ve şartları birbirinden farklılık göstermektedir. Özel sektörde çalışma şartları biraz daha zor olsa da genel olarak çalışma şartları iyidir. Rahat çalışırlar. Özel sektörde çalışma koşulları biraz daha zor olsa da evden çalışma imkanları da vardır. Devlette çalışanların masaları ve kendilerine ait odaları vardır. Burada ayrıca telefon, bilgisayar, faks ve yazıcı gibi teknolojik imkanlara da sahip olurlar. Özel sektörde çalışanlardan 24 saat çalışmaları bile istenir ancak devletteki çalışma saatleri daha esnek olur.

Mütercim Tercüman Maaşları Ne Kadar?

Devlet kadrolarında çalışan binlerce mütercim tercümanın en az B düzeyinde yabancı dili vardır. Maaştan ayrı olarak bildikleri yabancı dile, bildikleri dil sayısına ve dil bilgisine göre yabancı dil tazminatı denen ücretten de yararlanırlar. Ancak %20’lik gelir vergisi kapsamına girdiklerinden maaş kesintisine uğrarlar. Mütercim tercümanların aldıkları maaş çalıştıkları kuruma, evli-bekar olmalarına, eğitim durumlarına, AGİ’ye, BES ve sigorta kesintilerine göre değişiklik göstermektedir. Devlette 2020 mütercim tercüman maaşları 4 bin 250 TL olarak belirlenmiştir. Yeni başlayanlarda en az 4.000 TL ile başlamaktadır.

  • 7/3 dereceli 5 yıllık deneyimli çevirmen 4.100 TL aylık ücret almaktadır.
  • 5/2 dereceli 10 yıllık deneyimli çevirmen 4.200 TL aylık ücret alır.
  • 3/1 dereceli 15 yıllık deneyimli çevirmen 4.500 TL aylık ücret alır.
  • 2/3 dereceli 20 yıllık deneyimli çevirmen 4.700 TL aylık ücret alır.
  • ¼ dereceli 25 yıllık deneyimli çevirmen 4.800 TL aylık ücret almaktadır.

Özelde Çalışan Mütercim Tercüman Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde işe başlayan herkesin başlangıçta maaşları düşük olur. Mütercim tercüman olarak özel sektörde ilk iş deneyimini yaşayanlara ilk maaş olarak asgari ücret dolaylarında bir maaş verilir. Özelde çalışan mütercim tercümanların başlangıç maaşları ortalama 2.750 TL civarındadır. Ancak bu kişiler başarılı olursa, eser sayısı artarsa ve başarılı işlerin altına imzalarını atarsa o zaman maaşları 10 bin TL dolaylarına yükselecektir. Ayrıca başarılı olup uluslararası firmalarda çalışma imkanı bulanlar, sporcular ve takımlarla çalışanlar, şirket CEO’larıyla çalışanlar da 5-10 bin dolar arasında bir maaş alabilir.