MSB Temmuz 2020 zamlı subay maaşları

MSB Temmuz 2020 zamlı subay maaşları

Devlet çalışanlarına yapılmış olan maaş zamları yedek subaylara da yapıldı. Toplu sözleşme sonucunda MSB Temmuz 2020 zamlı subay maaşlarını sizler için derledik.

Memurlara 2020 yılının temmuz ayından itibaren 2021 Ocak ayına kadar yeni bir zam yapılmayacaktır. Ocak 2021 tarihinde ise memurlara yüzde 3 oranında zam uygulanacaktır. Temmuz 2020 tarihinden Ocak 2021 tarihine kadar olan süreçte asteğmenler aşağıda belirtilen maaşları alacaktır. Belirtilen maaş asteğmenlerin kazanacağı net maaşlar olacaktır. Brüt ücret bu maaşların üzerinde olmasına rağmen asteğmenlere aşağıda belirtilen maaş miktarları verilecektir.

Rütbeli subay maaşları ne kadar?

Aşağıda belirtilmiş olan maaşlar taban ücretleri temsil etmektedir. Maaşlara görev yapılan yere göre ek ödemeler uygulanmaktadır. Ek ödemelere makam tazminatı, doğu görevi tazminatı, operasyon tazminatı gibi bazı ek ödemeler gerçekleştirilmektedir. Alınmış olan bu maaşlar taban maaşlardır ve en az kazanılan maaş bu miktarlardır. Önek olarak asteğmenlere bu maaşlar ek olarak 1.500/2.000 liraya yakın ek ödeme yapılmaktadır.

Görev yerine göre yedek subay maaşı artar mı?

Görevin bulunduğu konuma göre asteğmenlerin aldıkları maaş farklılık göstermektedir. Batıda görevini yürüten bir asteğmen doğuda ve olağanüstü hal bölgesinde görev alan askerler ile daha az miktarda maaş alır. Havacı olarak görevini yapan bir asteğmen diğer askerlere kıyasla ek tazminat ödemesi almaktadır. Uç ve sınır birliklerinde bulunan TSK görevlileri ise havacılar gibi ek tazminat ödemesi alır. Kişinin hangi bölgede ve birlikte olduğu maaşında bir miktar farklılıklar yaratmaktadır.

Yedek subay ne zaman maaş almaya başlar?

Asteğmenlere eğitim aldıkları acemilik süresince maaş ödemesi yapılmamaktadır. Bu kişiler acemilik yaptığı dönem boyunca yalnızca askeri öğrenci maaşı almaktadır. Verilen ücret azdır. Aylık 400 TL ücrete denk gelmektedir. Acemiliğin hemen ardından birliğinde görev yapmaya başlamış olan asteğmen ise asteğmen maaşı alır.

Doğuda ve KKTC’de askerlik görevini yapanlar ne kadar maaş almaktadır?

Normalde doğuda görevini yapan asteğmen batıda görevini yapan asteğmene kıyasla 1200 lira daha çok maaş almaktadır. Doğuda görev yapanlar için özel hizmet tazminatı gibi ek ödemeler bulunmaktadır. Bunun yanında KKTC ve Bosna’da asteğmenlik görevinde bulunan kişilere ise ek ödemeler uygulanmaktadır. Yurt dışında görevde bulunan asteğmenler batıda görev yapmış olan asteğmenlere kıyasla 2 kat daha fazla gelirlere ulaşmaktadır.

Teğmen maaşı ne zaman alınır?

Yukarıda paylaşılmış olan tabloda maaşlar subay ve generallerin başlangıçta alacağı olası maaşlarıdır. Bu maaşların yanına ek tazminatlar dahil edilmemiştir. Üstte bulunan değerler ek hizmet tazminatı içermeden geçerli olan ve batı da görev almış kişi için belirtilmiştir. Doğuda görev alan asteğmenler üstte bulunan maaşların biraz daha üstünde maaşı olacaktır.

Askerlik görevini asteğmen olarak tamamlamış kişiler ise askerliğinin bitmesine 3 ay kala terfi alarak yükselir ve teğmen ünvanı alarak askerliğine devam eder. Bu halde teğmenliği ulaşan kişiler teğmen maaşı almaktadır.

Tabip Asteğmen maaşı ne kadardır?

Kişinin hangi meslek grubundan olduğu dikkate alınmaz ve askerliğini asteğmen ünvanında tamamlayan her kişi asteğmen maaşından yararlanır. Asteğmen ünvanı ile görevini yapan kişilerin mesleklerinin bir önemi yoktur. Asteğmenlere aynı maaş uygulanır.

Askerliği asteğmen olarak yapma şartları nelerdir?

Üniversite eğitimden mezun olan kişiler iş bulma konusunda problemlerle karşılaşmaktadır. Bu durum askerliğini asteğmen olarak yapmak isteyen on binlerce kişi vardır. TSK yedek subay ihtiyacını kısıtlı ölçüde tutmuştur ancak birçok genç askerliği yedek subay ünvanı ile gerçekleştirmeyi istemektedir. Hal böyle olunca asteğmen olarak askerlik yapmak isteyenler arasında bir seçim yapılmaktadır. Asteğmenlik görevine seçilecek kişiler elektronik ortamda gelişigüzel bir şekilde seçilecektir. Asteğmen ihtiyacı çok olduğunda er olarak askerlik yapmak isteyen kişileri asteğmen olarak görevlendirilmektedir.

Kişi asteğmen olup olmayacağına kendisi karar veremez. İhtiyaç halinde lisans mezunu olmuş kişiler otomatik bir biçimde yedek subay, yedek astsubay veya kısa dönemde görev alan er olarak askerlik görevlerini tamamlayabilmektedir. Askerlik şubesinde ise askerlik işlemleri esnasında askerlik görevini yapacak olan kişiye yedek subay/astsubay veya kısa dönem olarak mı askerlik görevini yapmak istediğine dair soru yöneltiliyor. Askeriyenin ihtiyacı hususunda alım yapılıyor. İhtiyaç çok ve yedek subay olmayı isteyen kişi az bir seviyede ise kısa dönem er olarak askerlik yapmak istediğini belirten kişiler arasından seçim yapılıp yedek subay olarak askerliğini yapmak şansına erişiyor.

Yedek subaylar kaç ay maaş almaktadır?

Yedek subay ünvanında askerlik görevini yerine getirecek olanlar acemilik süresince maaşları yatırılmamaktadır. Ancak acemiliğin ardından maaşlar nakit olacak şekilde hesaplarına geçer. Yedek subaylar devlet memuru olarak kabul edilir. Maaşlarını peşin olarak almaktadırlar. Acemiliğin sonunda her ayın 15 inde maaşları yatar. Acemilik sonunda ise meslek kurası çekenler daha da kısadır. Meslek kurası çekmiş olanlar 1 ay maaşlarına ulaşamazlar. Yılın sonrasında 11 ay boyunca maaşları yatar. Meslek kurası bulunmayanlar ise 2 aya yakın acemilik yapmakla yükümlüler. 2 ay boyunca maaş alamayıp geriye kalan 10 ay boyunca maaş alabilmektedirler.