KYK ve Öğrenim kredisi borcu yapılandırma kredisi

KYK ve Öğrenim kredisi borcu yapılandırma kredisi

Binlerce KYK borcu sahibi öğrenci ve mezunlar kara kara bu borcu ödemenin yollarını araştırıyor. Her KYK borcu yapılandırma 2020 kredisi en çok araştırılan konulardan biri oluyor. Borçlular için af çıkacak mı? Ödeme planlamaları nasıl olacak? Yapılandırma işlemi nedir ve nasıl yapılır?

Türkiye’de binlerce üniversite öğrencisinin rahat bir öğrencilik geçirmek adına çektiği KYK kredisi, mezun olduktan sonra mağduriyetler yaşatıyor. Mağduriyeti yaşayanların kimisi yeni mezun olan işsizlerken kimisi de henüz öğrenci olup ileride bu borcu nasıl ödeyeceğini düşünen öğrenciler oluyor. KYK borcu affı her yıl gündeme geliyor ve beklenen af gerçekleşmiyor. Onun yerine borç sahiplerine çeşitli ödeme kolaylıkları imkanları veriliyor…

KYK borcu yapılandırma 2020 kredisi

Her üniversite öğrencisinin en büyük endişelerinden biri mezun olduktan sonra ödemek zorunda oldukları KYK borcu kuşkusuz. KYK kredisi üniversite öğrencilerinin okul dönemlerinde çektikleri bir kredi türüdür. Mezun olduktan sonra ise geri ödenir. Ancak eklenen faizler ve bu krediye ek olarak ekstra ödemeler krediyi çeken kişiyi oldukça mağdur etmektedir. Her yıl kredi borçlarının affını talep edilir ancak henüz böyle bir af söz konusu değildir. Beklenen af çıkmayınca kişiler KYK kredi borcunun yapılandırma şekillerini araştırmaya başladı.

KYK borç sorgulama

Öğrencilik döneminde yaşanılan ekonomik sıkıntılara destek olma amaçlı devlet tarafından öğrencilere kredi çekme imkânı sunulmuştur. Başvuruda bulunana öğrenciler her ay burs alır gibi belirlenen tarihlerde belli bir miktar para alır. Mezun olduktan sonra ise bu borcu ödemesi gerekir. Ancak öğrencilik döneminde çekilen bu kredi mezun olduktan sonra oldukça zor şartlarda ödenir. Kredinin okul bitiminden hemen sonrasında tamamının ödenmesi durumunda erken ödeme indirimi adı verilen bir indirim uygulanır. Mezun olunduktan sonraki ilk yıl ödenmesi halinde anapara üzerinden değil, Türkiye İstatistik Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksinde olan artışlardan borcun %30 oranında, mezun olduktan sonraki ikinci yıl içerisinde ödenmesi durumunda aynı şekilde %20 oranında erken ödeme indiriminden hesaplanarak ödenecektir. KYK kredisi sorgulama işlemi;

1.https://kyk.ziraatbank.com.tr/ adresine tıklanarak ardından işlem türü butonu seçilir ve oradan da KYK-Kredi Tahsilatları seçeneğine tıklanır. Kişi kimlik numarasını ve verilen güvenlik kodunu doğrulanarak yapılabilmektedir.

2.KYK borcunun diğer sorgulama işlemi ise e-devlet üzerinden gerçekleştirilebilir. Borçlu kişi e-devlet sistemine kişisel bilgilerini girdikten sonra arama butonuna KYK borcu sorgulama yazarak sayfanın yönlendirmesiyle borç öğrenilebilir. Ya da https://www.turkiye.gov.tr/kyk-ogrenim-katki-kredisi-geri-odeme-sorgulama linkine tıklanarak e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra direkt olarak borç sorgulama ekranına geçilebilir. Çıkan ekranda kişinin ne kadar borcu olduğu ve aylık nasıl ödeneceği öğrenilir. Yapılan ödemelerde dikkat edilmesi gereken bir nokta da ilk ödeme ve aylık ödemelerine dikkat etmektir. Dikkat edilmemesi durumunda faiz uygulamaları yapılabilir.

Öğrenim kredisi affı

Öğrencilik dönemlerinde yaşanılan ekonomik yetersizlikten dolayı pek çok öğrenci KYK bursu başvurusundan bulunur. Kimi öğrenciye geri ödemesiz burs çıkarken kimi öğrenciye çıkmaz ve geri ödemeli kredi çekmek durumunda kalır. Öğrenciyken alınan bu kredi daha sonra mezun olunduktan sonra da kişi için ekonomik sıkıntı haline gelir. Kimisi iş bulamaz ve kredisine faiz eklenerek borcu artar, kimisi de iş bulmuş olsa bile direkt olarak bir kredi ödemesine bağlanarak ödeme zorluğu yaşar. Krediyi çeken herkesin ortak isteği kredi ödeme tarihleri gelmeden borca yönelik bir af çıkarılması oluyor. Her sene gündeme kredilere af çıkarılması talebi gelinse de beklenen af bir türlü yapılmıyor. Onun yerine faiz affı getirilerek ana borçtaki faizler siliniyor ve borcun taksitle ödenmesi sağlanıyor. Aynı af gündemi bu yıl içerisinde tekrar gündeme getirilmiş ve görüşmeler yapılmıştır.

Öğrenim kredisi yapılandırma

Öğrencilik döneminde çekilen ve ihtiyaçların karşılandığı krediler mezun olduktan sonra öğrencilerin karşısına çıkıyor. Pek çok öğrencinin hemen iş sahibi olamadığı ülkemizde kredi borçlarıyla bir adım geride başlayan gençler bu büyük problemle baş başa bırakılıyor. Erteleme işlemi yapılmamış KYK borç geri ödemesi mezun olunduktan sonraki 2.yıldan itibaren başlatılıyor. Borçların verilen tarihte ödenmemesi durumunda ise üzerine faizler eklenerek mevcut borçlar daha da katlanarak ödenmesi zorlaşıyor. Borcun tek seferde ödenmesi gibi bir şart yoktur. KYK borcu yapılandırılarak ödenebilmektedir. Ödemeler:

Ödeme işlemleri normal ödeme planı ile Kredi ve Yurtlar Kurumuna yapılabildiği gibi Ziraat Bankası ATM’leri ve İntenet Bankacılığı ile de kredi kartı aracılığıyla ödenebilmektedir. Buna ek olarak KYK’nın intenet sitesi üzerinden de kişiler borç ödemelerini gerçekleştirebilirler. Borcun iki defa ödenmemesi halinde borç, yükümlü olunan vergi dairesine gönderilerek ödemeye oradan devam edilir. Öğrenim kredisini yapılandırarak ödemek için iki sistem kullanılır.

1.

Vergi Dairesinden yapılandırma

2.İntenetten online olarak yapılandırma

KYK borcu online olarak yapılandırma

KYK borçlarını intenet üzerinden yapılandırılması da mümkün. İntenet üzerinden borç yapılandırılması yapılabilmesi için gerekli olan işlemler;

İlk etapta borçlar ödenmediği için Vergi Dairesine yönlendirilmesi sonucu yapılandırma işlemi için ilk başvuru Gelir dairesi Başkanlığı’nın online sitesi aracılığıyla gerçekleştirilir.

http://www.gib.gov.tr/ linkine tıklanarak siteye ulaşılabilir. Başvuru esnasında istenen kişisel bilgiler doldurularak sisteme giriş yapılır ve online olarak borç yapılandırma işlemi sağlanır.

Vergi Dairesinde yapılandırma

Bir diğer borç yapılandırma yöntemi olarak Vergi Dairesi’ne müracaat edilerek yapılandırma işlemi gerçekleşir. Bunun için öncelikle yapılandırma talebine dair bir dilekçe, posta yolu ya da direk elden teslim edilerek Vergi Dairesine iletilir. Başvuru yapıldıktan sonra 6-9-12- ve 18 ay olmak üzere bir yapılandırma planından ve 2 ayda bir ödeme yaparak borcun ödenmesi yöntemlerinden bahsedilir. Yapılandırma ilk iki ödemenin gerçekleşmemesi durumunda ise feshin edilmesi konusunda uyarıların yapılmasının ardından başvuru işleminiz şartlara uyulması halinde kabul edilir.

Öğrenim kredisi yapılandırma şartları

Daha önceki yıllarda çıkarılan torba yasa ile öğrenim kredilerinin ödenmesi konusunda yapılandırma yapılacağı açıklandı. Yapılandırma işlemi yukarıda belirtilen şekilde gerçekleşmektedir. Öğrenim kredisine başvuran öğrenciler gecikme faizleri yerine Türkiye İstatistik Yurtiçi ve Üretici Fiyat Endeksinde belirlenen artış miktarında ödeme yapacaklardır. Kişi KYK borcunun tamamını ödediği takdirde Yİ-ÜFE miktarının %50’sini ödemiş olacaktır.

KYK borcu sahibi bu borcu peşin olarak ödemek istemesi halinde bankaların sağlamış olduğu yapılandırma kredilerine başvurarak borcunu ödeyebilir. Araştırmalar sonucu kişi kendine en uygun faiz oranını veren ve vadeyi sağlayan bankayı tercih etmelidir.

Kredinin yapılandırılması sonrası takibi e-devlet üzerinden borç yapılandırma ekranını arama butonuna yazarak bulabilir ve oradan rahatlıkla takip edebilme sağlanabilmektedir. Buna ek olarak Gelir İdaresinin intenet sitesi üzerinden de borcun sorgulanması sağlanmaktadır.

Borcu yapılandırılmış borç sahibi Vergi Dairesi veya Gelir İdaresinin vergi ödemeleri içim açtığı butona tıklayarak anlaşmalı bankaların kredi kartlarına sahipse eğer kartlar aracılığıyla ödeyebilir.

KYK borcunun hangi durumlarda ödemesi durdurulur?

Borç sahibinin normal şartlar altında borcunun ödemesi durdurulamaz ve ödemesi yapılmak zorundadır. Ancak borç sahibi tam teşekküllü bir hastaneden aldığı “Hayatının geri kalanında çalışarak para kazanamaz” şeklinde bir doktor raporunun olması halinde ya da borç sahibinin hayatını kaybetmesi halinde borçları silinmektedir.

Öğrencilik döneminde rahat bir şekilde ihtiyaçlarını karşılamak için çekilen KYK borcu sahibi mezunlar ve henüz öğrenciliği bitmemiş olan kredi çekmiş öğrenciler için verilecek en iyi tavsiye, KYK borç sahipleri eğer ekonomik olarak ödemekte zorluk çekiliyorsa yukarıda belirtilen şekillerde borçlarını yapılandırmasıdır. Bu sayede borçların ödenmesinde kolaylık sağlamış olurlar ve gecikme faizlerini de ödememiş olurlar.