Küçükbaş hayvan kredisi için bankaların istediği evraklar nelerdir?  Hangi bankalar küçükbaş hayvancılık kredisi vermektedir?

Küçükbaş hayvan kredisi için bankaların istediği evraklar nelerdir? Hangi bankalar küçükbaş hayvancılık kredisi vermektedir?

Bankalar, hayvancılık faaliyetiyle uğraşan üreticiler için küçükbaş hayvan kredisi finanse ediyor. Bankaların küçükbaş hayvan kredisi için gerekli evraklar ve başvuru koşulları hakkında merak edilenleri içeriğimizde derledik.

Koyun, keçi, koç ve kuzu gibi küçükbaş hayvan kredilerinden yararlanmak isteyen vatandaşlara kredi olanağı sunan bankalarla birlikte Tarım ve Orman Bakanlığı'nın yapmış olduğu açıklamalar çerçevesinde Resmi Gazete’de 25 Mart 2020 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe giren küçükbaş hayvan kredisi üreticilere gerekli şartları sağlamaları halinde sunulacak.

Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatifleri mutabakatıyla sağlanan kredi diğer bankalarda hayvancılık kredisi adı altında kullandırılıyor. Bankalar, kredi verecekleri müşterilerden bazı evraklarını tamamlamasını ister. Bu evrakları tamamlayan vatandaşlar talep ettikleri kredi olanaklarından yararlanabilecek.

Ziraat Bankası 2020 küçükbaş hayvan kredisi

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri’nin ortaklara kullandırdığı düşük faizli yatırım ve işletme kredisine ilişkin ayrıntılar Resmi Gazete’de yayınlandı. Üretim konuları içerisindeki küçükbaş hayvancılık kredisinde belirlenen indirim konuları belli oldu. Buna göre küçükbaş hayvancılık kredisi kullanacak üreticilere işletme ve yatırım dönemlerinde yüzde 75 faiz indirimi uygulanacak fakat ek kriterlerin sağlanması halinde bu oran yüzde 100’e kadar ulaşabilecek.

İşletme dönemi ve yatırım dönemindeki indirim oranı yüzde 10,

Bir yıldır faaliyet yapmayan işletme yatırım kredisi ilave yüzde 10,

Kredi ile alınabilecek hayvanın yurt içinde doğması veya kullanılması halinde işletme ve yatırım kredisi için yüzde 10,

İşletmenin kendi yemini üretmesi halinde yüzde 10,

Kredi kullanacak kişinin genç olması halinde yüzde 10,

Kredi başvurusunda bulunan kişinin kadın olması halinde yatırım ve işletme kredisi için ilave yüzde 10 uygulanacak. Böylelikle küçükbaş hayvancılık kredisi sıfır faizli olarak kullandırılabilecek.

Hangi bankalar küçükbaş hayvancılık kredisi vermektedir?

Küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık kredisi olanaklarından faydalanmak isteyen vatandaşlar ihtiyaç durumunda kredi olanağı sağlanıyor. Hayvancılık kredisi veren bankalar ise;

Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası

İş Bankası

Halk bankası

Vakıfbank

Denizbank

ING Bank

Yapı ve kredi bankası

Akbank

Garanti bankası

Türkiye Ekonomi Bankası

Qnb Finansbank

Şekerbank’tır.

Ziraat Bankası hayvansal üretim kredisi

Ziraat Bankası hayvancılık ürünleri ve hayvan yetiştiriciliği kapsamında kredi alacak vatandaşlara hayvansal üretim kredileri başlığı altında finansman desteği sağlanacak. Büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, kanatlı hayvan yetiştiriciliği ile arıcılık alanlarında yatırımlar için üretimle gerekli finansman desteği sağlanacak.

Gerekli evraklar nelerdir?

Hayvansal üretim yapacak girişimcilere bankalar tarafından finansman destekleri sağlanıyor. Gerekli evrak listesi ise;

ÇKS belgesi,

Nüfus cüzdanı ve fotokopisi,

Gelir belgesi,

Ekspertiz hesaplama ücretleri,

İpoteklenecek menkul veya gayrimenkul tapu fotokopileri,

Yüksek meblağlarda kredi işlemlerinde eşin imzalı onayı,

Esnaflar için imza sirküleri, yıllık gelir ve gider çizelgesidir.

Vakıfbank hayvancılık kredisi

Vakıfbank; küçükbaş, büyükbaş, kanatlı hayvan yetiştiriciliği ve arıcılık için kredi olanakları sağlıyor. Banka, tarım bankacılığı kapsamında finansman desteği sunuyor. Tarım bankacılığı işletme kredisi çerçevesinde süt ve besi hayvancılığı işletme kredileri finanse ediyor.

Vakıfbank tarım kredisi için gereken evraklar nelerdir?

Vakıfbank tarım bankacılığı kredisi çerçevesinde finansman desteği sunulurken aynı zamanda işletme kredisi olanağı da sağlanıyor. Bankanın sağladığı işletme kredisinden yararlanabilmek için gereken evraklar ise;

Başvuru sahibinin T.C. kimlik kartı,

İkametgah adresi,

İşletme tapu fotokopisi,

Kira sözleşmesi,

İşletme faaliyet türüne bağlı olarak ÇKS, ÖKS veya Türkvet Kayıt Belgesi gerekmektedir.

Vakıfbank tarımsal yatırım kredileri

Vakıfbank, tarımsal yatırım kredileri kapsamında;

Tarım arazisi alım kredisi,

Traktör kredisi,

Makine ekipman kredisi,

Araç kredisi finanse etmektedir.

İş Bankası hayvancılık kredisi

İş Bankası; kırsal kesimlerde hayvancılık yapan üreticiler için hayvancılık kredisi finanse ediyor. Hayvancılık kredi kullanımı kapsamında değerlendirilecek başvurular ise;

Küçükbaş (Damızlık Koyun) İşletme Kredisi

​Arıcılık İşletme Kredisi​​

Büyükbaş Besi Hayvancılığı İşletme Kredisi

Büyükbaş Süt Hayvancılığı Hayvan Alım Kredisi

Büyükbaş Süt Hayvancılığı Makine Ekipman Kredisi

Et Tavukçuluğu (Broiler) İşletme Kredisi şeklindedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.