Kripto para dünyasında bilinmesi gereken önemli terimler

Kripto para dünyasında bilinmesi gereken önemli terimler

Kripto para piyasasın son zamanlarda oldukça popüler yatırım yollarından biri haline geldi. Pek çok yatırımcı kripto para piyasasıyla ilgili araştırmalara yapmaya başladı. Özellikle yeni yatırımcıların bilmesi gereken önemli kripto para terimlerinin ne olduklarını sizler için derledik. İşte detaylar...

FOMO, HODL, ATL gibi pek çok terimn olduğu kripto para piyasasına dair merak edilenleri sizler için hazırladık. İşte Önemli kripto para terimleri...

FUD ne demektir?

FUD terimi korku ve kararsızlık anlamına gelmektedir. Bu terimle beraber alım satan yapacak olan kişiler piyasadaki durumun nasıl olduğuna bakarak ona göre hareket ederler.

FOMO ne demektir?

FOMO yatırımcıların fırsatları kaçırma korkusu olarak tanımlanmaktadır. Yatırımcıların fırsatları değerlendiremeyip zamanını iyi kullanamama gibi korkuları bu terim ile tanımlanır. Kripto para piyasasında olanlar yaptığı yatırımdan pişmanlık duyduklarında genellikle bu terimi kullanmaktadır.

ATL ne demektir?

Kripto para piyasasında yer alan coinlerin ulaştığı en düşük değer anlamını taşıyan terim, yatırımcılar için stop emri ve yapacakları hareketler açısında önemlidir.

AML ne demektir?

Kripto para piyasasında en çok kullanılan terimlerden biri olan AML, kara aklamayı engellemek için kullanılan bir terimdir. Bu sayede yatırımcının para hareketlerini takip ederek olağandışı durumların önüne geçilmesi anlamına gelir.

DUMP ne demektir?

Kripto para piyasasında oldukça aşina olduğumuz bu terim, piyasada yer alan coinlerin değerinin bir anda aşırı yükselmesi ve düşmesine neden olan aldatmacalı durumların yaşanması olarak tanımlanabilir.

HODL ne demektir?

Kripto para alımı yapan kişilerin elinde tutması anlamında kullandıkları bu terimin karşılığı "Bekle" demektir. HOLD kelimesinin yanlış yazılmaşı sonucu ortaya çıkan terim, piyasadaki düşüşlerde dahi kripto paraları elde tutulması şeklinde kullanılmaktadır.

BUIDL ne demektir?

HODL terimi gibi yanlış yazım sonucunda ortaya çıkan bu terimin anlamı, "sadece al sat yapayın, devam ettirin ve hayata geçirin" anlamına gelmektedir. Yatırımcıların bu terimin yer aldığı yerlerde aktif olarak bulunması amaçları için iyi bir adım olacaktır.

ROI ne demektir?

Kripto para piyasaında yer alan coinlerin orjinal değeri ile sonradan kazandığı değer arasındaki farkı ölçmek için kullanılan terim, kripto para birimlerinin ne kadar değer kazandığını anlamak için kullanılır.

Balon ne demektir?

Kripto para piyasasında oldukça aşina olduğumuz bu terim, piyasada yer alan kripto para biriminin olağandışı şekilde değerini katlayarak üst seviyelere çıkması şeklinde tanımlanabilir. Bu durumun yaşandığı anlarda kripto para birimi derğerinin kat b kat üzerinde değer kazanarak ederinden fazla değer kazanır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.