20 Nisan 2021 Salı 01:24
Kredi puanı en hızlı nasıl yükseltilir? Kredi notu yükseltme taktikleri
Takip Et:

Kredi puanı bankalardan alınan ve kredi ve kredi kartlarının verilmesini veya limitlerini belirleyen en önemli konulardan bir tanesidir. Bu nedenle vatandaşlar tarafından sıklıkla araştırılan kredi puanlarının kaç olması gerektiği ve nasıl yükseltileceği merak edilmektedir.

Kredi notlarının düşük olması kredi ve kredi kartı alma işlemlerini zorlaştırırken yüksek kredi notu ek avantajlar sağlamaktadır. Kredi puanı 1 – 699 arasında olan kişiler hangi bankaya başvuru yaparsa yapsın olumsuz yanıt alacaklardır.

Kredi notu nasıl yükseltilir?

Kredi notu yükseltmek için;

 • Kredi kartı borçlarının zamanında ödenmemesi
 • Kredi taksit ödemelerinin zamanında yapılmaması
 • Banka borcunun yüksek miktarda olması
 • Bankalardaki varlık durumunun yetersiz olması
 • Yeni kredi açılışları
 • Son 5 yıl içerisindeki ödemelerin düzensiz olması
 • Gecikmeye düşen hesap sayısının birden çok olması
 • SGK prim ödemelerinin müşteri tarafından düzenli bir şekilde yapılmaması
 • Bankaların Findeks’e müşteri hakkında olumsuz bildirimde bulunmaları
 • Kredi kartı limitinin tamamının müşteri tarafından kullanılması

Kredi notunu olumlu oranda etkileyecektir. Kredi kartının özellikle son ödeme tarihi ve asgari tutarlarının kaçırılmaması ve gününde ödenmesi gerekmektedir.

Kredi notunu hızlı yükseltme yolları

Kredi notunun hızlıca yükselmesi için ilk olarak mevcut borçların tamamını ödeyerek başlayabilirsiniz. Kara listeye alınan kişiler borçlarını tamamen kapatsa dahi 5 yıl süre ile kredi kullanamazlar. Borçların tamamı ödenerek kara listeden çıkılsa bile 5 yıl süre ile kara listede kalınmaktadır.

Kredi notunu belirleyen etkenler nelerdir?

 • Kredili ürün ödeme alışkanlıkları (Kredi notunun %35 gibi büyük bir bölümünü etkiliyor)
 • Mevcut hesap ve borç durumu (Kredi notunun %35’ini etkiliyor)
 • Yeni kredili ürün açılışları (Kredi notunun %11’ini etkiliyor)
 • Kredi kullanım yoğunluğu (Kredi notunun %10’unu etkiliyor)

Kredi notunu etkilemektedir. 4 temel faktör olan maddelere ek olarak SGK prim borçları ve ödemeleri de kredi notunun %9’unu etkilemektedir. Geriye kalan %9’luk bölümün ne olduğu açıklanmamıştır.

Kredi puanı yükseltme yöntemleri

Kredi notu kara listeye girilmediği durumlarda yükseltilebilmektedir. Bunun için

 1. Kredi veya kredi kartı borçları zamanında ödenmeli

Kredi notunu en fazla etkileyen etkenlerden birisi olan mevcut borcun zamanında ödenip ödenmediğidir. Ödemeler bir gün bile gecikse kredi notunda belirli oranlarda düşüşler yaşanırken aynı zamanda faizde eklenerek tahsilat yapılmaktadır. Borçlar 15 – 30 gün geciktirilirse kredi notu ciddi oranda düşüş yaşayacaktır.

 1. Mevcut borçların tamamen kapatılması

Mevcut kredi veya kredi kartı borçlarının tek seferde kapatılması kredi notunu ciddi anlamda yükseltecektir. %35 oranında etkilenen kredi notu kara listeye girilmediği durumlarda önemli bir araçtır.

Geçmiş yıllarda çekilen kredilerin ödeme düzenleri bile çekmek istediğiniz krediyi etkileyebilmektedir.

 1. Aynı anda birden fazla kredili ürüne başvuru yapmamak

Bankalardan aynı anda hem kredi hem de kredi kartı başvurusunda bulunmak ekonomik olarak sizi kısa süreliğine rahatlatsa da borçların ödenememesi uzun süreli bir sorun olabilir. Değişik bankalara dahi aynı anda yapılan başvurular ‘Aşırı Sorgulama’ adı altında değerlendirildiği için kredi notunu olumsuz etkilemektedir. Bu durum kredi notunu %11 gibi bir oranda etkilediği için yapılan başvuruların tek bir bankaya ve tek bir kredili üründe olmasına dikkat etmelisiniz.

 1. Kredi limitinin tamamını kullanmama

Bankalar müşterilerine; borç ödeme, maaş ve diğer pek çok sonuca göre kredi limiti sağlamaktadır. Belirlenen kredi limitinin tamamını kullanmamak uzun vadede size olumlu etkilerde bulunacaktır. Kredi veya kredi kartı kullanırken maaşınızın %30’u üzerinde kredili ürün kullanmamaya özen göstermenizde fayda var.

 1. Yeni kredili ürün açılışı yapmamak

Yeni bir kredili üründen faydalanmak için yapılan başvurular eğer borcunuz varsa kredi notunuzu olumsuz etkilemektedir. Yeni açılışlar toplam kredili ürünlerin ortalama miktarını da etkilemektedir.

 1. Kredi kartlarını kapatmayın

Kredi kartı kapatma işlemleri de sıklıkla yapılan ve kredi notunu olumsuz etkileyen durumlardan bir tanesidir. Kullanılmasa bile kredi kartının borçsuz olarak durması ve aralıklı olarak kullanılması kredi notunu olumlu etkileyecektir.

 1. Dönem borcu ödenemediği durumlarda asgari borcun ödenmesi

Kredi kartlarında dönem borcu olarak belirtilen borçların ödenemediği durumlarda bankalar tarafından asgari tutar olarak belirlenen miktarları mutlaka ödenmelidir. Borcun ödenememesi durumunda kredi puanı düşürülürken sürekli asgari ödeme yapan kişilerin de kredi notları düşüş gösterecektir.

 1. Tüm borçları düzenli olarak ödemek

Borçların düzenli olarak ödenmesi bankalarda ki kredi notlarını arttırdığı gibi ilerleyen zamanlarda kullanılmak istenen kredi başvurularında faydalı olacaktır.

 1. Kredi notları aralıklı olarak kontrol edilmeli

Kredi notunun ne kadar olduğu aralıklı olarak kontrol edilmelidir. Yapılan kontrol sonucunda geçmiş döneme göre düşüş varsa yükseltmek için uğraşılmalı ve kredi notu çok fazla düşmeden önce önlem alınmalıdır. Önerilenlere göre kredi notu sorgulama işlemlerinin 3 ayda bir yapılması doğru olacaktır.

 1. Belirli aralıklarda kredi risk raporu çıkartmak

Kredi notundan daha kapsamlı olan kredi risk raporları sayesinde kullanılabilecek kredilerin üst limitleri de öğrenilebilmektedir. Ortalama olarak 6 – 7 ayda bir yapılması tavsiye edilmektedir.

 1. Teminatlı kredi başvurularında bulunmak

Kredi notu çok düşük olan kişilerin faydalanmasında fayda olan kredi biçimidir. Kredi notu düşüklüğü ile kredi veya kredi kartı kullanamayan kişiler teminatlı kredi çeşitlerinden faydalanarak kredi notunu yükseltebilirler.

Aylık taksit ödemeleri daha kolay olan teminatlı krediler düşük alınan krediler ile kısa sürede kredi notunun yükselmesine yardımcı olacaktır.

Kredi puanı yükseltme süresi

Kredi puanları ayda en fazla 200 baz yükselebilmektedir. Her ay otomatik olarak güncellenen kredi notları belirli bir düzen oturtulması sonrasında çok hızlı yükseltilebilir. Düzenli yapılan ödemeler ile kredi notu 6 ayda bankalar tarafından istenilen seviyeye çıkarılabilmektedir.

Kredi notu kaç olmalıdır?

Kredi notu düşük, orta ve yüksek olarak üçe ayrılmaktadır. Buna göre;

1 - 699 kredi notu arasında bulunan notlar çok riskli olarak adlandırılır ve bu kişiler kredi ve kredi kartları başvurularından olumsuz yanıt alırlar. 700 – 1099 aralığı orta riskli olarak değerlendirilir, 1100 – 1499 aralığı az riskli, 1500 – 1699 iyi, 1700 – 1900 aralığı ise çok iyi olarak değerlendirilir.

700 – 1099 aralığında ki vatandaşlar kredi kullanırken bankalar tarafından kefil veya teminat talepleri ile karşılaşırlar.

1500 – 1699 kredi notu aralığında genel olarak yapılan başvurular onaylanır.

1700 – 1900 aralığında ki kişiler genel olarak risksiz kategoride yer aldıkları için krediler anında onay verilir. Bu kişiler aynı zamanda yüksek limitli krediler de kullanabilirler.

 


Son Güncelleme: 20.04.2021 01:24
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.