Kredi Kartı ve Banka Kartını İnternet Alışverişine Açmak İçin Sms ve Mobil Bankacılık Yöntemleri

Kredi Kartı ve Banka Kartını İnternet Alışverişine Açmak İçin Sms ve Mobil Bankacılık Yöntemleri

İnternet üzerinden kredi kartı ile alışveriş kart kullanıcılarından onay alınmaksızın 17 Ağustos itibariyle kullanıma kapatılıyor. İsteyen banka müşterisi kartını SMS onayı ile kullanıma açabilecek.

Türkiye'de kişisel kredi kartlarına yönelik olarak güvenlik önlemlerini arttırmak amacı ile, kredi kartı kullanıcılarının onayı alınmaksızın tüm kredi kartları intenetten alışverişe kapatılıyor. 17 Ağustos 2017 itibariyle intenet alışverişine kapatılacak olan kartların yeniden intenetten alışverişe açılabilmesi için kişilerin bankalarının ilgili kısa mesaj hattına onay mesajı atarak kartlarını sanal kullanıma açtırması gerekecek.

DOLANDIRICILIĞIN ÖNÜNE GEÇİLECEK

BDDK'nın yeni düzenlemesine göre 17 Ağustos itibariyle tüm eski ve yeni kredi kartları intenetten alışveriş için kapatılıyor. Çünkü bankalardan kredi kartı temin edip, kendi onayı alınmaksızın intenetten alışverişe açık olan kartlara sahip olan kişilerin dolandırılmasının önüne geçilmek isteniyor. Sanal dolandırıcıların hedefi haline gelen özellikle üst yaş grubundaki müşteri kesiminin korunması adına yapılan bu uygulamada tüm kartlar kullanıma kapatılacağından, kişiler eğer kartları ile intenetten alışveriş yapmak istiyorlarsa, bankaları ile iletişime geçerek kartlarını yeniden intenetten kullanıma açabilecekler.

Bu uygulama kapsamında Türkiye'de hali hazırda kullanılmakta olan 176 milyon banka ve kredi kartı intenetten alışverişe kapatılıyor. Bu şekilde dileyen kişi kredi kartını intenetten alışverişe açtırma işlemini gerçekleştirmek üzere intenetten alışveriş sms onayı verebilmektedirler:

İŞ BANKASI MAXIMUM CARD: İş Bankası'ndan aldığınız Maximum özellikli kredi kartıyla sanal alışveriş için açtırmak için; SANALONAY boşluk kartınızın son 6 hanesini yazarak 4402'ye kısa mesaj atabilirsiniz.

AKBANK AXESS: Akbank'tan aldığınız Axess kredi kartınızı sanal alışverişe açtırmak için INTERNET yazıp 8885'e kısa mesaj atabilirsiniz.

YAPI KREDİ WORLD CARD: Yapı Kredi Bankası'na ait World Card'ınızı intenet alışverişine açtırmak için AÇIK boşluk MÜŞTERİ NUMARASI yazarak 4944'e kısa mesaj atabilirsiniz.

QNB FİNANSBANK: QNB Finansbank'tan edindiğiniz Card Finans kredi kartını intenetten alışverişe açtırmak için KARTIN SON 4 HANESİNİ yazıp 2273'e kısa mesaj atabilirsiniz.

TEB CEPTETEB: AÇIK yazıp boşluk bıraktıktan sonra kredi kartının son 4 hanesini yazarak 2941'e kısa mesaj atarak kartınızı intenetten kullanıma açabilirsiniz.

HALK BANK PARAF CARD: Halk Bank'tan edindiğiniz Paraf Card'ınızın intenet alışverişine açılması için ONAY yazıp 3404'e kısa mesaj atabilirsiniz.

ALBARAKA WORLD KLASİK: Albaraka Türk bankasına ait bütün kredi kartı ve banka kartlarını intenetten alışverişe açtırmak için ONAY yazıp 4460'a kısa mesaj atabilirsiniz.