Kredi kartı limiti nasıl düşürülür? İntenet bankacılığı ile kredi kartı limiti düşürme

Kredi kartı limiti nasıl düşürülür? İntenet bankacılığı ile kredi kartı limiti düşürme

Bankalardan kredi kartı alan gelirinden fazla harcama yaptığında limit düşürme işlemlerinin nasıl yapılacağını araştırmaktadır. Kredi kartı limit düşürme işlemleri bankaların hemen her kanalından yapılabilmektedir.

Bankalar kredi kartı verdiği müşterilerine bu kartları kullanmaları için belli bir para limiti vermektedir. Kredi kartları düzenli ve doğru bir şekilde kullanıldığında faydalıdır. Ancak harcamalarında sınırları aşan kişiler kart ödemesi geldiğinde fazlasıyla zorlanmaktadır. Kredi kartı kullanan kişilerin bütçesine göre harcama yapmaya dikkat etmesi gerekmektedir. Kredi kartı kullanıcıları bankalarından kartlarının limitinin düşürülmesini talep edebilir. Limitlerini düşüren kişiler gelirinin üzerinde harcamalardan da kurtulmuş olacaktır.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür?

Kredi kartı limiti banka müşterilerinin gelirine göre düzenlenmektedir. Kart başvurularında limiti gelirin üstünde limit verilmemektedir. Yine de bankalardan yüksek limitli kredi kartı alan kişiler kartlarının limitlerini değiştirebilir.

Kredi kartı limit işlemleri banka şubelerinden, intenet bankacılığından, mobil uygulamadan ve müşteri hizmetleri üzerinden yapılabilmektedir.

İntenet Bankacılığı ile Kredi Kartı Limiti Düşürme

Bankaların intenet bankacılığı hizmetinden kredi kartı limitleri güncellenebilmektedir. Ancak bazı bankalar intenet bankacılığından limit güncellemesi yapmamaktadır. Bunun nedeni limit işlemleri için başvuru yapılması gerekmesidir.

İntenet bankacılığından limit düşürme yapabilmek için ilk olarak sisteme giriş yapmak gerekir. Sisteme girdikten sonra “Başvurular” bölümüne girip “Kredi Kartı Başvurusu” seçeneğine tıklamak ve sonrasında “Limit Artış Başvurusu” seçeneklerine tıklamak gerekir.

Müşteri Hizmetlerinden Kredi Kartı Limiti Düşürme

Bankaların müşteri hizmetleri üzerinden de kredi kartı limitleri düşürülebilmektedir. Bunun için müşteri hizmetlerine bağlandıktan sonra “Kredi Kartı İşlemleri” seçeneğine tıklamak gerekir. Müşteri hizmetlerinde ilgili birime “Kredi kartı limitimi düşürmek istiyorum” diyen kişilerin talebi alınır ve kart limiti düşürülür.

Banka Şubelerinden Kredi Kartı Limiti Düşürme

Bankalardan kredi kartı limiti düşürme işlemi yapmak biraz zahmetlidir. Bankalarda uzun kuyruklar oluştuğu için işlem yapmak için uzun süre beklemek gerekebilir. Kredi kartı limit işlemleri banka şubeleri yerine diğer altenatif yöntemlerle yapılmalıdır.

Kredi Kartı Limiti Neye Göre Belirlenir?

Kredi kartı başvurularında gelirine göre limit belirleyen kişilerin daha sonrasında limit düşürme işlemi yapmasına gerek kalmaz. Gelir düzeyine göre kredi kartı limiti verilmesi yasalarla da desteklenmektedir.

Gelirinin üzerinde limit talep eden kişilere bankalar onay vermemektedir. Bankalar kredi kartı verirken bu kartın hemen her özelliğini açık bir şekilde bırakmaktadır. Bu konuda kullanıcıları en çok zora sokan durum otomatik limit artışıdır. Otomatik limit aşımı olan kişiler bazı durumlarda kartlarının limitlerinin çok üstüne çıkabilmektedir. İsteyen kişiler intenet bankacılığı ve müşteri hizmetleri üzerinden otomatik limit artışını kapatabilir. Bu sayede aylık gelirden fazla harcama yapılmaz ve kart kullanımına devam edilebilir.