Kredi hesaplaması nasıl yapılır? faiz oranları, vade ve maliyet oranında dikkat edilmesi gerekenler

Kredi hesaplaması nasıl yapılır? faiz oranları, vade ve maliyet oranında dikkat edilmesi gerekenler

Ekonomik zorlukların giderek artması vatandaşları kredi almaya itiyor. Vatandaşlar ev, araba veya kişisel ihtiyaçlarını karşılamak için kredi başvurularında bulunuyor. Peki kredi hesaplama nasıl yapılır? Kredi hesaplamasında dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır.

Ekonomik koşulların zorlaşmasıyla birlikte vatandaşlar bu zorlu süreci atlatmak için çareyi banka kredilerinde buluyor. Bankalar konut, araç ve ihtiyaç kredisi başta olmak üzere birçok kredi fırsatıyla vatandaşlara destek olmaya çalışıyor. Kredi alacak olan kişiler kredi faiz oranlarını iyi değerlendirmelidir.

Faiz oranları her bankanın politikasına göre değişebileceği gibi kişinin kredi sicili ve kredi notuna göre de değişebiliyor. Kredi faiz oranı hesaplaması kredi almak isteyen kişilerin dikkatlice yapması gerekenlerdendir.

Kredi hesaplamasında yer alan unsurlar (faiz oranları, vade, maliyet oranı)

Kredi faiz oranı hesaplamasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta güncel faiz oranlarının dikkate alınmasıdır. Kredi talebinde bulunacak kişi hangi bankanın en düşük faiz oranını verdiğin araştırmalıdır. Bu noktada kişi bankaya vereceği toplam ödemeyi belirleyebilir. Ancak faiz oranları geri ödenecek tutarın hesaplanmasında yeterli olmaz.

Bazı bankalar faiz oranlarını aylık taksitlerde sabit faiz uygularken, bazı bankalarda kredi türüne göre farklılık gösterebiliyor. Bazı bankalar vade süresi arttıkça faiz oranını da arttırmaktadır. Faiz oranlarının yanı sıra yıllık maliyet oranları da ödenecek toplam tutarı belirleyen unsurlardandır. Ayrıca kredi alındığından bankalar uzun süreli kredilerde kişilere hayat sigortası yapma zorunluluğu koşar ve bu durumda maliyete yansır. Tüm bu giderlerin hesaplanmasının ardından alınan kredinin geri ödemesinde verilecek toplam tutar hesaplanmış olur.

Basit kredi faiz hesaplama formülü nasıl yapılır?

Kredi faizlerinin hesaplanmasında talep edilen kredi türünün faiz oranı ve her taksit döneminden kalan anaparaya yeninden faiz eklenir ve hesaplama bu şekilde yapılır. Buna göre hesaplama şu şekilde yapılır.

Kalan Ana Para Tutarı X Kredi Faiz Oranı + BSMV+ KKDF = Ödenecek tutar

Bu tutarın yanı sıra KKDF (Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu) kredinin aylık faizi üzerinden hesaplanan fondur. Bunun yanı sıra BSMV (Banka Sigorta Muamele Vergisi) kredi kullanan kişinin devlete ödediği vergidir. Bu tutar aylık faizin %5’i olarak hesaplanır.

Excel kredi faiz hesaplama formülü nedir? Nasıl yapılır?

Excel programı birçok hesaplama yönteminin kolayca yapılabildiği bir programdır. Ancak programı kullanabilmek için form denetimi ve fonksiyon bilgisi gereklidir. Vatandaşlar genel olarak intenet üzerinden kredi hesaplaması yapıyor ancak bu yöntemle tam olarak doğru sonuç elde edilemez. Kredi hesaplaması sayesinde kredinin toplam tutarı, yıllık faiz oranı, vadeler, aylık taksitler, vergi kesintileri öğrenilir. Kredinin türüne göre de hesaplama değişebilir. Konut kredisi, araç kredisi ve ihtiyaç kredisi olarak farklı kredi seçenekleri bulunmaktadır.

Kredi hesaplaması yaparken sırasıyla şu şekilde işlem yapmalısınız;

  • Kredi toplam tutarı, yıllık faiz oranı ve vade oranının bilinmesi gereklidir.
  • 250 bin TL kredide yıllık %18,36 faiz uygulandığını varsayalım.
  • Yıllık faiz oranının aylık oranda ne kadar olduğunu hesaplayın. 12 ay vadeli olduğunu düşünürsek aylık faiz oranı 1,53 olacaktır.
  • Programda Devresel Ödeme Fonksiyonunu kullanarak, aylık faiz oranı, uygulanacak vade ve çekilecek kredi tutarını programa girin.
  • Daha sonra aylık tutarları toplam vadeye bölün.
  • Aylık ne kadar ödeme yapılacağını programda Anapara Ödemesi fonksiyonu kısmında bulacaksınız.
  • Aylık faiz oranı seçin ve kutucuğa gerekli bilgileri girin.
  • Dönem başı ve dönem sonu hesaplaması yapılarak Dönem Başı Bakiye Fonksiyonunda ayrılan kutucuğa toplam kredi miktarını girin.

İhtiyaç kredisi hesaplama

İhtiyaç kredisi hesaplamaları bankaların faiz oranlarına göre değişmektedir. Buna göre Ziraat Bankası ihtiyaç kredilerinde %1,05 faiz oranı ve 60 aya kadar vade yapıyor. Buna göre 20 bin TL kredi alındığını düşünürsek;

12 ay vadede %1,05 faiz oranıyla toplam geri ödenecek tutar 21.676,68 TL olurken, aylık 1.806,39 TL taksit ödemesi yapılır. 24 ay vadede ise aylık 970,87 TL taksit ödenirken, toplam geri ödeme 23.302,08 TL olur. 48 ay vadede ise aylık 694,48 TL taksit ödemesi yapılırken, toplam geri ödeme 28.624,80 TL olur. 60 ay vadede ise aylık 477,06 TL taksit ödenirken, toplam geri ödeme 33.336,96 TL olur.

Ziraat Bankası gibi Vakıfbank’ın da ihtiyaç kredisi faiz ve vade oranları aynıdır. Buna göre Ziraat Bankası için yapılan hesaplama Vakıfbank ihtiyaç kredisinde de geçerlidir.

Konut kredisi hesaplama

Ziraat Bankası 2020 yılında konut kredilerini %0,79’a düşürdü. Ziraat Bankası’nın yanı sıra diğer kamu bankaları Halk ve Vakıfbank’ta konut kredisinde %0,79 faiz oranı uyguluyor. Konut kredilerinde 120 aya kadar vade fırsatı da veriliyor. Buna göre 200 bin TL kredi alan birinin aylık ödemesi ve geri ödeme tutarları şu şekilde olur;

24 ay vadede aylık taksit 9.181,06 TL, toplam geri ödeme 220.345,39 TL olur.

36 ay vadede aylık taksit 6.404,72 TL, toplam geri ödeme 230.569,93 TL olur.

48 ay vadede aylık taksit 5.022,72 TL, toplam geri ödeme 241.090,43 TL olur.

60 ay vadede aylık taksit 4.198,42 TL, toplam geri ödeme 251.905,07 TL olur.

120 ay vadede aylık taksit 2.585,76 TL, toplam geri ödeme 310.291,40 TL olur.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.