Kredi çekmek için kaç ay sigortalı çalışmak gerekiyor? 2-3 aylık sigortalı çalışan kredi çekebilir mi?

Kredi çekmek için kaç ay sigortalı çalışmak gerekiyor? 2-3 aylık sigortalı çalışan kredi çekebilir mi?

Bankalar, müşterilerine kredi imkanı sağlarken sigortalı olma şartı aramaktadır. Bankalardan kredi kullanmak isteyen ve sigorta girişi kısa süreli olan vatandaşlar, ''2-3 aylık sigortalı kredi çekebilir mi?'' sorusuna yanıt arıyor.

Bankalardan kredi kullanmak isteyen kişilerin büyük bir kısmı işe yeni giren ya da sigortası yeni yapılan kişilerden oluşmaktadır. Bu vatandaşların en çok merak ettiği konu, hemen kredi kullanıp kullanamayacaklarıdır.

2-3 aylık sigortalı olanlar kredi çekebilir mi?

Yeni işe giren vatandaşlar ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bankalara kredi başvurusunda bulunmaktadır. Bu başvurular genellikle olumsuz sonuçlanırken, bankalar kredi talebi yapılabilmesi için en az 6 aylık sigorta girişi olması şartı aramaktadır. Bu durum uzun süredir devam ederken kanunların ve banka politikaların değişmesi nedeniyle sigorta girişi yeni başlatılan vatandaşlarda kolaylıkla kredi kullanabilmektedir.

Bankalara kredi başvurusu yapıldığında önce kredi notu sorgulanmaktadır. Kredi notunuzun yüksek olması ve bankalar ile bir sorun yaşamadıysanız 2 ya da 3 aylık sigortalı olsanız da kredi kullanabilirsiniz. Ayrıca bankalar bu kredi için başvuru yapan kişiden maaş bordrosu, ipotek ve kefil talep etmektedir.

3 aylık sigortalı olan kişilere kredi veriliyor mu?

Bankadan kredi alabilmek için öncelikle kredi notu/puanınızın yüksek olması ve sigortanızın düzenli olarak yatması gerekmektedir. Bankaların birçoğu müşterilerinden en az 6 aylık sigortalı olma şartı aramaktadır. Ancak bazı bankalarda 120 günlük sigortalı olmanız ve kredi notunuzun yeterli olması durumunda kredi talebinizi onaylayacaktır. 120 günlük sigortalı olan vatandaşlara kredi veren bankalar şunlardır:

- Ziraat Bankası

- İş Bankası

- Vakıfbank

- YapıKredi Bankası

- Denizbank

- Halkbank

- ING Bank

- QNB Finansbank

- Akbank