Köyde iş kurmak isteyenler için KOSGEB devlet destekleri

Köyde iş kurmak isteyenler için KOSGEB devlet destekleri

Köyde iş kurmak isteyenlere devlet destekleri kapsamında iş planını hayata geçirme olanağı sağlanmaktadır. KOSGEB tarafından sunulan devlet destekleri kapsamında pek çok alanda hibe ve faizsiz kredi olanağı sağlanıyor.

Köyde iş kurmak istiyor fakat yeteri kadar sermayeniz yoksa devlet desteklerinden yararlanarak tarım ve hayvancılık işleri yapabilirsiniz. Köye dönüş yapıp iş kurmak, tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlamak, küçük bütçelerle para kazanmak için çok sayıda iş fikri bulunuyor.

Köyde tarımsal faaliyetler için çiftlik kurabilirsiniz. Devlet, çiftlik kurma planı olan üreticilere alacakları hayvanlar, açacakları tesis kuruluş giderlerinin karşılanması noktasında pek çok konuda destekler veriyor. Köyde yumurta yetiştiriciliği yaparak organik yumurta satabilir, Kurban Bayramı öncesinde kurban satabilir, organik tarım ve arı yetiştiriciliğiyle doğal doğal ürünlerin satışını gerçekleştirebilirsiniz.

Köyde iş kurmak isteyenler için KOSGEB destekleri

KOSGEB, genç çiftçilerin desteklenebilmesi için 30 bin TL hibe destek kredisi açıyor. Üreticilerin çiftlik kurulumunda işletme kuruluş giderinin karşılanabilmesi için hazırlanan projelerin desteklenebilmesi için hibe olanağı sağlanıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından genç çiftçilerin desteklenebilmesi için 30 bin TL hibe ve 100 bin TL faizsiz kredi fırsatı sunuluyor. Köyde iş yapma planı yapan çiftçiler desteklerden faydalanabilmek için Bakanlığın desteklediği projelerden herhangi birini yapmak zorundadır. Köye dönüş kredisi çerçevesinde kırsal alanda yaşayan genç çiftçilerin köyde uygulayabileceği bitkisel, hayvansal, yöresel tarım ürünü, aromatik bitki üretimi, işlenmesi ve paketlenmesi gibi projelerde faaliyet göstermeleri gerekiyor.

Genç çiftçi projeleri nelerdir?

Köyde yaşamaya taahhüt veren ve iş kurma planı yapan çiftçilere;

Büyükbaş ve küçükbaş hayvan, arıcılık, ipekböceği yetiştiriciliği, kültür mantarı, çilek, tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi ve depolanması, organik veya tarım uygulamalı bitkisel ve hayvansal üretim, bağcılık ve coğrafi işaretli gıda üretimi, işlenmesi ve paketlenmesi gibi işlerden herhangi birini yapacak genç çiftçiler için 30 bin TL hibe ile 100 bin TL sıfır faizli kredi finanse edilmektedir.

Köyde yapılabilecek en kârlı işler

Tavukçuluk, büyükbaş veya küçükbaş hayvan yetiştirme, çobanlık, kültür mantarı yetiştiriciliği ve arıcılık gibi faaliyetlerde bulunarak geçiminizi sağlayabilirsiniz. Yeterli sermayeye sahip değilseniz, Ziraat Bankası tarafından düzenlenen koyun kredisi veya gebe düve kredi kampanyalarına başvuruda bulunabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.