KOSGEB tarafından küçük iş yerlerine verilen destekler nelerdir?

KOSGEB tarafından küçük iş yerlerine verilen destekler nelerdir?

Küçük işyerlerine KOSGEB destekleri (Esnafa Müjde) 2020 yılında arttı. 2019 yılında 50 bin TL KOSGEB desteği verilirken 2020 yılında 60 bin TL verilecek. Yeni işyeri açmak isteyen girişimciler 2020 yılı içinde KOSGEB desteğini nasıl alacaklarını araştırıyor. Her yıl yeni girişimcilere destek sağlayan KOSGEB, 2020 yılında da destek vermeye devam ediyor.

Esnafa Müjdeli Haber! Küçük İşyerlerine KOSGEB Destekleri Veriliyor!

18 yaşını doldurmuş genç girişimcilere iş kurmaları için KOSGEB tarafından destek verilmektedir. Geleneksel veya ileri girişimcilere KOSGEB tarafından verilen destek miktarı 60 bin TL ile 360 bin TL arasında değişmektedir. Küçük iş yeri açmak isteyen yeni girişimcilere KOSGEB destek sağlamaktadır. Destek sayesinde açılış için gereken miktarda paranız olur ve sektöre adım atabilirsiniz. KOSGEB iş yeri açmak için destek sağladığı gibi bazı sektörlere kira konusunda da destek sağlamaktadır. İş yeri açmak isteyenler KOSGEB hibesinden veya faizsiz kredi imkanından yararlanabilirler.

İş yeri Açma Kredisi Veren Bankalar ve Kuruluşlar

Girişimcilere destek veren kurumlardan biri KOSGEB’dir. KOSGEB dışında hibe desteği veren bankalar da bulunmaktadır. Halkbank, Akbank gibi hem özel hem de kamu bankaları girişimcilere özel iş yeri kredisi vermektedir. İş yeri kurmak isteyenlere, iş yeri açma ve destekleme adları altında bankalar kredi paketleri sunmaktadır. KOSGEB’den ve bu bankalardan ihtiyaçlarınızı karşılayarak iş yeri açabilirsiniz.

İş yeri açmak istiyorsanız ve biriktirdiğiniz bir para yoksa hemen umutsuzluğa kapılmayın. Bankalardan kredi çekerek dükkan açabilirsiniz ve kredinizi dükkandan kazandığınız para ile ödeyebilirsiniz. Bunun için detaylı araştırmalı ve ödemelerinizi güzel planlamalısınız. Kazanacağınıza inandığınız sektörde bir iş yeri açın ve kredi ödeme konusunda zorlanmayın. Çünkü iş yeri kredisi çektikten sonra iş yerinizi bir anda kapatmak zorunda kalabilirsiniz ve zor bir duruma düşersiniz. Bankalardan iş yeri kredisi çekmek yerine KOSGEB’den hibe desteği almak daha iyi bir seçenek.

KOSGEB İşyeri Açma Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB, her yıl yeni girişimcilere hibe desteği vermektedir. Bu destekten yararlanmanın belirli şartları bulunmaktadır. Bu şartları sağlayanlara geri ödemesiz destek verilir ve girişimciler istediği iş yerini rahatlıkla açabilir. KOSGEB’in hibe desteğinden yararlanmak için şunları yapmanız gerekmektedir:

İlk olarak KOSGEB kurslarına gitmeniz gerekmektedir. Uygulamalı Girişimcilik Kursuna gitmeli ve sertifika almalısınız. Daha sonra iş planı hazırlamanız ve iş projeniz ile birlikte destekleme için başvuru yapmanız gerekmektedir. Kurs saati toplam 32 saattir ve katılım şartı istenmektedir. Bu kurslar içerisinde desteği nasıl alacağınız, desteklenen sektörlerin neler olduğu ve iş yeri açmak için nelerin gerektiği size anlatılır. Salgın nedeniyle 2020 yılında bu eğitim uzaktan eğitim şeklinde online olarak gerçekleşmektedir. Online kurslar yer almaktadır ve istediğiniz saatte giriş yaparak sertifika alabilirsiniz.

2020 KOSGEB Destek Kredisi

2020 yılında KOSGEB desteği 60 bin TL’ye çıkarılmıştır. 2019 yılında bu tutar 50 bin TL olarak verilmişti. Verilen destek kredisi, sektöre göre değişmektedir ve 370 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir. Geleneksel girişimcilere genellikle 60 bin TL ve ileri girişimcilere 370 bin TL destek kredisi verilmektedir. Teknolojiden yararlanan ve ileri girişimciliğe adım atanlara yüksek miktar destek kredisi sağlanmaktadır.

Geleneksel Girişimcilere 60 bin TL KOSGEB Desteği

KOSGEB desteğini alabilmek için girişimcilerin bazı şartlara uyuyor olması gerekmektedir. hibe desteği almak isteyen girişimcilerin geleneksel girişimci mi yoksa ileri girişimci mi olması da hibe desteğinin miktarını değiştirmektedir. Girişimcilerde aranan şartlar şunlardır:

-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

-18 yaşından büyük olmak,

-Daha önce KOSGEB desteğinden yararlanmamış olmak,

-KOSGEB eğitim programlarına katılmış ve sertifika almış olmak,

-İş projesini tamamlamış ve sunmuş olmak.

İşyeri Açmak İsteyenlerin En Çok Tercih Ettiği Sektörler

KOSGEB desteği ile iş yeri açmak isteyenlerin en çok tercih ettiği sektörlere şunları önek verebiliriz:

Market, bakkal, süper market, gıda satışı yapan iş yerleri, manav, büfe, şarküteri, sigara satışı yapan yerler, ev yemekleri lokantası, restoran, lokanta, kadın veya erkek giyim mağazaları, fast food dükkanı.

KOSGEB, Kobilere de destek sağlamaktadır. Küçük esnaflara destek veren KOSGEB, iyi bir iş projesine büyük miktar da hibe desteği sağlamaktadır. İş projesi ile birlikte başvuru yapan esnaflara da destek sağlanmaktadır. Bankalardan kredi çekmek yerine iyi bir iş projesi ile KOSGEB geri ödemesiz kredi desteğinden yararlanabilirsiniz.

İşyeri Açmak İçin Kredi Veren Bankalar ve Aradıkları Şartlar

Sadece KOSGEB değil birçok banka işyeri açmak isteyen vatandaşa destek vermektedir. İhtiyaç kredisi altında bu destek sağlanmaktadır. Bazı bankalar özel destek paketleri de sunmaktadır. Bu bankalardan bir kısmı KOSGEB ile anlaşmalıdır. Girişimcilerin yeni iş kurabilmeleri ve ekonomiye katkı sağlayabilmeleri için bu destek verilmektedir. KOSGEB ile anlaşması olan bankalar iş projesi onaylanan kişilere KOSGEB desteğinin yanında kredi desteği de sağlamaktadır.

Bankalar, yeni girişimcilerin bazı şartları sağlamasını istemektedir. Kobiler dışında diğer girişimcilere verilen krediler, kişinin ödeme gücüne bakılarak, maaşına göre verilmektedir. Bu nedenle yüksek miktarda kredi almak pek mümkün olmamaktadır. KOSGEB desteği almak her zaman daha mantıklı bir adım olacaktır.

Kobilere Özel İş yeri Kredisi

Kobilere özel olarak verilen iş kurma kredisi genellikle tüzel kişi olanlara, esnaf ve sanatkarlar ile Ticaret sicil kaydı bulunanlara ve iş yeri sahibi olanlara verilmektedir. Bu nedenle Kobilere verilen destekten yararlanmak için tüzel kişi olmanız gerekmektedir. Yeni iş yeri kurmak isteyenler kobilere verilen destekten yararlanamamaktadır. Kobi desteği veren bankalar şunlardır: Vakıfbank, Akbank, TEB, Ziraat Bankası, Şekerbank, Garanti Bankası, İş bankası.

KOSGEB Tarafından Verilen Destek Programları Nelerdir?

KOSGEB yeni girişimcilere ve KOBİ’lere destek veren bir kurumdur. Bu destek programları şunlardır:

-İşbirliği,

-Girişimcilik,

-Tematik Proje,

-Stratejik Ürün,

-Laboratuvar Hizmetleri,

-Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı,

-Gelişen İşletmeler Pazarı,

-KOBİ Projesi,

-Genel Destek,

-Endüstriyel Uygulama,

-AR-Ge, İnovasyon,

-KOBİGEL- KOBİ Gelişim,

-Tematik Proje,

-KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım- KOBİ TEKNOYATIRIM.