Kosgeb hibe desteği kredisi nasıl alınır? Sermayesi olmayana KOSGEB kredisi desteği şartları

Kosgeb hibe desteği kredisi nasıl alınır? Sermayesi olmayana KOSGEB kredisi desteği şartları

Kosgeb küçük ve dar ölçekli destek ödemelerine devam etmektedir. Girişimciler Kosgeb'ten destek kredisinin nasıl alınacağını merak etmektedir. Kosgeb kredi ve hibe destekleri için ilk olarak girişimcileri eğitimlere sokmaktadır.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (Kosgeb), 1990 yılında kurulmuştur ve bu yıldan itibaren küçük ve orta ölçekli işletmelere çeşitli destekler sağlamaktadır. Kosgeb ekonomiye canlandırmak adına kurulmuştur ve özellikle esnaflara verdiği kredi ve hibe destekleriyle öne çıkmaktadır.

Kosgeb’ten Hibe Desteği Nasıl Alınır?

Kosgeb her sene düzenli olarak hibe desteği sağlamaktadır. Kosgeb destekleri kuruma başvuru yapan girişimcilere verilmektedir. Girişimcilerin kurumdan destek alabilmesi için bazı şartları sağlaması gerekmektedir. Kosgeb geçtiğimiz yıllar girişimcilere 50 bin TL ile 100 bin TL arasında faizsiz kredi desteği vermişti.

Hibe desteği alacak kişilerin ilk olarak girişim fikirlerine yönelik Nace kodunu tespit etmelidir. Nace kodu için ise Kosgeb’e giriş yaparak kayıt işlemleri bölümünde bulunan destek verilen sektörlerin aranması ve girişim yapılacak sektörün bulunması gerekmektedir.

Aramada sonuç bulunamazsa doğru kelimenin yazılması gerekmektedir.

Kosgeb destek vereceği girişimciler için kurslar düzenlemektedir. Girişimci kosgebin iş veya ilçe müdürlüklerine giderek başvuru yapmalı ve uygulamalı girişimcilik derslerine katılmalıdır. Eğitimlere katılmak için ilk olarak kısa bir test yapılmaktadır ve testten başarı ile geçen kişiler kurslara alınmaktadır. Kosgeb’in kursları bütün illerdeki müdürlükler tarafından düzenlenmektedir. Ancak bu eğitimler 2020 yılında Koronavirüs salgını nedeniyle online olarak yapılmaktadır.

Kosgeb kurslarını başarı ile tamamlayan kişilere Girişimci Sertifikası verilmektedir. Sertifika alan kişiler girişimcilik derslerinde öğrendiklerine göre bir iş planı oluşturmalıdır. İş planını hazırlayarak Kosgeb’e sunan ve onay alan kişiler desteklerden yararlanabilmektedir. Açılacak iş yerinin Kosgeb veri tabanına kaydedilmesi gerekmektedir. Kosgeb veri tabanında kayıtlı olan ve kobi beyannamesi veren işletmeler sistemden kobi bilgi dokümanı çıktısını alarak gerekli belgelerin Kosgeb müdürlüklerine verilmesi gerekir.

İşletmelerin kurulmasından önce Kosgeb’in girişimcilik eğitimlerine katılmak gerekmektedir. Başvuru yapılacak programa göre Geleneksel Girişimcilik Eğitimi yada İleri Girişimci Eğitimi’nin bitirilmiş olması gerekir. Burada eğitim türünün doğru seçilmesi gerekmektedir.

İşletmenin Nace kodunun da belirlenmesinin ardından bu kodun girişimciliği geliştirme destek programı ileri girişimci faaliyet konusunda bulunup bulunmadığına bakmak gerekmektedir.

Sermayesi Olmayan Kişiler Kosgeb Desteği Alabilir Mi?

Kosgeb sermayesi olmayan kişilere destek sağlamamaktadır. Destek almak için işyerinin daha önceden hizmet veriyor olması ve Kosgeb veri tabanına kayıtlı olması gerekmektedir.

Kosgeb Para Ödemesi Nasıl Yapılır?

Kosgeb desteklerinde verilen hibe desteğinde gerekli belgelerin arasında istediği işyeri açılışında yapılan araç, gereç, ekipman ve demirbaş alımlarının harcama faturası karlığında verilir. Öncelikle Kosgeb’e kayıt yapılması gerekmektedir ve sonrasında iş planının hazırlanması gerekmektedir. İş planı için onay alan kişiler desteklerin ardından ürün ve hizmet satın alma yapılabilmektedir. Harcamaların ödemelerini bankadan yapmak gerekir ve banka onaylı ödeme makbuzu ve fatura aslı ile beraver Kosgeb ödeme destek başvurusu yaparak piyasadaki geçerli fiyatları yazarak destek incelemesinden onay almak gerekir. İlk olarak bu harcamalar için ödemeyi girişimci yapar. Sonrasında ise harcamalarınızı faturalandırıp geleneksel girişimci Kosgeb’ten 60 bin TL’ye kadar geri ödeme alınabilir. İleri girişimcilere ise 360 bin TL’ye kadar hibe desteği verilmektedir.

1 Sene Önce Açılan İşyeri İçin Kosgeb Kredisi Alınabilir Mi?

Kosgeb’ten verilen Kobiler için verilecek kredi desteklerini kullanmak isteyen kobilerin 1 sene öncesinden işyeri açma şartlarını sağlaması gerekmektedir. Bazı bankalar tarafından faizsiz kobi kredisi vermektedir. Faizsiz kobi kredisi için kobinin en az 1 senedir ticari faaliyette bulunuyor olması gerekmektedir. 1 sene önce Kosgeb faizsiz kobi kredisi veren anlaşmalı bankalar şunlardır:

- Akbank,

- Ziraat,

- Garanti Bankası

- Yapı ve Kredi,

- Denizbank,

- QNBFinansbank,

- Halk Bankası,

- İş Bankası,

- Vakıfbank

Kosgeb Kurs Kaydı Nasıl Yapılır?

Kosgeb kursları her sene düzenli olarak yapılmaktadır. Eğitimler Türkiye genelindeki Kosgeb müdürlükleri tarafından verilmektedir. Eğitimlere girecek kişilere öncelikle kısa bir sınav yapılmaktadır. Bu sınavda adayın hangi sektörü için ne amaçla kayıt yaptırmak istediği öğrenilmektedir.

Bu yıl verilen online uzaktan eğitimlerde verilen girişimcilik kurslarına katılarak sertifika alınması gerekmektedir. Geleneksel girişimcilik eğitimi girişleri e-Devlet sistemi üzerinden https://edevlet.kosgeb.gov.tr/ adresinden yapılmaktadır.

Eğitimler ücretsiz olarak verilmektedir. Online olarak verilen eğitimlere 2021 yılına kadar kayıt yapılabilmektedir.

Koronavirüs Kapsamında Verilen Destekler Nelerdir?

- Kosgeb Destekleri

- Tübitak Destekleri

- İşkur Destekleri (Kısa Çalışma Ödeneği)

- Ticaret Bakanlığı (Gümrük Vergisi Desteği)

- Halkbank (Esnaf Destek Paketi)

- Vakıfbank (İşe Devam Kredisi Desteği)

- Ziraat bankası (KGF Teminatlı İşe Devam Kredisi ve Çek Ödeme Destek Paketi)

- GİB

- SGK

- KGF (Kredi Kefalet Paketleri)

- Kalkınma ajansları (KOVİD-19’la Mücadelede 3 Aşamalı Plan)

- Vakıf Katılım

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.