KOSGEB desteği verilen sektörler hangileridir? Devlet destekli girişimci hibe ve kredileri

KOSGEB desteği verilen sektörler hangileridir? Devlet destekli girişimci hibe ve kredileri

İşletme kurma planı olan vatandaşlar KOSGEB hibe ve kredi fırsatlarından yararlanarak kendi işinin sahibi olabiliyor. KOSGEB destekli yapılabilecek işler ve destek verilen sektörler içerisinde bulunan bir işletme açarak kurumun sağladığı olanaklardan yararlanabilirsiniz.

İş kurma planınız var fakat sermayeniz yetersizse KOSGEB destekli işlerle şansınızı deneyebilirsiniz. Doğru sektörü seçip projenizi geliştirerek KOSGEB’e sunduğunuzda sermaye sahibi olarak işletmenizin sahibi olabilirsiniz. 10 bin – 20 bin TL gibi küçük sermayelerle dükkan açma planınız varsa veya herhangi bir meslek dalında uzmanlığınız varsa KOSGEB’in destek olanaklarından faydalanabilirsiniz.

Yeni girişimciler için verilen desteklemeler, yeni iş kuran kişiler için KOSGEB tarafından yapılan destekleme giderleridir. Girişimci destekleri işyeri açmak isteyen kişilerin destekleme giderlerinin karşılanmasını öngörüyor. Girişimci desteği işyeri açmak isteyen kişiler için işyeri açma parası niteliğinde olmamakla birlikte yalnızca girişimcilere verilen devlet destekleridir.

Desteğin amacı nedir?

Yeni girişimci desteğiyle amaçlanan, ülke genelinde girişimciliğin desteklenip yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin faaliyete geçebilmesi için devlet desteği sağlanmasıdır. KOSGEB tarafından iş kurma planı yapanlar için verilen girişimci desteği belirli süreçler halinde veriliyor.

KOSGEB hizmet merkezleri tarafından düzenlenen uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılıp sertifika almanız gerekir. KOSGEB destekleri şu şekildedir;

Girişimcilik desteği,

AR-GE teknolojik üretim ve yerlileştirme desteği,

İşletme geliştirme, büyüm ve uluslararasılaşma desteği,

KOBİ finansman desteği,

Laboratuvar hizmeti,

İŞGEM/TEKMER programıdır.

İlk aşamada başvurunuzu yapıp KOSGEB’den onay alıp, ön onay sonrasında işletmenizi açarsınız. Geçtiğimiz yıllarda yürürlüğe giren değişiklikle ön onay aşaması tamamlandıktan sonra kendi olanağınızda işletmenizi kurup bütün resmi evrak işlemlerini tamamlayarak açılışınızı yapın. KOBİ bilgi dokümanı ve KOBİ beyannamesi çıktısını alarak kaşeli ve imzalı olarak istenen belgelerle bağlı olduğunuz yere teslim edin. Çıktılara ek olarak;

İmza beyannamesi sirküleri,

Ticaret sicil ve esnaf sicil gazetesi,

Faaliyet belgesi talep edilmektedir.

Devlet destekli girişimci hibe ve kredileri

İşletme kuruluş desteği kapsamında; 5 bin TL’si geri ödemesiz 10 bin TL,

Performans desteği; ilk performans dönemi için maksimum 20 bin TL, ikinci performans dönemi için maksimum 20 bin TL olmak üzere toplam 40 bin TL,

5 bin TL sertifika desteği olmak suretiyle toplam 60 bin TL destek verilmektedir.

Belirtilen tutarlar 1. bölge (İstanbul) olması halinde yüzde 60, girişimci kadın veya engelli ise yüzde 70 oranında veriliyor. İşletme giderleri desteği başlangıç tarihi itibariyle 24 ay içerisinde gerçekleşen işletme giderlerine yönelik geri ödemesiz verilen destek üst limiti her ay için 1000 TL olmak suretiyle 30.000 TL’dir.

KOSGEB destekli ne iş yapabilirim?

KOSGEB’den yeni girişimci kredisi alabilmek için iş planınızın destek verilen sektörler arasında bulunması gerekir. Bu noktada işyeri, dükkan, mağaza, tarım ve hayvancılık gibi sektörlerde kendi işini kurmak isteyenlere destek veriliyor.

KOSGEB desteğiyle kafeterya açılır mı?

Devlet desteğiyle açılacak işletmeler içerisinde kafeterya açmak geliyor. Gıda sektörüne kafeterya açarak işletme faaliyetlerini sürdürür ve böylelikle iş sahibi olabilirsiniz. Normal şartlar altında mevcut sermayeyle kafeterya açmanın yanında KOSGEB ile açılan gıda sektöründe kâr marjına erişebilirsiniz. Gerekli eğitimleri aldıktan sonra KOSGEB’E müracaat edip bir sonraki başvuru için gün belirler, iş planınızın size vereceği maddeli dosyaları 10 dakika içerisinde sunabilirsiniz. Sunacağınız planda işletmenize dair detayları göz önünde bulundurmalı; B, C ve D planlarınız bulunmalıdır.

KOSGEB’den yararlanma şartları nelerdir?

KOSGEB’den kredi kullanmak isteyen kişilerin;

T.C. vatandaşı olması,

18 yaşını doldurmuş olması,

Uygulamalı girişimcilik sertifikasına sahip olması,

İşletme faaliyetine dair plan hazırlaması gerekmektedir.