Konut ekspertiz değeri nasıl, neye göre belirlenir?

Konut ekspertiz değeri nasıl, neye göre belirlenir?

Konutların piyasa içerisinde ne kadar değerli olduklarını gösteren değere ekspertiz değeri denmektedir. Konutlarının değerlerini belirlemek isteyenler ekspertiz değerinin neye göre belirlendiği konusunda araştırmalar yapmaktalar. Konut ekspertiz değerlerinin belirlenmesinde dikkate alınan bazı önemli hususlar bulunmaktadır…

Konut ekspertiz değeri, konutların özelliklerine göre tespit edilmektedir. Bir konutun ekspertiz değeri, o konutun piyasada tanınan değerini ortaya koymaktadır. Ekspertiz değerleri eksperler tarafından belirlenmektedir. Eksperler ortaya koydukları raporlar ile inceledikleri konutun piyasa değerini tespit etmektedir. Bu değeri belirlerken konutun fiziksel ve çevresel özelliklerini gözeterek kararlar vermektedirler. Konutların piyasa değerlerinin belirlenebilmesi için bağımsız bir ekspertiz firması aracılığı ile incelemelerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Konut Ekspertiz Değeri Nasıl Belirlenir?

Konut ekspertiz değerleri belirlenirken iki farklı yaklaşım takip edilmektedir. Bu yaklaşımlardan ilki emsal karşılaştırma yaklaşımı ve ikincisi ise gelir indirgeme yaklaşımıdır. Emsal karşılaştırma yaklaşımında ekspertiz değeri tespit edilecek olan konuta benzeyen konutların mukayesesi yapılmaktadır. Bu mukayese sonucunda konutların piyasa değeri belirlenmekte, belirlenirken konum, konfor ve bina yaşı gibi hususlar göz önünde bulundurulmaktadır.

Gelir indirgeme yaklaşımında ise söz konusu olan gayrimenkule verilen ücret, kira geliri ve yapılacak masraf gibi hususlar çerçevesinde gayrimenkule verilen tutarın ne kadar zaman içinde geri geleceğine yönelik hesaplama yapılmaktadır. Kira gelirine göre konut değerleri belirlenirken ülkemizdeki konutların kira miktarları 214 ile çarpılmaktadır. Bu değer İstanbul’daki gayrimenkuller için 212 olarak kullanılmaktadır.

Ekspertiz Değerini Belirleyen Hususlar

 • Evin ne kadarının bittiği, inşaatının hangi durumda olduğu önem arz eder.
 • Gayrimenkulün metrekaresine bakılmaktadır.
 • Ekspertiz değeri belirlenecek olan konutun yaşı tespit edilmektedir.
 • Gayrimenkulün bulunduğu konum önem arz etmektedir.
 • Konut inşa edilirken kullanılan malzemeler ve işçilik göz önünde bulundurulmaktadır.
 • Konutun yakın olduğu önemli merkezler, konutun ulaşım durumu gibi çevre özellikler baz alınarak ekspertiz değeri tespit edilmektedir.
 • Binanın dayanıklı olup olmadığı, kaçıncı deprem kuşağında bulunduğu ekspertiz değeri belirlemede etki etmektedir.
 • Elektrik, su, doğalgaz ve telefon gibi altyapı durumlarına dikkat edilmekte ve ısıtma sistemi ve güvenlik durumu gibi teknik özellikler de ekspertiz değerinin belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır.

Konutun Ekspertiz Değerini Artıran Faktörler

 • Konutların konumları değerlerine doğrudan etki eden bir faktördür.
 • Konutun bulunduğu konuma olan ulaşım imkanları konutun değerini artırabilir ya da azaltabilir.
 • Konutların kaç sene önce yapıldığı değerinin belirlenmesinde en çok dikkate alınan hususlardan biridir.
 • Konutların yer aldığı cephe eğer Güney cephesi ise fazladan değer katmaktadır.
 • Çatı katı ve giriş katı dairelerin değerleri diğer dairelere göre daha az olmaktadır.
 • Gayrimenkulün yer aldığı binada asansör olması değerine doğrudan etki eder.
 • Konutun manzaralı olması da ekspertiz değerine etki eden faktörler arasındadır.

Konut Kredisi İçin Ekspertiz Değeri Nasıl Tespit Edilir?

Bankalar aracılığı ile konut kredisi çekecek olan kişiler, satın alacakları konuta nasıl ekspertiz değeri belirleneceğini merak etmektedirler. Bankalar kredi çekecek olan müşterilerin satın alacakları konutlara bir eksper gönderir ve eksper bu binaya yukarıdaki kısımda sıralanmış olan faktörleri göz önünde bulundurarak bir fiyat biçer. Bankalar eksper tarafından biçilen fiyatın maksimum %80’ine kadar kredi olanağı tanımaktadırlar. Ancak bazı istisnai durumlarda %100’ü için de kredi verilebilmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.